wersja mobilna
Online: 570 Środa, 2018.04.25

Gospodarka

GreenWay wprowadza opłaty za ładowanie samochodów elektrycznych

wtorek, 20 marca 2018 10:25

Spółka Greenway, która buduje w Polsce sieć szybkiego ładowania samochodów elektrycznych, ogłosiła wprowadzenie opłat za korzystanie z należących do niej ładowarek. Dotychczas punkty ładowania GreenWay udostępniane były bezpłatnie. Spółka zapowiada, że po zakończeniu prac przygotowawczych, system pobierania opłat zacznie działać 7 maja bieżącego roku. Greenway zamierza w tym roku zainstalować co najmniej 60 stacji szybkiego ładowania, co oznacza, że ich liczba w Polsce zbliży się do 100.GreenWay ustalił koszt jednej kilowatogodziny na 1,89 zł brutto w przypadku ładowania prądem stałym z mocą do 50 kW oraz 1,19 zł przy ładowaniu prądem zmiennym z mocą do 22 kW. Cennik uwzględnia koszt technologii szybkiego ładowania, utrzymania stacji oraz obsługi klienta. Usługa szybkiego ładowania jest traktowana jako uzupełnienie dla ładowania samochodu w warunkach domowych, dlatego koszty są wyższe niż w przypadku korzystania z własnego gniazdka.

Operator podkreśla, że stawki w proponowanym cenniku są jednymi z najniższych w Europie. Średnie europejskie ceny ładowania to 2,36 zł/kWh w przypadku ładowarki szybkiej i 1,98 zł/kWh dla tzw. stacji półszybkiej.

Według szacunków firmy GreenWay, zakładając typowy sposób ładowania pojazdu elektrycznego - czyli zazwyczaj w nocy i przy wykorzystaniu niskich taryf, a jedynie sporadycznie na stacjach szybkiego ładowania - koszt przejechania 100 km wyniesie około 11 zł, co odpowiada zużyciu około 2,4 litra paliwa konwencjonalnego.

Zarejestrowani użytkownicy sieci GreenWay będą mogli, dzięki porozumieniom roamingowym z innymi największymi operatorami, ładować pojazdy za granicą w cenie obowiązującej w Polsce. Do dyspozycji jest m.in. 30 szybkich ładowarek GreenWaya na Słowacji oraz 4,5 tys. innych stacji na terenie całej Europy. Płatności będą rozliczane automatycznie, z wykorzystaniem kart RFID lub aplikacji przypisanych do konta użytkownika.

źródło: gramwzielone.pl

 

zobacz wszystkie Nowe produkty

24-woltowe zasilacze sieciowe Quint Power z możliwością dwukrotnego przeciążania wyjścia

2018-04-25   | Phoenix Contact Sp. z o.o
24-woltowe zasilacze sieciowe Quint Power z możliwością dwukrotnego przeciążania wyjścia

W ofercie Phoenix Contact dostępne są nowe zasilacze wchodzące w skład rodziny Quint Power, które pomimo małych gabarytów (od 99 x 90 x 22,5 mm w przypadku najmniejszego modelu 1,3 A) mogą być przeciążane nawet do 200% mocy znamionowej przez 5 s. Umożliwia to współpracę z obciążeniami pobierającymi zwiększoną moc w fazie rozruchu, bez konieczności zakupu droższych modeli o większej mocy znamionowej.
czytaj więcej

Narzędzie online do projektowania kół zębatych

2018-04-25   | igus Sp. z o.o.
Narzędzie online do projektowania kół zębatych

Firma igus udostępnia konfigurator online, który umożliwia ekspresowe stworzenie projektu oraz zlecenie wykonania koła zębatego o wysokiej odporności na ścieranie. Usługa druku 3D umożliwia wydrukowanie kół zębatych wykonanych z materiału iglidur I6 przetworzonego w procesie spiekania laserowego (SLS).
czytaj więcej