wersja mobilna
Online: 426 Wtorek, 2018.01.23

Gospodarka

Schneider Electric prezentuje nową rodzinę sterowników programowalnych

piątek, 10 stycznia 2014 12:48

Łatwe we wdrożeniu, cechujące się dużą wydajnością i skalowalnością, wyposażone w rozbudowane interfejsy komunikacyjne, a przy tym ekonomiczne aplikacyjnie - takie mają być zaprezentowane przez Schneider Electric nowe sterowniki PLC. Urządzenia pokazane zostały podczas niedawnych targów SPS IPC Drives oraz na równolegle odbywającym się spotkaniu "The Next Generation" w niemieckim Marktheidenfeld.

W wymienionym mieście znajduje się siedziba Schneider Electric Machine Solutions, którego przedstawiciele zaprezentowali blisko 250 zaproszonym gościom produkty z zakresu automatyki i przedstawili plany rozwojowe firmy. Trzydniowe spotkanie obejmowało sesje techniczne, konferencje oraz odwiedziny norymberskich targów SPS IPC Drives 2013. Pojawił się również polski akcent, gdyż w wydarzeniu uczestniczyło 18 gości z naszego kraju.

Głównym elementem omawianego eventu była premiera nowych sterowników programowalnych. Przeznaczone są one przede wszystkim do niewielkich maszyn, aczkolwiek mają jednocześnie rozbudowane funkcje komunikacyjne i z zakresu sterowania napędami. Nowa rodzina urządzeń Modicon stanowi kolejną generację w ramach oferty MachineStruxure, a więc portfolio obejmującego produkty i rozwiązania z zakresu systemów sterowania, napędowych, komunikacyjnych oraz oprogramowania dla przemysłu maszynowego. Zdaniem przedstawicieli Schneider Electric stanowią one kolejny krok rozwojowy, który umożliwi klientom skrócenie czasu projektowania i uruchamiania maszyn, obniżając jednocześnie koszty z tym związane.

TRZY STEROWNIKI, TRZY ZASTOSOWANIA

Modicon M221 to sterowniki przeznaczone do niewielkich maszyn, M241 - do aplikacji wymagających zwiększonej wydajności, natomiast M251 -urządzenia stanowiące element systemów modułowych oraz architektur zdecentralizowanych. Omawiane PLC różnią się pod względem możliwości obliczeniowych oraz komunikacyjnych, co pozwala na ich dobór do tworzonego systemu pod względem funkcjonalnym i kosztowym. Przykładowo z M221 korzystać można w takich urządzeniach jak np. piły elektryczne, podczas gdy M241 służyć mogą do sterowania pracą maszyn obrotowych oraz większych centrów obróbczych, gdzie potrzeba większej wydajności i możliwości wymiany danych.

Modicon M221 bazuje na procesorze zapewniającym wykonywanie programu w czasie 200 ns na instrukcję, podczas gdy w M241 wykorzystano dwurdzeniowy procesor cechujący się blisko dziesięciokrotnie krótszym czasem wykonywania instrukcji. Ostatni ze sterowników może być również łatwo rozszerzalny o dodatkowe porty ethernetowe, CANopen oraz USB wykorzystując moduły komunikacyjne. Jeżeli chodzi o liczbę wejść, to najmniejszy z typów M221 (sterownik występuje w dwóch rodzajach) ma 16 wejść i 32 wyjścia, a liczbę punktów I/O można rozszerzać poprzez dodatkowe moduły.

Trzeci z wymienionych sterowników - M251 - pracować może jako nadrzędny kontroler w systemie, zapewniając jednocześnie komunikację pomiędzy siecią firmową a urządzeniami polowymi. W tym celu wyposażono go w podwójny port Ethernet, natomiast w warstwie sprzętowej bazuje on na układzie analogicznym do M241 i zapewnia wykonywanie pojedynczej instrukcji w czasie 22 ns.

KOMUNIKACJA I KONTROLA NAPĘDÓW W STANDARDZIE
Sterownik M221 zdodatkowymi modułami – bezpieczeństwa (po lewej, czerwony) oraz ochroną przeciwprzepięciową (po prawej, z przodu)

Sterownik M221 zdodatkowymi modułami – bezpieczeństwa (po lewej, czerwony) oraz ochroną przeciwprzepięciową (po prawej, z przodu)

Wymienione urządzenia, niezależnie od wersji, cechują się rozbudowanymi możliwościami komunikacyjnymi. W standardzie mają one interfejs ethernetowy, szeregowy oraz USB (do programowania), a także, w przypadku M241, wbudowany webserwer. Sterowniki Modicon M221 oraz M241 wyposażone są w interfejsy we/wy oraz interfejs impulsowy/kierunku, który pozwala na łatwe podłączanie serwonapędów Lexium i urządzeń firm trzecich bez potrzeby stosowania komunikacji sieciowej. W przypadku konieczności zwiększenia funkcjonalności w zakresie sterowania ruchem, można zastosować również nowy moduł kontrolera Modicon LMC058. Przeznaczony jest on do współpracy z omawianymi sterownikami i pozwala na synchroniczną kontrolę do ośmiu osi serwo z czasem cyklu wynoszącym 1 ms.

Powyższe cechy pozwalają na wykorzystanie sterowników m.in. w maszynach przetwarzających surowce i różne materiały - np. tnących, obrotowych, a także w tokarkach. Do klientów z tego obszaru przemysłu maszynowego Schneider Electric kieruje przede wszystkim swoje nowe produkty.

TO NIE WSZYSTKO

Do programowania sterowników służy oferowane przez firmę oprogramowanie SoMachine, które wraz z premierą nowych urządzeń zyskało nowe możliwości funkcjonalne. - Dokonaliśmy dużych zmian - powiedział Leif Jurgensen, dyrektor marketingu oprogramowania i systemów w Schneider Electric. - Ich podstawą były dyskusje z naszymi klientami, którzy chcieli bardziej intuicyjnej obsługi i niższych kosztów inżynieringu. Obecnie oprogramowanie ma bardzo przejrzystą nawigację dającą możliwość szybkiego otwierania projektów, następnie prowadzi użytkownika przez proces edycji projektu, a także wspiera konfigurację urządzeń i utrzymanie systemu. Ułatwiony jest również proces doboru komponentów - dodał.

Warto zaznaczyć, że oprogramowanie jest szczególnie przyjazne dla osób dopiero rozpoczynających pracę ze sterownikami Modicon. Intuicyjne prowadzenie projektanta, które zapewnia SoMachine Basic, sprawia, że wstępne szkolenie przed rozpoczęciem pracy z narzędziem nie jest już wymagane.

Schneider Electric zaoferuje klientom produkty z grupy "The Next Generation" na początku 2014 roku.

 

Pozostałe

TE Connectivity negocjuje przejęcie od ABB firmy Entrelec
TE Connectivity negocjuje przejęcie od ABB firmy Entrelec
poniedziałek, 22 stycznia 2018 12:15
Kolejne zlecenie firmy Electrum
Kolejne zlecenie firmy Electrum
poniedziałek, 22 stycznia 2018 09:35
Tauron z unijnym dofinansowaniem
Tauron z unijnym dofinansowaniem
poniedziałek, 22 stycznia 2018 07:50
Czy SolarWorld wróci na rynek fotowoltaiczny?
Czy SolarWorld wróci na rynek fotowoltaiczny?
piątek, 19 stycznia 2018 12:19
APS Energia z nowym zamówieniem
APS Energia z nowym zamówieniem
piątek, 19 stycznia 2018 09:33
zobacz wszystkie

zobacz wszystkie Nowe produkty

Siłowniki elektryczne z interfejsem CAN

2018-01-22   | LINAK Polska
Siłowniki elektryczne z interfejsem CAN

Linak wprowadził do oferty pięć siłowników elektrycznych ze zintegrowanym interfejsem CAN w standardzie SAE J1939. Tego typu magistrala to sprawdzony protokół wykorzystywany m.in. w ciężkich maszynach budowlanych, rolniczych, itp.
czytaj więcej

Elektroniczny kontroler dostępowy RFID do systemów kontroli dostępu

2018-01-22   |
Elektroniczny kontroler dostępowy RFID do systemów kontroli dostępu

Firma Southco rozszerzyła ofertę elektronicznych systemów kontroli dostępu o nowy kontroler EA-P3 ułatwiający integrowanie systemów dostępu bezkluczowego na poziomie sprzętowym. EA-P3 ułatwia elektroniczne zarządzanie poświadczeniami za pomocą bezkontaktowych kart inteligentnych MIFARE 13,56 MHz, bez konieczności zapewnienia dostępu do sieci czy też instalacji dodatkowego sprzętu i oprogramowania.
czytaj więcej