wersja mobilna
Online: 401 Poniedziałek, 2018.01.22

Gospodarka

W Słupsku powstało centrum robotyki przemysłowej

poniedziałek, 09 czerwca 2014 12:09

W Słupskim Inkubatorze Technologicznym otwarta została pracownia Automatyki, Robotyki i Systemów Wizyjnych. Miejsce przeznaczone jest dla przedsiębiorców, kadry inżynierskiej oraz przedstawicieli i uczniów szkół, którzy chcą realizować projekty, wykonywać próbne aplikacje i pozyskiwać praktyczną wiedzę z zakresu automatyki i robotyzacji. Możliwe jest także wypożyczanie stanowisk zrobotyzowanych.

Słupski Inkubator Technologiczny, jednostka zarządzana przez Pomorską Agencję Rozwoju Regionalnego (PARR), powstał w 2012 roku i pełni funkcję lokalnego centrum rozwoju przedsiębiorczości. Zapewnia on również możliwość przeprowadzania szkoleń i daje dostęp do pracowni specjalistycznej. Jednym z profili działalności inkubatora jest pomoc przedsiębiorcom z sektora MSP w zakresie rozwoju działalności związanej z automatyką i robotyką. Możliwości w tym zakresie zostały znacznie rozszerzone wraz z otwarciem nowej pracowni, która powstała przy wsparciu funduszy unijnych.

Mirosław Kamiński (po prawej), prezes zarządu PARR S.A., podpisuje z przedstawicielami firmy Omron porozumienie o współpracy - po lewej stronie jej przedstawiciele: Michał Jędrzejczak oraz Marek Rozpędowski

W panelu dyskusyjnym rozmawiano o możliwości rozwoju zautomatyzowanych procesów produkcji na terenie kraju, w szczególności na Pomorzu

Nowa pracownia w SIT

Ma ona powierzchnię 230 m² i znajdują się w niej stanowiska z robotami, systemami wizyjnymi, skanerem 3D oraz odpowiednim oprogramowaniem (patrz ramka). W większości bazują one na produktach firmy Omron Electronics, które dobrane zostały w taki sposób, aby mogły spełnić oczekiwania klientów z praktycznie każdej branży. Zdaniem przedstawicieli dostawcy charakteryzują się one otwartą komunikacją i łatwą konfiguracją, co pozwala na szybkie dopasowanie sprzętu do nawet najbardziej specyficznych potrzeb użytkowników.

Sysmac One umożliwia intuicyjne programowanie aplikacji automatyki przemysłowej oraz daje możliwość symulowania pracy maszyn. Całość zaprojektowała, wykonała i zintegrowała firma TM-Automation, zaś obsługą pracowni zajmuje się wyłoniony w konkursie operator, którym jest TMA LABS.

Usługi świadczone przez pracownię to przede wszystkim prowadzenie szkoleń z zakresu automatyki i robotyki, projektowania systemów zrobotyzowanych oraz skanowania i analizowania wyrobów za pomocą skanera 3D i specjalistycznego oprogramowania. - Unikatową na skalę naszego kraju usługą jest wypożyczanie zrobotyzowanych stanowisk wraz z dostosowaniem i integracją ich do rozwiązań pod potrzeby firm. Wspieramy i doradzamy również przy wyborze indywidualnych, jak najlepszych rozwiązań technologicznych - powiedział Marek Łangowski z TMA Labs.

Konferencja okazją do dyskusji o robotyzacji

Otwarcie pracowni miało miejsce 5. czerwca i towarzyszyła mu konferencja na temat automatyzacji procesów produkcji. Uroczystość rozpoczęło oficjalne podpisanie porozumienia przez prezesa zarządu PARR i przedstawicieli firmy Omron Electronics. Treść porozumienia dotyczyła m.in. wspólnych działań promocyjnych oraz stworzenia oferty szkoleniowej i edukacyjnej kierowanej zarówno do biznesu, jak też do uczelni i szkół średnich.

Konferencja składała się w szeregu wystąpień, w tym m.in. Marka Rozpędowskiego z firmy Omron Electronics, który przedstawił jej misję w zakresie rozwoju innowacyjności w regionie pomorskim, oraz Mirosława Kamińskiego, prezesa zarządu PARR, który stwierdził, że otwarcie pracowni to dopiero jeden z pierwszych kroków w rozwoju Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Współwłaściciel firmy TMA Labs, Marek Łangowski, przedstawił z kolei możliwości, jakie daje pracownia branży przemysłowej, oraz perspektywy otwierane przed uczelniami i szkołami. Uczestnicy spotkania byli zgodni co do tego, że szczególnie innowacyjny charakter ma oferta umożliwiająca zdalne (wirtualne) korzystanie z pracowni.

Ceremonię uświetnił swoją obecnością gość specjalny - Fernando Colás, odpowiadający w firmie Omron za region EMEA. W swojej prezentacji przedstawił on powody, dla których Omron podejmuje działania takie jak wyposażenie laboratorium w pracowni ARiSW, a także omówił bieżące trendy w automatyce przemysłowej na świecie. W tej części wypowiadali się również pracownicy polskiego oddziału firmy zajmujący się na co dzień automatyzacją przemysłu - Michał Osiecki, Lech Bieniasz oraz Daniel Spólny. Zaprezentowali oni przykłady zrealizowanych wdrożeń, zwracając uwagę zarówno na wyzwania, jakim musieli stawić czoła, jak też korzyści, które finalnie przyniosło firmom uruchamianie aplikacji.

Spotkanie zakończyło się panelem dyskusyjnym na temat możliwości rozwoju zautomatyzowanych procesów produkcji na terenie kraju. Dyskutowano o tym, czy roboty dają pracę, oraz jakie są szanse i bariery dla rozwoju robotyzacji i automatyzacji w Polsce. Omawiano także rolę pracowni w kształtowaniu nowoczesnych kadr i specjalistycznych usług dla przedsiębiorstw. W rozmowie wzięli udział sygnatariusze porozumienia oraz m.in. przedstawiciele Politechniki Gdańskiej i firmy Kuka Roboter.

Co znajduje się w pracowni?

Stanowisko z robotem typu Delta
Stanowisko zostało wyposażone w robota typu Delta podwieszonego w jego górnej części. Na wysokości roboczej pracy chwytaka robota znajdują się dwa transportery taśmowe, które poruszają się niezależnie z różnymi prędkościami. Zaprogramowana aplikacja/oprogramowanie stanowiska służy do symulacji produkcji polegającej na przenoszeniu pojedynczych detali z jednego z dwóch zainstalowanych transporterów taśmowych i układania na drugim transporterze taśmowym znajdującym się wewnątrz stanowiska. Stanowisko wyposażone jest w system wizyjny rozpoznający kontury, kolory detali oraz ich położenie we współrzędnych XY oraz R. Dodatkowo ma ono system trackingu umożliwiający kontrolę prędkości poszczególnych transporterów taśmowych oraz synchronizację ich z systemem wizyjnym oraz robotem.

Stanowisko z dwoma robotami typu SCARA
Stanowisko jest uniwersalne - zostały w nim zastosowane różnego rodzaju roboty typu SCARA. Jeden z nich cechuje się stopniem ochrony IP65, co zapewnia mu odporność na kurz, wilgoć, zapylenie. Tego typu roboty wyręczają człowieka w pracy w trudnych, szkodliwych dla zdrowia, warunkach - np. panujących w lakierni.

Pokazowa aplikacja służy do przenoszenia pojedynczych detali z jednego zainstalowanych transporterów taśmowych i układania (paletyzacji) ich na drugim transporterze taśmowym znajdującym się wewnątrz stanowiska. Całość systemu jest analogiczna jak w przypadku stanowiska z robotem Delta.

Mobilne stanowisko z robotem typu SCARA
Charakteryzuje się ono uniwersalnością, ograniczoną wagą i kompaktowymi rozmiarami, co umożliwia jego transport w samochodzie. Zaprogramowana aplikacja (gra w kółko i krzyżyk) prezentuje możliwości zintegrowanego robota i systemów automatyki (system wizyjny oraz trackingu).

Stanowisko zaawansowanego systemu wizyjnego
Służy do demonstracji typowych aplikacji, w których wykorzystuje się systemy wizyjne. Są nimi m.in.: kontrola jakości, wykrywanie wad, lokalizacja detali, pozycjonowanie.

Dzięki zastosowaniu kamer o rozdzielczości 5 megapikseli oraz systemu z 4-rdzeniowym procesorem, układ może rozpoznawać bardzo wiele szczegółów badanych detali w bardzo krótkim czasie. Jest to jeden z najszybszych systemów wizyjnych stosowanych w przemyśle na szeroką skalę. Dodatkowo stanowiska z robotem typu Delta, z dwoma robotami typu SCARA wraz ze stanowiskiem zaawansowanego systemu wizyjnego można zestawić i połączyć w jedną zautomatyzowaną linię.

Mobilne stanowisko z systemem wizyjnym
Zainstalowany na stanowisku system oraz czujnik wizyjny może być uruchomiony w trzech prostych krokach: ustawienia kamery, obszaru wzorca, zdefiniowania kryteriów inspekcji wizyjnej. Pozwala on też na łatwą integrację z zewnętrznymi urządzeniami (przesyłanie wyników pomiarów do komputera przemysłowego). Stanowisko tworzy wygodne środowisko do prób i porównywania możliwości systemu oraz czujnika wizyjnego celem doboru rozwiązania optymalnego do konkretnej aplikacji.

Skaner 3D
Stanowisko wyposażone jest w skaner ATOS Compact Scan 5M firmy GOM. Bazuje on na niebieskim laserze, który pozwala na szybsze i dokładniejsze pomiary. Dodatkowym atutem jest kompaktowość i mobilność urządzenia, które może wykonywać pomiary nie tylko w pracowni, ale także na miejscu u zleceniodawcy. Wyniki pomiarów można analizować za pomocą darmowego oprogramowania, które pobiera się ze strony producenta.

Profesjonalne oprogramowanie typu CAD 2D/3D - Solid Edge
Oprogramowanie to umożliwia zarówno przygotowywanie projektów stanowisk z zakresu automatyki i robotyki, jak i wykonywanie projektów na zlecenie firm zewnętrznych. Pozwala ono m.in. na modelowanie części i złożeń oraz generowanie dokumentacji płaskiej.

Oprogramowanie dedykowane
Specjalistyczna pracownia wymaga optymalnego zarządzania pod względem czasu pracy i dostępności poszczególnych stanowisk, licencji, urządzeń dla jej użytkowników oraz profesjonalnej obsługi. Do tego celu służy aplikacja online typu SaaS (Software as a Service). Dzięki niej potencjalni klienci pracowni w prosty sposób mogą weryfikować dostępność i dokonywać rezerwacji. Dla administratora jest to zaś narzędzie dające bieżącą informację na temat wykorzystania poszczególnych zasobów.

Jak się skontaktować?

Przedstawiciele omawianych firm i agencji zapraszają przedsiębiorców oraz wszystkich zainteresowanych do podjęcia współpracy ze Słupskim Inkubatorem Technologicznym oraz operatorem pracowni TMA LABS. Inkubator zlokalizowany jest na terenie Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ulicy Portowej 13 B w Słupsku (wyjazd w kierunku Ustki). Informacje można uzyskać pod numerem telefonu 692 408 406 oraz na stronie www.sit.slupsk.pl.

źródła zdjęć: SIT, Omron Electronics

 

Pozostałe

TE Connectivity negocjuje przejęcie od ABB firmy Entrelec
TE Connectivity negocjuje przejęcie od ABB firmy Entrelec
poniedziałek, 22 stycznia 2018 12:15
Kolejne zlecenie firmy Electrum
Kolejne zlecenie firmy Electrum
poniedziałek, 22 stycznia 2018 09:35
Tauron z unijnym dofinansowaniem
Tauron z unijnym dofinansowaniem
poniedziałek, 22 stycznia 2018 07:50
Czy SolarWorld wróci na rynek fotowoltaiczny?
Czy SolarWorld wróci na rynek fotowoltaiczny?
piątek, 19 stycznia 2018 12:19
APS Energia z nowym zamówieniem
APS Energia z nowym zamówieniem
piątek, 19 stycznia 2018 09:33
zobacz wszystkie

zobacz wszystkie Nowe produkty

Siłowniki elektryczne z interfejsem CAN

2018-01-22   | LINAK Polska
Siłowniki elektryczne z interfejsem CAN

Linak wprowadził do oferty pięć siłowników elektrycznych ze zintegrowanym interfejsem CAN w standardzie SAE J1939. Tego typu magistrala to sprawdzony protokół wykorzystywany m.in. w ciężkich maszynach budowlanych, rolniczych, itp.
czytaj więcej

Elektroniczny kontroler dostępowy RFID do systemów kontroli dostępu

2018-01-22   |
Elektroniczny kontroler dostępowy RFID do systemów kontroli dostępu

Firma Southco rozszerzyła ofertę elektronicznych systemów kontroli dostępu o nowy kontroler EA-P3 ułatwiający integrowanie systemów dostępu bezkluczowego na poziomie sprzętowym. EA-P3 ułatwia elektroniczne zarządzanie poświadczeniami za pomocą bezkontaktowych kart inteligentnych MIFARE 13,56 MHz, bez konieczności zapewnienia dostępu do sieci czy też instalacji dodatkowego sprzętu i oprogramowania.
czytaj więcej