Międzynarodowa Federacja Robotyki (IFR) oszacowała na podstawie wstępnych wyników, że w 2014 r. sprzedano na świecie około 225 tys. robotów. To aż o 27% więcej niż w roku 2013. Ponad 60% sprzedaży przypadło na Azję, szczególnie na Chiny i Koreę Południową. W regionie tym sprzedano łącznie około 140 tys. robotów. Choć sprzedaż wzrosła na wszystkich głównych rynkach, po raz kolejny rynkiem zdecydowanie największym okazały się Chiny, gdzie sprzedano 56 tys. maszyn - o 54% więcej niż rok wcześniej.
Rynek chiński zdominowany jest nadal przez dostawców zagranicznych. Firmy takie jak ABB, Kuka, Yaskawa czy Fanuc sprzedały w Chinach około 40 tys. robotów. Pozostałe 16 tys. dostarczyli producenci krajowi.
Dzięki znacznym inwestycjom w południowokoreańskim przemyśle motoryzacyjnym, Korea stała się w 2014 r. drugim co do wielkości odbiorcą robotów przemysłowych. Rynek koreański wchłonął około 39 tys. tych urządzeń. Kolejnymi krajami o największym zapotrzebowaniu na roboty okazały się Japonia, Stany Zjednoczone i Niemcy. Pięć największych rynków robotów przemysłowych odpowiada za 75% całkowitej ich sprzedaży w 2014 r.
Globalna sprzedaż robotów przemysłowych w latach 2005-2014
Regionalna sprzedaż robotów przemysłowych w latach 2010-2014
Sprzedaż robotów przemysłowych w latach 2010-2014 na największych rynkach
źródło: International Federation of Robotics
Globalny wzrost sprzedaży robotów przemysłowych zależny od Chin
Roboty przemysłowe przyczyniły się już do wzrostu PKB o 10%
Rusza II edycja Parady Robotów
Niedługo każdy będzie mógł zbudować robota z polskim sercem RoboCORE
Rosnąca sprzedaż robotów przeobrazi produkcję
Liczba robotów w Chinach będzie większa niż w USA
DARPA rozwija roboty przetwarzające instrukcje wideo na realizację zadań
Wzrasta popyt na roboty przemysłowe
Rośnie rynek robotów przemysłowych w Chinach
2 miliony robotów przemysłowych już w 2017 r.
Tanie 10-calowe komputery panelowe o rozdzielczości WSVGA 1024 x 600
Beckhoff wprowadza do oferty nowe ekonomiczne komputery panelowe CP6600/CP6700 i panel sterujący CP6900, wyposażone w ekrany TFT o przekątnej 10,1". Uzupełniają one wcześniejszą ofertę odpowiedników 7-calowych. Zostały zaprojektowane do aplikacji, w których najważniejszym kryterium jest niska cena podzespołów. Wyświetlają obraz w trybie 16,7 miliona kolorów. czytaj więcej
Enkodery magnetyczne heavy-duty z konfiguracją i transmisją danych przez sieć
Wprowadzając na rynek dwie nowe serie enkoderów magnetycznych HMG10P (z otworem) i PMG10P (z wałkiem), firma Baumer podnosi poprzeczkę technologiczną dla tego typu komponentów. Ich konfiguracja i optymalizacja parametrów może być teraz wykonywana w miejscu pracy z tabletu, smartfona lub laptopa, za pomocą dostarczanego adaptera WLAN. czytaj więcej