wersja mobilna
Online: 552 Poniedziałek, 2018.01.22

Gospodarka

Czas na zmianę przyzwyczajeń - nowe sposoby licencjonowania oprogramowania

wtorek, 18 sierpnia 2015 11:30

Microsoft oferuje użytkownikom starszych wersji "okienek" darmowe korzystanie z nowego systemu, a ponadto zmienia sposoby zarabiania na nim. Windows ma być usługą, w przypadku której klienci płacą za używanie innych elementów całego ekosystemu, a nie podstawowy OS. Dodatkowo chodzi o nasze dane i dostęp do informacji o aktywności w sieci. Nowe modele biznesowe i sposoby licencjonowania pojawiają się również w automatyce, a głównymi innowatorami są dostawcy oprogramowania projektowego. Niebawem zamiast kupować licencję HMI czy systemu nadzoru produkcji użytkownik będzie ponosił jedynie koszty subskrypcji lub innej formy "wypożyczenia" takiego software'u.

Producenci oprogramowania korzystają obecnie z ponad 20 różnych metod licencjonowania swoich produktów, przy czym wyjątkową karierę robią w ostatnich latach modele subskrypcyjne typu pay-per-use oraz freemium. Te pierwsze spopularyzowały się dzięki rozwojowi aplikacji mobilnych oraz SaaS, czyli oprogramowania jako usługi. Z kolei freemium to cała gama aplikacji, gdzie funkcjonalność podstawową otrzymujemy darmowo, a za funkcje dodatkowe czy też możliwość wykorzystania komercyjnego - musimy już zapłacić.

Oferowanie subskrypcji przynosi producentom stałe przychody i zapewnia retencję klientów, co spodobało się również dużym przedsiębiorstwom na rynku. Kilka lat temu znana z programów graficznych i multimedialnych firma Adobe przeszła na oferowanie licencji czasowych, przez co przykładowo pasjonaci fotografii mogą dzisiaj "wypożyczyć" narzędzia do obróbki zdjęć za około 50 zł miesięcznie. Również w naszej branży pojedynczy dostawcy systemów EDA zdecydowali się na model subskrypcyjny, podobnie jak oferenci systemów ERP rozszerzanych o moduły do zarządzania produkcją, czyli MES.

Największą nowością i jednocześnie przełomową dla przemysłu zmianą jest ta na rynku oprogramowania CAD/CAM. Firma Autodesk proponuje (a właściwie narzuca) swoim klientom od lutego przyszłego roku nowe sposoby kupowania jej produktów. Oprogramowanie takie jak AutoCAD, Inventor czy 3ds Max - o ile nie nabędziemy go do stycznia - będzie dostępne już tylko w formie czasowej. Przykładowo cena Inventora 2016 w licencji na rok to około 4 tys. zł, co jednak, porównując z "wieczną" licencją jednostanowiskową za 26 tysięcy, nie wydaje się być kwotą zaporową. Dodatkowo otrzymujemy zawsze najnowszą wersję softwaru oraz elastyczność - robiąc projekt dopasowujemy liczbę licencji do zespołu, a po jego zakończeniu w firmie nie zostaje nieużywane oprogramowanie.

Model subskrypcyjny wdrożył też Siemens PLM w przypadku pakietu symulacyjnego NX Nastran. Z kolei RS Components ze swoim oprogramowaniem DesignSpark Mechanical planuje iść inną drogą. Początkowo jedynie darmowe, niebawem oferowane będzie jako freemium. Firma chce zaproponować po 800 dolarów dodatkowe moduły - m.in. pozwalające na eksport projektów i wymianę danych z profesjonalnymi systemami CAD. Według jej badań około 45% użytkowników "może być w stanie" zapłacić za tego typu produkty.

Z tematyki CAD do SCADA niestety już tak gładko przejść nie można. Im większy system, im bardziej jest on zintegrowany z instalacją technologiczną, tym więcej pojawia się dodatkowych zagadnień. Oprogramowanie produkcyjne wymaga wdrożenia unikalnych rozwiązań, do tego jest dużym wydatkiem, który firmy wliczają w koszty. Z tego punktu widzenia SCADA "wypożyczana" na 12 miesięcy nie ma sensu i jak na razie jej tradycyjne licencjonowanie - czy to na bazie stanowisk, czy też punktów systemu - jest bezkonkurencyjne. Jeżeli jednak pomyślimy o dodatkowych modułach, w szczególności rozszerzających funkcjonalność - to czemu nie? Takimi mogą być narzędzia analityczne wymagane na określanym etapie projektu lub też pozwalające na zaawansowane raportowanie. Szczególnie gdy podeprzemy się tutaj wykorzystaniem chmury obliczeniowej, taka oferta może być z punktu widzenia użytkownika końcowego bardzo atrakcyjna.

Czy rewolucja pójdzie dalej? Jeszcze kilka lat temu futurystyczny wydawał się być interfejs HMI w komórce, SCADA na tablecie czy przetwarzanie danych przez historiana działającego w chmurze. Abstrakcyjna była również konieczność zabezpieczania systemów przemysłowych przed złośliwym oprogramowaniem na poziomie znanym ze świata korporacyjnego. Dzisiaj szybkość pojawiania się nowości w świecie IT zaskakuje, stąd też stawiałbym na dalsze, przełomowe zmiany, niż na utrzymanie status quo.

Zbigniew Piątek

 

Pozostałe

TE Connectivity negocjuje przejęcie od ABB firmy Entrelec
TE Connectivity negocjuje przejęcie od ABB firmy Entrelec
poniedziałek, 22 stycznia 2018 12:15
Kolejne zlecenie firmy Electrum
Kolejne zlecenie firmy Electrum
poniedziałek, 22 stycznia 2018 09:35
Tauron z unijnym dofinansowaniem
Tauron z unijnym dofinansowaniem
poniedziałek, 22 stycznia 2018 07:50
Czy SolarWorld wróci na rynek fotowoltaiczny?
Czy SolarWorld wróci na rynek fotowoltaiczny?
piątek, 19 stycznia 2018 12:19
APS Energia z nowym zamówieniem
APS Energia z nowym zamówieniem
piątek, 19 stycznia 2018 09:33
zobacz wszystkie

zobacz wszystkie Nowe produkty

Siłowniki elektryczne z interfejsem CAN

2018-01-22   | LINAK Polska
Siłowniki elektryczne z interfejsem CAN

Linak wprowadził do oferty pięć siłowników elektrycznych ze zintegrowanym interfejsem CAN w standardzie SAE J1939. Tego typu magistrala to sprawdzony protokół wykorzystywany m.in. w ciężkich maszynach budowlanych, rolniczych, itp.
czytaj więcej

Elektroniczny kontroler dostępowy RFID do systemów kontroli dostępu

2018-01-22   |
Elektroniczny kontroler dostępowy RFID do systemów kontroli dostępu

Firma Southco rozszerzyła ofertę elektronicznych systemów kontroli dostępu o nowy kontroler EA-P3 ułatwiający integrowanie systemów dostępu bezkluczowego na poziomie sprzętowym. EA-P3 ułatwia elektroniczne zarządzanie poświadczeniami za pomocą bezkontaktowych kart inteligentnych MIFARE 13,56 MHz, bez konieczności zapewnienia dostępu do sieci czy też instalacji dodatkowego sprzętu i oprogramowania.
czytaj więcej