wersja mobilna
Online: 503 Niedziela, 2017.11.19

Gospodarka

Czas na podsumowanie targów Automatica 2016

wtorek, 06 września 2016 12:33

Odbywające się tuż przed wakacjami targi Automatica to największa impreza targowa poświęcona robotyce przemysłowej. W tym roku wzięło w niej udział blisko 840 wystawców, zaś goście mogli zobaczyć wszystkie rodzaje robotów, w tym coraz popularniejsze wersje przeznaczone do pracy z ludźmi. Przedstawiamy relację z monachijskiej wystawy.

Robot współpracujący AURA marki Comau Robotics

Automatica to impreza skupiona wokół robotyki przemysłowej i usługowej - ale nie tylko. Wydarzenie gości też licznych dostawców urządzeń i systemów z zakresu montażu, intralogistyki oraz powiązanych z robotami systemów wizyjnych. W tym roku na targach sumarycznie przedsiębiorstw było aż 839, zaś ich ofertę oglądało około 45 tys. gości. Jest to wzrost o 1/3 w stosunku do liczby zwiedzających dwa lata temu - z dumą podkreślają organizatorzy wystawy.

Powyższe zmiany nie biorą się znikąd. Sam rynek robotyki przemysłowej odnotowuje rokrocznie rekordową dynamikę wzrostów - w zeszłym roku, zgodnie z informacjami IFR (International Federation of Robotics), globalnie dostarczonych zostało około 250 tys. robotów! Szybko rośnie popyt z Chin, które, pomimo obaw związanych ze spowolnieniem gospodarczym, nie zmniejszyły tempa inwestycji w robotyzację. Liczba gości z tego kraju, zgodnie z danymi Messe München, przekroczyła zresztą trzykrotność odwiedzających targi w 2014 roku.

OD ROBOTÓW WSPÓŁPRACUJĄCYCH DO DUŻYCH MASZYN PRZEMYSŁOWYCH

Stoisko firmy Schunk z robotem Fanuc

Chociaż omawiane targi mają wysoce specjalistyczny charakter, różnorodność prezentowanych w Monachium maszyn jest zdumiewająca. Odwiedzający mogą oglądać małe i średniej wielkości roboty przegubowe, wersje SCARA, manipulatory i maszyny kartezjańskie, jak też coraz popularniejsze roboty współpracujące. Wraz z tym, jak coraz więcej zadań związanych z montażem, manipulowaniem elementami i podobnych jest przejmowanych przez roboty, zapotrzebowanie na niewielkie jednostki nieustannie rośnie.

Z drugiej strony na targach nad głowami gości targowych rozpościera się krajobraz złożony dużych robotów, często o nośności powyżej 100 kg (a w niektórych przypadkach nawet ponad tony). Tego typu maszyny stosowane są m.in. w motoryzacji do zadań związanych z przenoszeniem i montażem, a także spawaniem i zgrzewaniem. Dla niemieckiego rynku przemysłowego aplikacje te są niewątpliwie kluczowymi. Duże roboty to też m.in. pakowanie i paletyzacja oraz malowanie.

Cechą znamienną wystawy jest prezentacja robotów w ruchu, w systemach bliskich realnym aplikacjom produkcyjnym. W dobie Przemysłu 4.0 aspekt ten stał się bardzo istotny, zaś organizatorzy podjęli tu dodatkowe działania, takie jak stworzenie poświęconych informatyzacji produkcji platformy oraz konferencji IT2Industry.

PREMIERY NOWYCH ROBOTÓW

Robot współpracujący marki Kuka Roboter

Chociaż większość premier przemysłowych ma w Niemczech miejsce na targach Hannover Messe, wielu producentów robotów stawia na targi Automatica, jako na miejsce prezentacji nowości. Tak było w tym roku m.in. w przypadku firmy Comau, która przedstawiła rodzinę nowych robotów SCARA oraz dwa nowe roboty typu Racer5 (o nośności 5 kg i zasięgu do 810 mm).

Firma prezentowała swoją ofertę pod hasłem "Think out of the fence", czego najlepszym wyrazem był nowy robot AURA, czyli Advanced Use Robotic Arm. Jest to robot współpracujący, przy czym, w odróżnieniu od produktów już dostępnych na rynku, AURA oferowany jest w wersjach o dużej nośności - do 110 kg.

Fanuc Robotics, wraz z 24 partnerami, przedstawił pełną ofertę robotów na stoisku "Yellow Highway". Wśród nowości były m.in. zielony robot współpracujący CR 7iA oraz ciężkie roboty M- 2000iA o nośności 2300 kg! Obecność firm partnerskich sprawiła, że stoisko Fanuca nie tylko było pełne robotów, ale przede wszystkim te ostatnie można było oglądać w realnych aplikacjach. Jako ciekawostkę warto zaznaczyć udział japońskiego zarządu koncernu w targach - wystawę odwiedził m.in. Yoshiharu Inaba, prezes Fanuc Corporation.

Stoisko Stäubli - największe w historii jej uczestnictwa w targach

Z kolei firma Kuka Roboter zaprezentowała zintegrowane rozwiązania zgodne z koncepcją Przemysłu 4.0. Roboty i maszyny, w tym mobilne KMR iiwa oraz system magazynowy Cyclone Carrier firmy Swisslog, były ze sobą połączone w sieci i wymieniały w czasie rzeczywistym dane m.in. z oprogramowanie Warehouse Manager WM 6. Do nowości prezentowanych przez firmę Kuka zaliczyć można m.in. szybkie i precyzyjne roboty KR 3 Agilus.

Stäubli pokazywał nowe, sześcioosiowe roboty z rodziny TX2 w bardzo różnych aplikacjach demonstracyjnych, w tym, premierowo, z mobilnym systemem zrobotyzowanym HelMo. W tym roku firma korzystała z największego w historii stoiska na targach Automatica. Z kolei firma Yaskawa przedstawiła po raz pierwszy w Europie nową maszynę Motoman HC10. Jest to robot współpracujący mogący być stosowanym w wyjątkowo ciasnych przestrzeniach.

YuMi marki ABB - robot współpracujący i zdobywca nagrody IERA

Z kolei firma ABB zaprezentowała całą linię nowych produktów i rozwiązań dla "Fabryk Przyszłości". Wydarzeniem targowego tygodnia było przyznanie firmie nagrody Invention and Entrepreneurship in Robotics Award (IERA) podczas Międzynarodowego Sympozjum ds. Robotyki.

ABB otrzymało nagrodę za robota współpracującego YuMi. Jako przeciwwagę dla niewielkiego robota, którego udźwig wynosi 0,5 kg, firma zaprezentowała także swojego nowego robota IRB 8700 - największego oferowanych, zdolnego do podnoszenia 800 kg.

Warto dodać, że jednym z finalistów konkursu IERA był też Universal Robots. Przedsiębiorstwo, które otrzymało wyróżnienie za robota UR3, zaprezentowało w Monachium m.in. wirtualny showroom Universal Robots+. Zawiera on opisy akcesoriów, narzędzi oraz oprogramowania firm partnerskich, które przeznaczone są do integracji z robotami UR.

NIE TYLKO TARGI

Automatica to również liczne wydarzenia towarzyszące, takie jak konferencje, dyskusje panelowe oraz imprezy takie jak "Makeathon". Podczas tego ostatniego 140 osób, głównie studentów, pracując w drużynach w ciągu 24 godzin budowało kompletne systemy mechatroniczne i zrobotyzowane. Organizatorzy stworzyli też obszar Start-up World, do którego zapraszani byli przedstawiciele firm dopiero startujących na rynku.

Jeżeli ktoś nie był na tegorocznych targach, to na najbliższą edycję wystawy będzie musiał poczekać do 2018 roku. Wtedy, w dniach 19 do 22 czerwca, przypada kolejne święto robotyki w Monachium.

Zbigniew Piątek

W artykule wykorzystano zdjęcia organizatora targów AUTOMATICA 2016, którym jest Messe München.

 

zobacz wszystkie Nowe produkty

12-calowy komputer panelowy Linux-Ready z mikroprocesorem ARM Cortex-A8

2017-11-17   |
12-calowy komputer panelowy Linux-Ready z mikroprocesorem ARM Cortex-A8

HC-3120 to komputer panelowy Linux-Ready z mikroprocesorem ARM Cortex-A8, 12-calowym wyświetlaczem TFT LCD i ekranem dotykowym multi-touch, charakteryzujący się płaską konstrukcją. Dzięki bardzo dużej elastyczności i modułowości może on być szybko i łatwo integrowany w aplikacjach przemysłowych, a równocześnie skraca czas przestojów i zmniejsza koszty serwisowania.
czytaj więcej

Zasilacze modułowe dużych mocy

2017-11-17   | Elhurt Sp. z o.o.
Zasilacze modułowe dużych mocy

Zasilacze z serii QM TDK Lambda o mocach od 1200 do 1500 W to modułowe jednostki zaprojektowane na potrzeby aplikacji medycznych oraz zastosowań przemysłowych.  Przy projektowaniu położono duży nacisk na spełnienie wymagań bezpieczeństwa, dlatego w celach ochrony pacjenta przed porażeniem wyposażono je m. in. w pełną separację napięcia sieciowego.
czytaj więcej