wersja mobilna
Online: 1268 Niedziela, 2017.12.17

Prezentacje firm

Procesy pakowania w trybie Przemysłu 4.0

czwartek, 13 kwietnia 2017 10:04

Modułowość, efektywność energetyczna i wykorzystanie OPC-UA jako standardu komunikacji to dalsze cechy Przemysłu 4.0, które zostały już zaimplementowane przez Festo w rozwiązaniach zdecentralizowanej automatyzacji i podsystemach mechatronicznych. Pozwoliło to firmie skonstruować m.in.: elastyczny moduł ładujący do pakowania na końcu linii. Eksperci ds. automatyzacji oferują odpowiedzi na kluczowe pytania o Przemysł 4.0, zwłaszcza w zakresie dynamicznych procesów ładowania dla szybkich zmian formatu.


Fot. 1. Elastyczny moduł ładujący do pakowania na końcu linii: kompletny pakiet zawiera wszystkie elementy z pojedynczego źródła: chwytaki podciśnieniowe i systemy osi elektrycznych po sterowniki Codesys; pozwala to zapewnić dynamiczne procesy ładowania przy szybkich zmianach formatów

W tej aplikacji portal liniowy EXCT pozwala na ruch w pionie i poziomie a także umożliwia precyzyjne pozycjonowanie. Jest to kompletne rozwiązanie, stanowiące najlepszą alternatywę dla konwencjonalnych systemów kartezjańskich. Odpowiedni system sterowania zapewnia dokładną kontrolę ruchu od punktu do punktu lub zgodnie z zadaną trajektorią w płaszczyźnie pionowej.

Cały system stanowi doskonałe rozwiązanie, gdyż niewielka przemieszczana masa umożliwia ograniczenie zużycia energii i przyczynia się do niższych kosztów eksploatacji. Dzięki niezawodnym komponentom i ograniczonemu poziomowi drgań uzyskiwana jest wysoka żywotność aplikacji. Kompletny pakiet zawiera wszystkie elementy z pojedynczego źródła: chwytaki podciśnieniowe i systemy osi elektrycznych po sterowniki Codesys. Pozwala to zapewnić dynamiczne procesy ładowania przy szybkich zmianach formatów.

KOMPAKTOWY I INTELIGENTNY

Układ sterowany jest przez sterownik Codesys CPX-CEC o stopniu ochrony IP65/67, umożliwiający zainstalowanie w miejscu pracy oraz integrację w systemie bez konieczności użycia szafy sterującej. Wszystkie magistrale Fieldbus oraz przemysłowy Ethernet, a także standard komunikacji Przemysłu 4.0 tzw. OPC UA dostępne są jako interfejsy.

Czujniki wizyjne odczytują kody Data Matrix, sterując inteligentnymi procesami i elementami roboczymi. Festo zapewnia użytkownikom dodatkową pomoc w postaci usług: od projektowania i uruchamiania, po suport w obsłudze systemu za pomocą narzędzi programowych, elementów dostępnych przez sieć i bezpośrednich konsultacji.

Fot. 2. Do ruchów oraz pozycjonowania w pionie i poziomie: mała przemieszczana masa dzięki stacjonarnym silnikom i paskowi zębatemu zapewnia wysoką dynamikę portalu liniowego EXCT

Fot. 3. Aplikacja jest sterowana za pomocą sterownika Codesys CPX-CEC o stopniu ochrony IP65/67, możliwa do zainstalowania w miejscu pracy oraz integrację w systemie bez konieczności użycia szafy sterującej; wszystkie magistrale Fieldbus oraz przemysłowy Ethernet, a także standard komunikacji Przemysłu 4.0 tzw. OPC UA dostępne są jako interfejsy

Generowanie dodatkowych danych to jedno, ale ich interpretacja i dochodzenie do właściwym wniosków to coś zupełnie innego. Pracownicy przemysłowi, a także uczniowie szkół zawodowych i uczelni technicznych muszą zatem zdobyć wiedzę związaną z koncepcją Przemysłu 4.0.

KWALIFIKACJE 4.0

Fot. 4. Kwalifikacje dla Przemysłu 4.0: Festo Didactic oferuje cyberfizyczne metody nauczania oraz platformę badawczą CP Factory; platforma taka symuluje stacje robocze w realnym zakładzie produkcyjnym

Zrozumienie w pełni zautomatyzowanych technologii produkcji i wiedza o budowie i programowaniu cyfrowych sieci systemu są dziś bardziej potrzebne niż kiedykolwiek wcześniej. Bez nich przyszli pracownicy nie będą w stanie obsługiwać i optymalizować połączonych systemów w celu opracowania elastycznych, inteligentnych elementów, a tym samym zapewniać niezbędnej uniwersalności i adaptacyjności.

Festo Didactic oferuje cyberfizyczne metody nauczania oraz platformę badawczą CP Factory. Platforma taka symuluje stacje robocze w realnym zakładzie produkcyjnym. Szkolenie obejmuje m.in.: programowanie systemów, architekturę sieci, efektywność energetyczną i zarządzanie danymi. Platforma pozwala rozwijać i testować elastyczne rozwiązania programistyczne, które następnie mogą być wykorzystane w produkcji.

Będąc liderem automatyzacji, Festo rozwija koncepcję Przemysłu 4.0, od edukacji i zastosowań wstępnych, przez produkty i rozwiązania, po rewolucyjne badania nad projektem bionicznym BionicANT (bioniczne mrówki). Firma pomaga klientom w rozwijaniu przełomowych, przyszłościowych rozwiązań i dalszym podnoszeniu produktywności.

Zdecentralizowana inteligencja, wysoka dostępność i analiza wszystkich stosownych danych to podstawowe wymogi Przemysłu 4.0, gdyż celem jest zapewnienie wyższej indywidualności i elastyczności, a także zwiększenie dostępności systemów, a co za tym idzie, zwiększenie produktywności. U podstaw tej nowej rzeczywistości będą znajdować się układy cyberfizyczne.

Festo
www.festo.pl

 

Katalog firm