Nowe komputery przemysłowe w ofercie Eaton Moeller

| Prezentacje firmowe Artykuły

Firma Eaton Moeller wprowadziła na rynek panelowe komputery przemysłowe oparte o system XP. Nowe jednostki są odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na hardware pozwalający uruchomić aplikację użytkownika i zapewniający wysoką wydajność oraz jakość.

Nowe komputery przemysłowe w ofercie Eaton Moeller

Rys. 1. Komputery przemysłowe XP700

W ofercie dostępne są jednostki o wielkościach: 8,4”, 10,4”, 12,1”, 15” oraz w wersji box – komputer przeznaczony do połączenia z zewnętrznym, oddzielnym ekranem poprzez złącze DVI. Użytkownik ma do dyspozycji nośniki zarówno w formie kart pamięci CompactFlash (można użyć jednocześnie dwóch kart), jak i dysku twardego 2,5”.

Rys. 2. Komputer przemysłowy XP700 w wersji box z ekranem

Dodatkowo dysk twardy występuje w dwóch odmianach – w wykonaniu standardowym, pozwalającym na pracę komputera w temperaturach od 0 do 45°C, oraz w wersji Industrial Grade, gdzie m.in. zostaje rozszerzony zakres temperatur pracy od 0 do 50°C. Cechą wyróżniającą nowe komputery jest matryca dotykowa wykonana w technologii IR – dotyk wykrywany jest przez przecięcie wiązek świetlnych generowanych i nadzorowanych przez elementy optoelektroniczne.

Rys. 3. XP700 w wykonaniu BOX i klasycznym.

Elementy te zainstalowane są nieco powyżej ekranu, co pozwoliło zabezpieczyć samą matrycę TFT warstwą szkła hartowanego. Dzięki takiemu rozwiązaniu komputer panelowy charakteryzuje się wysoką wytrzymałością mechaniczną, a zastosowana powłoka nonreflective zapewnia czytelny obraz bez zbędnych odblasków przy zróżnicowanym oświetleniu. Stopień ochrony od frontu panelu to IP65.

Rys. 4. Budowa komputera panelowego XP700: (1) Slot karty PCI, (2) 2 × RS232, (3) 4 × USB i 2 × Ethernet, (4) Slot opcjonalnego dysku twardego, (5) Slot dla maksymalnie dwóch kart Compact Flash (CF).

Tył panelu, który zapewnia prawidłowe chłodzenie jednostki, ma stopień ochronyIP20. Oferta obejmuje komputery wyposażone w procesor 1GHz z 1GB pamięci RAM oraz (w przygotowaniu) 1,8GHz z 2GB RAM. Jednostkę z procesorem taktowanym częstotliwością 1GHz zaprojektowano tak, aby nie było konieczności umieszczania żadnych obracających się części zapewniających chłodzenie.

Tabela 1. Komputery przemysłowe XP700 i akcesoria

Komputery wyposażono w cztery złącza USB, dwa złącza RS232 oraz w dwa złącza Ethernet (oba obsługują tryby 10/100, jedno z nich dodatkowo 1000). Możliwość dalszej rozbudowy zapewnia klasyczne złącze PCI. Kompletny komputer składa się z jednostki, nośnika oraz z licencji na system operacyjny. Należy pamiętać, aby wybierając nośnik Compact Flash, dodać do zestawu licencję na Windows XP Embedded.

Wybór dysku twardego wiąże się z klasyczną licencją Windows XP. Dodatkowo użytkownik może dokupić licencję LIC-GALILEO-OPEN-XP. Pozwala ona uruchomić na komputerze XP700 wizualizację stworzoną w programie Galileo, obsługującą szereg różnych protokołów komunikacyjnych oraz zapewniających funkcje dodatkowe, takie jak np. podgląd kamery IP. Dostępne jednostki XP700 oraz dodatkowe akcesoria przedstawia tabela 1.

Jacek Zarzycki
Eaton Electric

www.moeller.pl