Profesjonalne, zintegrowane z HMI sterowniki programowalne firmy Pro-face

| Prezentacje firmowe Artykuły

Firma Pro-face produkuje od roku 1989 profesjonalne panele operatorskie, a od roku 1993 również zintegrowane panele i sterowniki (PLC+HMI). Dzięki wieloletniemu doświadczeniu dostarcza ona nie tylko sprawdzone, znane z wysokiej jakości produkty, ale również profesjonalne oprogramowanie do systemów sterowania.

Profesjonalne, zintegrowane z HMI sterowniki programowalne firmy Pro-face

ZINTEGROWANE PLC+HMI

Rys. 1. Wybrane sterowniki, panele operatorskie i komputery panelowe z oferty firmy Pro-Face

W ofercie Pro-face znajduje się 28 sterowników PLC wyposażonych w ekrany z panelem dotykowym o przekątnych 3,8", 5,7", 7,4", 10,1" i 12". Dostępne są sterowniki serii Logic Touch z wbudowanymi wejściami/wyjściami (rys. 2) oraz sterowniki z serii Control z możliwością podłączenia wejść/wyjść w postaci rozproszonych stacji Slave CANopen (rys. 3).

Wszystkie zawierają w standardzie moduł komunikacyjny Master sieci CANopen obsługującej rozproszone wyspy wejścia/wyjścia oraz dodatkowe urządzenia, np. przemienniki częstotliwości i wyspy zaworowe. Możliwość podłączenia do sterowników Pro-face do 512 wejść/wyjść cyfrowych i do 128 analogowych przy rozpiętości sieci CANopen do 5000 metrów pozwala utworzyć rozbudowany system sterownia.

Aplikacja stworzona przy użyciu sieci CANOpen odpowiada nowoczesnym standardom rozproszonego sterowania, gdzie wyspy wejść/wyjść są umieszczane jak najbliżej elementów wykonawczych, a do centralnego sterownika doprowadzane są tylko kable komunikacyjne. Całość nadzoruje wbudowany w panel operatorski sterownik PLC. Dzięki swej otwartości oraz dużej popularności sieci CANopen rozwiązanie to jest coraz częściej wykorzystywane.

BOGATE MOŻLIWOŚCI KOMUNIKACYJNE PLC

Rys. 2. Zintegrowany sterownik PLC Pro-face z ekranem dotykowym 5,7"

Sterowniki serii Control oferują duże możliwości komunikacyjne. Są wyposażone w 2 porty szeregowe COM (RS232/485) i port LAN. Obsługują ponad 100 protokołów wykorzystywanych do komunikacji z urządzeniami dodatkowymi.

Bezpośrednio obsługiwane są np. czytniki kodów kreskowych, drukarki, regulatory temperatury (m.in. produkcji Omron, RKC Instruments i Shinko), napędy (Mitsubishi, Omron, Hitachi, Yaskawa), urządzenia z protokołem Modbus RTU i TCP oraz urządzenia Profibus, DeviceNet i CC Link. Co ważne, wszystkie protokoły są wbudowane i tak przygotowane, aby po ustaleniu minimalnej ilości parametrów uzyskać szybkie i stabilne połączenie bez konieczności programowej obsługi komunikacji.

PLC ZAWSZE Z INTERFEJSEM ETHERNET/LAN

Poza możliwością programowania sterownika po porcie LAN, umożliwia on również funkcje zbierania danych. Do tego celu można wykorzystać tani system raportowy o nazwie Pro-Server Ex. Dzięki temu oprogramowaniu sterowniki Pro-face mogą po sieci LAN wysyłać i odbierać dane bezpośrednio z baz SQL, Oracle i Access oraz z innych systemów za pomocą interfejsu ODBC, DLL, DDE, API czy OPC.

PORT USB HOST

Rys. 3. Sterownik PLC z ekranem dotykowym 12" serii Control i wyspą I/O CANopen

Umożliwia programowanie oraz podłączenie m.in. czytnika kodów kreskowych, drukarki lub pamięci masowej (pendrive). Pamięć ta może być wykorzystywana do logowania danych, przechowywania historii alarmów, rejestracji trendów, tworzenia zrzutów ekranu, itp.

PROGRAMOWANIE STEROWNIKA PLC PRZEZ PORT USB

Istnieje możliwość programowania sterownika Pro-face poprzez podłączenie pamięci masowej typu pendrive. Pozwala to również na wykonanie kopii programu. Pobrany ze sterownika projekt zawsze jest w pełni edytowalny ze wszystkimi komentarzami, symbolami i opisami. Ta metoda jest wykorzystywana głównie przy konieczności zdalnej modyfikacji projektu bez specjalistycznego oprogramowania i kabli programujących.

ROZBUDOWA I KONFIGURACJA SYSTEMU

Rys. 4. Prosta konfiguracja wyspy wejść/wyjść sieci CANopen

Zintegrowane sterowniki Pro-face są programowe za pomocą oprogramowania GP-Pro-Ex. Każdy z nich można rozbudować o 63 wyspy wejść/wyjść (maks. 512 sygnałów cyfrowych i 128 analogowych). Każda wyspa składa się z modułu komunikacyjnego Slave CANopen oraz dodatkowych modułów rozszerzeń. Lista dostępnych urządzeń, obejmująca aktualnie 18 pozycji, jest ciągle poszerzana.

Obejmuje moduły cyfrowe, analogowe (mA, V), temperaturowe (J, K, T, PT100/1000, Ni100/1000) i mieszane. Konfiguracja rozproszonych wejść/wyjść jest bardzo prosta i odbywa się w sposób graficzny metodą drag-and-drop. Konfigurację pojedynczej wyspy sygnałowej przedstawiono na rysunku 4. Nowe moduły cyfrowe i analogowe są oferowane w bardzo atrakcyjnych cenach.

PROGRAMOWANIE ZINTEGROWANEGO STEROWNIKA PLC

Sterownik Pro-face jest programowany przy wykorzystaniu drabinki lub listy instrukcji. Poza podstawowymi instrukcjami, dostępne są również zaawansowane instrukcje trygonometryczne, obliczeniowe, logiczne, operacje na rejestrach i wiele innych (np. PID). Łącznie lista obejmuje ponad 100 instrukcji.

Podstawowym rejestrem obliczeniowym sterownika jest rejestr 32-bitowy. Obsługiwane są operacje zmiennoprzecinkowe oraz operacje na rejestrach 64-bitowych. Możliwe jest tworzenie bloków/podprogramów funkcyjnych oraz dodawanie komentarzy i dodatkowych opisów zmiennych, co sprawia, że nawet najbardziej skomplikowane programy są bardziej czytelnie i przejrzyste.

INTEGRACJA OPROGRAMOWANIA PLC I HMI

Rys. 5. Możliwość przenoszenia elementów z drabinki na ekran graficzny i odwrotnie w oprogramowaniu GP-Pro-Ex

Główną zaletą Pro-Face jest pełna integracja HMI i PLC w oprogramowaniu GP-Pro-Ex. Programowanie wejść/wyjść sterownika i panelu odbywa się w tym samym programie bez konieczności przepisywania, zapisywania i przenoszenia symboli i rejestrów.

Pełna integracja daje możliwość np. przenoszenia myszką (drag-and-drop) elementów z drabinki na ekrany panelu i odwrotnie (rys. 5). Oprogramowanie obejmuje również kompletny symulator programu i ekranu dotykowego. Wersję testową oprogramowania GP-Pro-Ex z symulatorem można pobrać bezpłatnie ze strony www.pro-face.com.

Bezpłatne szkolenia

Serdecznie zapraszamy na cykl seminariów szkoleniowych z zakresu oprogramowania GP-Pro-Ex. Jednodniowe, bezpłatne seminaria są organizowane w Warszawie, Poznaniu i Katowicach. Więcej informacji oraz kartę zgłoszeniową można uzyskać, kontaktując się przez e-mail (proface@proface.pl) lub na stronie www.proface.pl/szkolenia.

Andrzej Okoniewski
Pro-face

www.proface.pl