Radiografia cyfrowa w przemyśle

| Prezentacje firmowe Artykuły

Wzrost wymagań dotyczących jakości produktów wymusił w ciągu ostatnich lat poszukiwanie i wprowadzanie do procesu kontroli jakości nowych technik pomiarowych. W radiografii w tym czasie zaczęto wykorzystywać techniki cyfrowego przetwarzania obrazów, co znacznie rozszerzyło możliwości stosowania tej metody w kontroli jakości i badaniach eksploatacyjnych.

Radiografia cyfrowa w przemyśle

RADIOGRAFIA KOMPUTEROWA

Fot. 1. Skaner CR35

Firma Duerr NDT jest jednym z czołowych producentów skanerów CR na świecie. Rozwiązania technologiczne zarezerwowane kiedyś tylko dla branży medycznej zostały wykorzystane w celu stworzenia grupy produktów przeznaczonych dla przemysłu.

Urządzenia CR35NDT i HD-CR35NDT są przeznaczone do skanowania płyt elastycznych, natomiast CR43NDT i HD-CR43NDT do skanowania płyt w kasetach sztywnych. Specjalne rozwiązania mechaniczne zastosowane w skanerach CR43 gwarantują żywotność płyt na poziomie 25 tys. cykli.

Zwarta budowa urządzeń oraz niewielkie gabaryty pozwalają na łatwy transport urządzeń oraz pracę w trudnych warunkach przemysłowych. Skanery HD-CR35NDT i HD-CR43NDT jako pierwsze na świecie uzyskały certyfikat Niemieckiego Federalnego Instytutu Badań i Testowania Materiałów (BAM) potwierdzający klasę urządzenia IP1/40μm zgodnie z EN-14874-1 i IP special/40μm zgodnie z ASTM E 2446.

Jest to możliwe dzięki specjalnym rozwiązaniom konstrukcyjnym zastosowanym przez producenta:

  • konstrukcja z obrotową głowicą skanującą gwarantująca jej stałą odległość od skanowanej płyty,
  • niebieski laser o średnicy wiązki 12,5μm zapewniający najwyższą rozdzielczość skanowania,
  • opatentowane rozwiązania P hoton C ollecting S ystem zapewniające wysoką czułość i dynamikę układu.

TABELA 1. Wybrane parametry skanerów CR firmy Duerr NDT

RADIOGRAFIA BEZPOŚREDNIA

Fot. 2. Skaner CR43

W aplikacjach, gdzie konieczne jest natychmiastowe uzyskanie obrazu prześwietlanego obiektu, stosuje się panele płaskie. Firma Vidisco oferuje zestawy mobilne do bezpośredniej radiografii (DR). Systemy składają się z panelu obrazującego, kontrolera źródła promieniowania i panelu oraz jednostki komputerowej.

Modułowa budowa systemu umożliwia zdalne sterowanie źródłem, parametrami panelu oraz bezprzewodową akwizycję obrazów. Mobilne systemy oparte na panelach płaskich są wykorzystywane w przemyśle lotniczym i petrochemicznym głównie do badań eksploatacyjnych.

KOMPUTEROWA TOMOGRAFIA

Najbardziej zaawansowanymi technologicznie systemami inspekcji rentgenowskiej są tomografy komputerowe. Systemy budowane w oparciu o detektory liniowe lub panele płaskie pozwalają na rekonstrukcję 3D obiektów.

Dzięki specjalnemu oprogramowaniu można prowadzić kontrolę jakości zarówno pod kątem wykrywania wad materiałowych, jak i pomiarów geometrii, kształtu, montażu itp. Firma Rayscan Technologies oferuje systemy CT do najbardziej wymagających aplikacji.

TABELA 2. Wybrane parametry skanerów firmy Vidisco

Dzięki wykorzystaniu zróżnicowanych źródeł promieniowania, systemów manipulacji wieloosiowej oraz detektorów płaskich o odpowiednich rozdzielczościach producent jest w stanie oferować rozwiązania dopasowane do wymagań stawianych przez klientów.

Radosław Boba
Casp System

www.ndt24.pl