wersja mobilna
Online: 371 Sobota, 2018.01.20

Prezentacje firm

Szerokie możliwości pomiarowe z wykorzystaniem liczników serii MD firmy WObit

środa, 19 września 2012 11:22

W systemach pomiarowych do zastosowań w przemyśle produkcyjnym, oprócz zbierania danych oraz ich dokładnej analizy, zwykle niezbędna jest lokalna prezentacja wyników, tak aby zapewniać jakość produkcji i mieć możliwość jak najszybszej oraz elastycznej kontroli nad procesem wytwarzania. Do realizacji takich zadań prostym, niedrogim, a przy tym bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem są różnego rodzaju wskaźniki, regulatory oraz rejestratory. Firma WObit przygotowała szeroką ofertę liczników pomiarowych serii MD przeznaczonych do współpracy zarówno z czujnikami analogowymi, enkoderami jak i czujnikami siły.


WEJŚCIE ANALOGOWE

Przy projektowaniu prostych układów pomiarowych z wykorzystaniem czujników z wyjściem analogowym często nie jest konieczne zaawansowane sterowanie z wykorzystaniem sterowników PLC czy wizualizacja wyników z wykorzystaniem zaawansowanych technologicznie paneli operatorskich. W aplikacjach, w których kluczowa jest prostota, funkcjonalność oraz niskie koszty, bardzo popularnym rozwiązaniem jest nadal komunikacja analogowa.

Uniwersalnym licznikiem pomiarowym z wejściem analogowym jest MD100A, który przeznaczony jest do różnorodnych zastosowań w przemyśle, laboratoriach badawczych i wszędzie tam, gdzie niezbędny jest pomiar liczby zdarzeń czy przemieszczeń. Licznik wyposażony jest w duży wyświetlacz o wysokości cyfr 13,5 mm oraz czerwonej barwie świecenia.

Ma on interfejs komunikacyjny RS-232. Nowszą wersją licznika pomiarowego z tej serii jest MD150A, który zamiast RS-232 wyposażony został w interfejsy RS-485 Modbus-RTU oraz USB. Ten uniwersalny wskaźnik przeznaczony jest do pomiarów analogowych 0...10 V / 4...20 mA. Urządzenie ma również dwa wyjścia przekaźnikowe, które mogą sygnalizować ustawione przez użytkownika progi pomiarowe.

Potencjalnym zastosowaniem licznika MD100A są wszelkiego rodzaju układy pomiaru napięcia i prądu. Są one powszechnie używane w przemyśle motoryzacyjnym - w układach kontroli działania zespołów elektromechanicznych oraz elektronicznych systemach sterowania, a także w innych dziedzinach przemysłu.

Interesującym i funkcjonalnym urządzeniem jest MD100M, który jest przeznaczony do współpracy z bezstykowymi czujnikami momentu obrotowego DFM2X. Czujniki te pozwalają na pomiar z rozdzielczością do 0,1% zakresu mierzonego przy prędkościach obrotowych dochodzących do 5000 obr./min. Urządzenie ma wejście 0,5..4,5V oraz wyjście cyfrowe z interfejsem RS-232, a także dwa wyjścia przekaźnikowe.

Dla ułatwienia obsługi wskaźnika przygotowane zostało intuicyjne oprogramowanie MD100M-PC. Wskaźnik MD100M ma wszechstronne zastosowanie w aplikacjach wymagających pomiaru momentu. Jest to wykorzystywane np. w obrabiarkach do wiercenia gwintów, przy wyznaczaniu charakterystyki momentowej silników, jak również w laboratoriach badawczych.

Dla realizacji różnicowego pomiaru wielkości geometrycznych za pomocą dwóch dowolnych czujników o wyjściu napięciowym 0...10 V lub 0...5 V zaprojektowany został wskaźnik MD102A. Użyty 24-bitowy przetwornik umożliwia bardzo dokładny pomiar z rozdzielczością do ±20 μV.

Wskaźnik może uśredniać wyniki pomiarów w celu eliminacji szumów, zmieniać stany wyjść przekaźnikowych w oparciu o ustalone progi. Proste w obsłudze i intuicyjne oprogramowanie MD102A umożliwia wizualizację pomiarów w formie wykresów oraz zapis pomiarów do MS Excel.

WEJŚCIE LICZNIKOWE

W przemyśle tekstylnym oraz innych dziedzinach przemysłu często konieczne jest wykonywanie pomiaru długości materiału czy proste zliczanie elementów. Aby realizować takie aplikacje, nieskomplikowanym rozwiązaniem pomiarowym są głowice magnetyczne lub przetworniki impulsowe z kołem pomiarowym.

Dla współpracy z enkoderami inkrementalnymi oraz z innymi urządzeniami generującymi sygnał prostokątny przygotowany został nowy programowalny licznik MD150E. Licznik ma także możliwość określania częstotliwości zliczanego sygnału i przeskalowania zliczonej liczby impulsów na wymaganą jednostkę.

Podstawową właściwością urządzenia jest łatwość dostosowywania jego parametrów do rozmaitych zdarzeń występujących na obiekcie, które ma kontrolować. Dotyczy to zarówno klasy czujnika pomiarowego, jego rozdzielczości, jak i zmiennych parametrów obiektu, takich jak przeskalowanie pomiaru, off set (przesunięcie pozycji zerowej) oraz zmiana wartości progowych.

MD150E ma oprócz wejścia licznikowego również dwa wyjścia przekaźnikowe, które mogą być dowolnie skonfigurowane do załączania/wyłączania przy określonych progach. Urządzenie zostało dodatkowo wyposażone w wejście zerujące służące do resetowania zliczonej liczby impulsów. Ciekawą aplikacją, w której można zastosować licznik MD150E, jest pakowanie produktów i zgrzewanie folii pakującej.

Dzięki wyjściom przekaźnikowym można zaprogramować wyzwalanie kolejnych sekwencji działań. Przykładowo podczas procesu pakowania drobnych elementów (np. śrubek) MD150E zlicza produkty umieszczone w opakowaniu, a po określonej liczbie impulsów (śrubek, które znalazły się w opakowaniu) zostaje wysłany sygnał wyzwalający następne działanie, jakim jest wykonanie zgrzewu na folii zamykającego opakowanie oraz w dalszej kolejności uruchomienie noży rozcinających, czy przeniesienie gotowego opakowania do następnego etapu produkcyjnego.

Konstruktorzy z firmy WObit przygotowali również specjalne wykonanie licznika MD150S przeznaczone do współpracy z dwoma enkoderami absolutnymi z interfejsem SSI (Synchronus Serial Interface). Enkodery absolutne uniemożliwiają utratę informacji o pozycji przy braku zasilania, co jest ich niewątpliwą zaletą.

Interfejs SSI stosowany do standardowej komunikacji w aplikacjach przemysłowych pomiędzy urządzeniem master (nadrzędnym np. kontroler) i slave (podrzędnym np. czujnik). Ten standard interfejsu bazuje na RS-422 i został on po raz pierwszy zastosowany przez firmę Max Stegmann w 1984 roku do przesyłania informacji o pozycji dla enkoderów absolutnych.

Zaletą tego interfejsu jest ograniczenie liczby przewodów, prosta konstrukcja, większa przepustowość przesyłanych danych oraz duża odporność na zaburzenia elektromagnetyczne.

WEJŚCIA TENSOMETRYCZNE

Zarówno w laboratoriach badawczych, jak i w różnych zastosowaniach w przemyśle czy transporcie często zachodzi potrzeba zgrubnego pomiaru ciężaru. Prostym i funkcjonalnym rozwiązaniem do realizacji pomiarów siły/ciężaru jest wskaźnik MD150T przeznaczony do pomiarów sygnałów pochodzących z mostkowych czujników tensometrycznych.

Wbudowany precyzyjny przetwornik analogowo-cyfrowy umożliwia wykonywanie pomiarów z rozdzielczością dochodzącą do 100 tys. działek pomiarowych. Wynik pomiaru jest prezentowany na czytelnym, sześciopozycyjnym wyświetlaczu. Urządzenie zostało wyposażone w dwa wyjścia przekaźnikowe oraz dwa wejścia (w tym jedno tarujące).

Ze względu na wbudowane tryby pracy, nie jest konieczne zastosowanie dodatkowego sterowania, dlatego MD150T doskonale sprawdzi się w różnego rodzaju aplikacjach dozujących (płyny, materiały sypkie itp.) oraz naważających. Poza miejscową prezentacją wyników, wskaźnik wyposażony został w złącze USB oraz RS-485 Modbus-RTU.

Złącze USB pozwala na szybką konfigurację urządzenia oraz rejestrację danych pomiarowych w komputerze do pliku lub na wykresie. Modbus-RTU umożliwia odczyt pomiarów z kilku wskaźników jednocześnie do sterownika PLC, panelu HMI czy własnej aplikacji na PC.

P.P.H. WObit E. K. J. Ober s.c.
www.wobit.com.pl

 

Katalog firm

zobacz wszystkie Pozostałe prezentacje