wersja mobilna
Online: 372 Sobota, 2018.01.20

Prezentacje firm

Precyzyjny system kontroli ruchu

niedziela, 21 października 2012 11:13

Serwonapędy to jedne z podstawowych urządzeń wykonawczych dających konstruktorom szerokie możliwości tworzenia atrakcyjnych i funkcjonalnych rozwiązań. Dzięki pracy w pętli zamkniętej sprzężenia zwrotnego sprawdzają się szczególnie tam, gdzie kluczowy jest dynamiczny, a przy tym precyzyjny ruch, praca w zakresie 0-3000 obr./min bez utraty momentu oraz duże możliwości regulacyjne. W ofercie firmy WObit dostępne są różnorodne silniki serwo produkcji firmy Kinco - zarówno te do prostych, jak też bardziej wymagających zastosowań.


W zależności od potrzeb aplikacyjnych, WObit proponuje kilka serii silników jedno- i trójfazowych o znamionowym momencie obrotowym od 0,64 do 19 Nm. Dostępna moc silnika, zależnie od serii, wynosi od 200 W do 4 kW. Wszystkie silniki serwo mają wbudowany enkoder inkrementalny o rozdzielczości 2500 imp./obr., który pozwala na odczytywanie aktualnej pozycji silnika.

Istotną cechą charakteryzującą serwonapędy Kinco jest również wysoka klasa wykonania izolacji termicznej - F, umożliwiająca swobodną pracę napędów do 155°C. Poza silnikiem w skład serwonapędu wchodzi regulator (sterownik) realizujący określony algorytm. Element ten decyduje o sprawnym funkcjonowaniu całego układu oraz o możliwościach kontroli ruchu.

Ze względu na stopień zaawansowania technicznego firma Kinco oferuje trzy serie serwosterowników. Wszystkie urządzenia wyposażone są w alarm informujący o przepięciu lub zbyt niskim napięciu, jak również przegrzaniu, które mogłoby uszkodzić serwonapęd. W mniej skomplikowanych i wymagających technicznie aplikacjach doskonale sprawdzi się seria CD, która przeznaczona jest do kontroli jedno- lub trójfazowych silników serwo zasilanych prądem przemiennym.

Sterowniki z tej serii komunikują się poprzez interfejs RS232 i mogą pracować w kilku trybach: krok/kierunek (analogicznie do silników krokowych), kontroli prędkości, kontroli momentu, dojazdu do zadanej pozycji krańcowej. Czasy rozpędzania i hamowania serwonapędów tej serii są na poziomie 10 m/s. Pozwala to na ustawienie bardzo stromej rampy pracy.

Interesującym obszarem wykorzystania możliwości oferowanych przez serwonapęd składający się ze sterownika z serii CD oraz np. z 1 kW silnika jest automatyka przemysłowa. Podczas produkcji np. opakowań z kartonu maszyny muszą wykonywać określone sekwencje działań, by odpowiednio przyciąć, a następnie obracając karton, złożyć go i otrzymać pożądany kształt i wymiary.

Chcąc przesuwać dany element, można wykorzystać tryb krok/kierunek i zaprogramować np. wykonywanie obrotu o określony kąt po realizacji zaprogramowanego ruchu. Wykonanie takiego działania można również uzyskać, wykorzystując sterownik PLC z wejściem impulsowym i np. poprzez podawanie 1 impulsu co określony takt wyzwalać zaprogramowane działanie silnika serwo.

Dla bardziej zaawansowanych aplikacji przeznaczona jest seria ED, która wyposażona została w cztery interfejsy komunikacyjne: RS-232, RS-485, CANopen oraz Profibus DP. Poza wejściami i wyjściami cyfrowymi, sterowniki ED mają także wejścia i wyjścia analogowe. Dodatkowo seria sterowników ED wyposażona jest w oscyloskop, umożliwiający kontrolę takich parametrów, jak prędkość, pozycja oraz prąd i prezentację ich na komputerze PC.

W porównaniu z serią CD, sterowniki ED mają również wbudowany licznik czasu, komparator oraz kalkulator, pozwalający na wykonywanie skomplikowanych obliczeń. Pozwala to także na wyzwalanie, w odpowiednim momencie, wcześniej zaprogramowanych sekwencji działań. Dynamiczna, a przy tym precyzyjna praca serwonapędów oraz możliwość ich szybkiego rozpędzania i wyhamowywania dobrze sprawdzi się w maszynach wieloosiowych, które pozwalają na szybką obróbkę materiałów, takich jak różnego rodzaju frezarki, tokarki czy elektrodrążarki.

W sterowniku silnika serwo można zaprogramować wykonywanie nawet wysoce skomplikowanych sekwencji ruchu, dzięki którym można uzyskać bardzo złożone kształty obrabianych materiałów. Implementacja serwokontrolerów z serii ED wyposażonych w interfejsy komunikacyjne CANopen czy Profibus DP pozwala także na znaczące uproszczenie kontroli i sterowania kilkudziesięcioma maszynami CNC.

Dzięki połączeniu wszystkich maszyn realizujących jedną funkcję w sieć zarządzaną przez komputer przemysłowy czy sterownik PLC można znacznie skrócić czas dostępu do serwonapędów. Zmieniając sekwencję działań w komputerze i przesyłając ją w protokole CANopen eliminuje się konieczność podchodzenia kolejno do każdej maszyny i miejscowego wprowadzania zmian.

Osoba zarządzająca procesem produkcyjnym może również łatwiej kontrolować działanie wszystkich urządzeń i analizować wyniki ich pracy na komputerze. W ofercie firmy Kinco dostępna jest także najbardziej rozwinięta technicznie seria sterowników JD, która prócz precyzyjnego pozycjonowania i kontroli napędu zapewnia zwiększone bezpieczeństwo działania serwonapędu.

Podobnie jak sterowniki z serii ED mogą się komunikować poprzez interfejsy RS-232, RS-485 oraz CANopen. Sterowniki z serii JD wyposażone są także w funkcję STO (Safe Torque Off), która zapewnia większe bezpieczeństwo pracy. Urządzenia te są także niezwykle odporne na zakłócenia zewnętrzne oraz mają izolację interfejsów komunikacyjnych.

Serwonapędy z pewnością sprawdzą się również we wszelkiego rodzaju paletyzatorach, przenośnikach taśmowych czy podajnikach, jak również w innych urządzeniach, w których wymagana jest dynamiczna, precyzyjna praca, kontrola pozycji i prędkości, a przy tym wysoki moment obrotowy.

Aby uzyskać więcej informacji na temat serwonapędów firmy Kinco oraz dobrać odpowiedni napęd do konkretnej aplikacji, zapraszamy do kontaktu z firmą WObit.

P.P.H. WObit E. K. J. Ober s.c.
www.wobit.com.pl

 

Katalog firm

zobacz wszystkie Pozostałe prezentacje