wersja mobilna
Online: 320 Poniedziałek, 2017.12.18

Prezentacje firm

Zarządzanie budynkiem za pomocą systemu SCADA PcVue

wtorek, 15 marca 2016 11:56

Potrzeba optymalizacji środowiska rozwoju roślin doprowadziła do powstania idei inteligentnego budynku i systemu nim zarządzającego. Pomysł, który pojawił się prawie pięćdziesiąt lat temu, dziś na dobre rozgościł się na salonach całego świata i jest cały czas udoskonalany.


Głównym powodem, dla którego implementuje się systemy BMS (Building Management System) w automatyce budynkowej, jest możliwość zintegrowania różnych podzespołów występujących w danym obiekcie. Pozwala to zoptymalizować procesy sterowania, zmniejszyć koszty eksploatacji, a także archiwizować i wizualizować różne zmienne. Popularność tego rozwiązania sprawia, że coraz częściej jest on stosowany do zarządzania całymi kompleksami budynków np. zespołów biurowych czy centrów handlowych.

Firma WObit dostarczająca kompleksowe rozwiązania z zakresu automatyki proponuje system PcVue firmy ARC Informatique. Wiele lat doświadczeń pozwoliło francuskiemu producentowi na przygotowanie rozwiązania odpowiedniego do branży automatyki budynkowej, m.in. poprzez wyposażenie w odpowiednie sterowniki oraz protokoły BACnet, OPC, LonWorks i Modbus.

System PcVue zapewnia stałe monitorowanie i kontrolę instalacji grzewczych, chłodniczych, wentylacyjnych, oświetleniowych, elektrycznych, nasłonecznienia, baterii fotowoltaicznych, systemów przeciwpożarowych, wind itp. Co istotne, system ten jest skalowalny, co oznacza, że może być dostosowany do każdej wielkości budynku, a także zespołu budynków.

Najnowsza wersja oprogramowania 11.1 wyposażona jest m.in. w narzędzia do automatycznego generowania obiektów mimics z plików CAD, moduł Application Architect służący do tworzenia szablonów, a także moduł Application Exporter do konfiguracji i diagnostyki. System ma wydajny moduł do zarządzania alarmami (filtry, maski, opóźnienia itp.), pozwala też na wysyłanie informacji o alarmach SMS-em, e-mailem czy poprzez system dźwiękowego powiadamiania. Zarządzanie dostępem użytkowników jest scentralizowane, a operator może kontrolować całość z poziomu przeglądarki internetowej.

Ciekawym przykładem zastosowania systemu PcVue w automatyce budynkowej jest aplikacja w budynku The Bussiness Louvre w Paryżu. Jego właściciel przeprowadził renowację, której głównym celem było dostosowanie powierzchni do potrzeb biurowych. Konieczny był wydajny system BMS pozwalający spółce zarządzać i monitorować 37 000 m² dostępnej powierzchni. W szczególności niezbędna była optymalizacja systemu zarządzania budynkiem, pozwalająca na ograniczenie zużycia energii o 20 do 30%.

Budynek pochodzi z 1852 roku i znajduje się naprzeciwko muzeum w Luwrze. Został zbudowany według wskazówek cesarza Napoleona III i początkowo był wykorzystywany na potrzeby sklepów. Dziś na dwóch pierwszych poziomach mieści się Antique Dealers Louvre z 250 stoiskami o powierzchni 10 000 m² oraz 30 specjalistycznych sklepów oferujących wyroby artystyczne z Europy, Azji i Bliskiego Wschodu.

Sześć górnych pięter jest przeznaczonych na potrzeby centrum biznesowego The Business Louvre, które od 1990 roku gości prestiżowych najemców, m.in. Ministerstwo Finansów, ambasadę USA oraz Banque De France. Architektura systemu nadzorowanego przez system PcVue bazuje na technologii LonWorks.

W skład kontrolowanego wyposażenia wchodzą pompy ciepła France Energie, w sumie monitorowanych jest 1200 pomp, system oświetlenia wykorzystujący multiczujniki z modułami podczerwieni Acelia, system rolet z modułami Acelia dla silników 230 V, zdalne sterowanie Thermokon dla systemu centralnego sterowania pompami ciepła, oświetleniem i roletami oraz akwizycję danych z paneli rozmieszczonych na kilku poziomach poprzez sterowniki PLC.

Całość uzupełniona jest o wyposażenie zasilające: klimatyzatory i podstacje do regulacji i rozdziału energii elektrycznej sterowane przez urządzenia Tend IP, a także o wszystkie mierniki i centralne tablice niskiego napięcia. PcVue przetwarza i analizuje dane z około 250 mierników w magistrali Modbus. Sterowniki PLC wspierają zarządzanie systemem zapasowego zasilania.

Cały projekt składa się z ponad 2500 węzłów LonWorks. W skład architektury systemu BMS wchodzi przede wszystkim 36 serwerów Loytec L-INX, 3 stacje nadzorujące PcVue wraz z WebVue (thin-client umożliwiający dostęp poprzez Internet/Intranet) oraz oprogramowanie NL Facilities firmy Newrin System (dzięki wykorzystaniu trybów Monitoring i Zoning możliwe jest wydzielanie i monitorowanie stref).

Dzięki elastyczności PcVue i zaawansowanej technologii możliwa była otwarta integracja systemów oprogramowania sprzętu. Rozwiązanie to pozwala na zarządzenie całością wyposażenia budynku i umożliwia szybką reakcję w sytuacjach awaryjnych. Charakteryzuje się również łatwością użycia oraz efektywnością pozwalającą na szybką kontrolę każdego obszaru, a także dynamiczną rekonfigurację. Aplikacja ta wyróżnia się możliwościami optymalizacji zużycia energii, pozwalając na oszczędności w granicach od 20 do 30%.

W zależności od aplikacji do lokalnej wizualizacji danych i zarządzania systemem można wykorzystać również architekturę bazującą na panelach HMI. Firma WObit proponuje panele operatorskie firmy Kinco z serii MT4000 i MT5000 o zróżnicowanych funkcjach. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej www.wobit.com.pl, zapraszamy również do kontaktu ze specjalistami, którzy pomogą dobrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Państwa aplikacji.

P.P.H. WObit E. K. J. Ober s.c.
www.wobit.com.pl

 

Katalog firm

zobacz wszystkie Pozostałe prezentacje