wersja mobilna
Online: 1275 Niedziela, 2017.12.17

Prezentacje firm

Komputery przemysłowe z certyfikatem ATEX w ofercie GURU Control Systems

czwartek, 31 marca 2016 13:44

Komputery przeznaczone do zastosowań przemysłowych z definicji różnią się od typowych urządzeń domowych czy biurowych. W zależności od przeznaczenia, środowiska pracy, wymaganej wydajności oraz sposobu obsługi różnice te mogą być znaczne skalę.


Dla systemów tzw. lekko-przemysłowych wystarczające są typowo komponenty o standardowych parametrach, ale z grupy produktów przeznaczonych do wydłużonej produkcji. W takich rozwiązaniach obudowy są często zrobione ze wzmacnianych tworzyw sztucznych lub częściowo ze stopów lekkich. W zastosowaniach bardziej wymagających komponenty muszą pracować w szerokim zakresie temperatur, bez chłodzenia aktywnego, a obudowy często muszą być częściowo lub całkowicie szczelne. Dla szczególnych branż jak przemysł spożywczy czy farmaceutyczny może być niezbędne wykonanie ze stali nierdzewnej.

Są też takie rodzaje zastosowań, które wymagają całkowicie innego podejścia konstrukcyjnego niż w przypadku zwykłych komputerów. Są to aplikacje w transporcie lądowym, wojskowe, morskie, lotnicze, a także bardzo wymagające - w przemyśle paliwowym, górniczym oraz na liniach produkcyjnych, gdzie możliwa jest obecność czynnika łatwopalnego lub wybuchowego. Te ostatnie wymagają aby pracujące w nich urządzenia elektroniczne przeszły specjalne badania i posiadały odpowiedni certyfikat zgodności z dyrektywą ATEX.

ATEX to dyrektywa Unii Europejskiej (akt prawny) definiująca wymagania zasadnicze, jakie musi spełniać każdy produkt, przeznaczony do stosowania w strefach zagrożonych wybuchem. W ofercie GURU Control Systems znajdują się rozwiązania standardowe jak i certyfikowane do pracy we wszystkich, nawet tych najtrudniejszych warunkach. Skupimy się tutaj na kilku przykładach rozwiązań mających certyfikat ATEX.

WINMATE R15ID3S-65FTE - KOMPUTER PANELOWY DO ATEX ZONE II 3 G

Kiedy w strefie zagrożonej konieczna jest praca operatora, wprowadzanie nastaw procesu lub kontrola jego stanu, doskonałym wyborem będzie specjalistyczny komputer panelowy.

Winmate R15ID3S-65FTE to 15-calowy komputer panelowy wolnostojący (All-in-one), który został specjalnie zaprojektowany do pracy w warunkach zagrożenia wybuchem. Certyfikat ATEX Zone II 3 G pozwala na pracę w miejscach gdzie występuje zagrożenie obecnością łatwopalnych i wybuchowych gazów.

Pracuje on bezwentylatorowo, ma stopień ochrony IP65, ekran dotykowy rezystancyjny o przekątnej 15" i rozdzielczości 1024×768 600 cd/m² oraz procesor Intel Atom N2600 1,6 GHz. Na pokładzie znajduje się wlutowane 2 GB pamięci DDR3L oraz standardowo 32 GB dysk SSD. Interfejsy zewnętrzne to 1×GbE, 1×RS-232 i 2×USB 2.0. Zakres temperatur pracy tego komputera to -20 do +60°C.

Ze względu na bardzo wysokie wymagania projektowe oraz konieczność stosowania specjalnych komponentów, komputery panelowe z certyfikatem ATEX przeważnie są bardzo kosztowe. Prezentowany powyżej komputer firmy Winmate jest jednym z niewielu przykładów, gdzie udało się połączyć producentowi profesjonalny projekt, najwyższej klasy komponenty i wykonanie z konkurencyjną i przystępną ceną.

WINMATE IBDRW100-EX

W sytuacjach, gdy interfejs użytkownika może być oddalony i znajdować się poza strefą zagrożenia wybuchem, idealnym rozwiązaniem będą komputery typu Box PC posiadające odpowiedni certyfikat.

Przykładem jest Winmate IBDRW100-EX - niewielki komputer typu Box PC przeznaczony do montażu na szynie DIN i zastosowań w systemach automatyki przemysłowej. Ma on procesor Intel Celeron Bay Trail-M Quad-Core N2930 2,16 GHz, gniazdo dla pamięci DDR3L SODIMM do 8 GB, port komunikacyjny RS-232/422/485 (wybierany zworką), 4 porty LAN GbE, 1×USB 3.0, 3×USB 2.0, 1×VGA, 1×Line out, 1×Power Jack.

Dodatkowo można wykorzystać 9 wejść i 9 wyjść cyfrowych. Pamięć masowa to mSATA SSD 64 GB (opcjonalnie 2,5" dysk SSD od 64 do 256 GB). W konstrukcji zastosowano wysoko wydajny układ chłodzenia bezwentylatorowego. Zakres temp. pracy -20 do +60°C. Wraz z przeznaczoną do niego szafką posiada certyfikat ATEX oraz C1D2.

AXIOMTEK RBOX510-6COM

Podobnie jak w przypadku Winmate - jest to bardzo kompaktowy, bezwentylatorowy komputer do zabudowy montowany na szynie DIN. Ma on certyfikaty ATEX oraz C1D2 pozwalające na pracę w strefach zagrożonych wybuchem. Procesor to Intel Atom E3827 (1.75GHz) dual core a zainstalowana pamięć 4 GB.

Model ten ma aż 6 szeregowych portów komunikacyjnych RS-232/422/485 - 4 izolowane i 2 nieizolowane, 1×USB 3.0 i 1×USB 2.0, 2 izolowane porty LAN GbE, VGA, 2 układy watchdog. W zakresie pamięci masowych jest miejsce na 2,5" dysk SSD SATA, kartę CompactFlash. Dodatkowo do dyspozycji jest 8 wejść i 8 wyjść cyfrowych. Komputer toleruje szeroki zakres napięcia zasilania: 12-48 VDC, zaś zakres temp. pracy to aż -40 do +70°C. Architektura urządzenia wspiera AXView 2.0 - inteligentne, zdalne oprogramowanie do monitorowania i zarządzania rozwiązaniami dla zastosowań IoT.

AXIOMTEK RBOX101-6COM

Jest to nagrodzony model tego producenta, trochę inaczej wyposażony od poprzedniego, ale o podobnej charakterystyce. Różni się procesorem - jest nim tu Intel Atom Z510 PT 1,1 GHz lub Z520 PT 1,33 GHz, a także wyposażeniem w 6 izolowanych portów szeregowych RS-232/422/485, izolowany port 4 wejść i 4 wyjść cyfrowych, a także miejscem dla karty CompactFlash (lub opcjonalnie SD).

PODSUMOWANIE

Aby opisane powyżej komputery mogły pracować w tak wymagających środowiskach, niezbędny jest dobór specjalnych podzespołów, specjalistyczny proces projektowy, dbałość o najwyższą jakość wykonania a także długotrwałe badania i testy zakończone uzyskaniem odpowiedniego certyfikatu. Czy takie ekstremalne rozwiązania muszą także być ekstremalnie drogie? Niekoniecznie - zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

WIĘCEJ INFORMACJI

Wszystkie przedstawione produkty dostępne są u polskiego dystrybutora producentów Winmate i Axiomtek - w firmie GURU Control Systems. Celem zapoznania się ze szczegółami technicznymi i opisami zapraszamy do internetowej platformy informacyjno-handlowej www.kamlab.pl i do bezpośredniego kontaktu mailowego.

GURU Control Systems, KamLAB
www.gurucs.pl

 

Katalog firm

zobacz wszystkie Pozostałe prezentacje