wersja mobilna
Online: 585 Poniedziałek, 2018.01.22

Prezentacje firm

Znakowanie opakowań zbiorczych. Wdrożenie w branży browarniczej zmniejszające koszty produkcji i liczbę zatrzymań linii

piątek, 05 sierpnia 2016 12:47

Nadruk na tackach i jego weryfikacja przy użyciu skanera kodów zintegrowanego z wybijakiem usuwającym nieprawidłowo oznakowane tacki - to cele wdrożenia systemu opisywanego w artykule. Pozwoliło ono na maksymalne obniżenie kosztów związanych z przygotowaniem opakowań zbiorczych oraz usprawnienie procesu produkcyjnego przez ograniczenie zatrzymań linii. Dodatkowo odbiorca otrzymał możliwość śledzenia produktu na wypadek jego reklamacji.


Jesteśmy dostawcą indywidualnie stworzonych rozwiązań z zakresu znakowania, które umożliwiają efektywną produkcję, wysoki stopień bezawaryjności w wymagających warunkach produkcyjnych, a także trwałość i wysoką jakość znakowania. Przedstawiamy wdrożenie w branży rozlewniczej, które zostało wykonane w jednym z dużych browarów.

WYMOGI I PRZEBIEG WDROŻENIA

Duża liczba marek wytwarzanego piwa wykreowała potrzebę wprowadzenia kilkunastu rodzajów tacek z różną szatą graficzną, odmiennym wzorem i kodem kreskowym. Klient zmuszony był zamawiać tacki w drukarni odpowiednio wcześniej i magazynować je, co było drogie i problematyczne. Kłopotliwa okazała się również konieczność ciągłej i dokładnej identyfikacji produktu, łączenia go z odpowiednim opakowaniem oraz zmiana tacek przeznaczonych do konkretnych produktów. Generowało to konieczność zatrzymywania linii produkcyjnej, obniżając jej efektywność.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wydajność tego rodzaju linii wynosi ok. 100 tys. puszek na godzinę. Powyższe czynniki skłoniły klienta do rozpoczęcia poszukiwań rozwiązania pozwalającego na usprawnienie procesu produkcyjnego. Hitmark zasugerował wdrożenie aplikacji do zdalnego przesyłania i nanoszenia kodów kreskowych na zunifikowane opakowania zbiorcze - nadruk w specjalnie przygotowanym do tego celu, białym okienku.

Aby w pełni wykorzystać możliwości przemysłowych drukarek Hitachi, zalecono rozszerzenie aplikacji, które oprócz nanoszenia kodów na opakowania zbiorcze, umożliwiało identyfikację każdego produktu, a następnie opisanie go zgodnie z nazwą, gramaturą, zakładem produkcyjnym i numerem tanku. Zaproponowane przez nas rozwiązanie zakładało najskuteczniejszą identyfikację produktu, maksymalne zmniejszenie kosztów związanych z przygotowywaniem i magazynowaniem odpowiednich opakowań, a tym samym ograniczenie do minimum przestojów linii produkcyjnej.

ROZWIĄZANIE

Zaproponowane rozwiązanie obejmowało doposażenie każdej linii produkcyjnej klienta w drukarkę Hitachi UX-D160W zawierającą moduł komunikacji umożliwiający łączność urządzenia z serwerem. Celem stworzenia całego systemu było zdalne przesyłanie kodów kreskowych oraz opisu produktu z uwzględnieniem danych zmiennych, takich jak data, opakowanie, numer tanku.

Aplikacja, obejmując wszystkie zakłady klienta w kraju, zapewnia zintegrowane działanie za pomocą jednego komputera sterującego - serwera rozsyłającego dane do poszczególnych fabryk i drukarek. Po naniesieniu oznaczenia każdy kod jest weryfikowany pod względem czytelności za pomocą skanera, co zapobiega niepotrzebnym zwrotom towaru przez odbiorców klienta. Nieprawidłowo lub nieczytelnie oznakowane produkty są usuwane z linii przez dodatkowe oprzyrządowanie. Takim jest laserowy czytnik kodów kreskowych V500-R521B2 zintegrowany z urządzeniem usuwającym błędnie oznakowany produkt.

KORZYŚCI

Wdrożenie aplikacji zapewnia szybkie i proste wybieranie odpowiedniego nadruku oraz nanoszenie kodów kreskowych, ograniczając do minimum udział operatorów, co eliminuje błędy ludzkie. W momencie wyboru odpowiedniej marki i gramatury produktu - kody kreskowe wraz z odpowiednim opisem, datą oraz numerem tanku zostają pobrane z serwera głównego.

Informacje te dostępne są wyłącznie w odpowiednich fabrykach klienta, co ustalono na etapie tworzenia planu produkcyjnego. Wdrożony system zapewnia poprawność nanoszenia kodów ze skutecznością na poziomie 99,99%. Zintegrowanie drukarek ze skanerami kodów zapewnia kontrolę i utrzymanie jakości nadruków oraz eliminuje zwroty towaru spowodowane nieczytelnością kodów - wymogi sieci handlowych.

Na zdjęciach przedstawiono znakowarki Hitachi UX.

Hitmark Sp. z o.o.
www.hitmark.pl

 

Katalog firm