Przekaźniki programowalne easy - klasyka i nowoczesność

| Energetab 2016 Artykuły

Przekaźniki z serii easy są wciąż jednymi z najbardziej popularnych urządzeń tego typu na rynku. Wpływa na to nie tylko ich niezawodność i uznana marka, ale także stałe uzupełnianie oferty o nowoczesne rozwiązania.

Przekaźniki programowalne easy - klasyka i nowoczesność

Idea

Fot. 1. Przekaźnik programowalny EASY512-AC-RC

Rolą przekaźników programowalnych jest zastąpienie szeregu typowych urządzeń elektrycznych znajdujących się najczęściej w obrębie szafy sterowniczej, ale także poza nią. Jeden element może zastąpić używane wcześniej liczniki, przekaźniki czasowe, zegary sterujące, termostaty. Łączenie tych elementów wiązało się z wykonaniem powiązań logicznych pomiędzy nimi za pomocą przewodów.

Jakiekolwiek zmiany w układzie były uciążliwe, gdyż wymagały zmian w oprzewodowaniu a także w projekcie. W easy jego funkcję pełnią wrysowane w programie linie, które można wygodnie zmieniać, używając klawiatury aparatu lub oprogramowania easySoft. Modernizacje można więc realizować jedynie palcem - bez użycia wkrętaka.

Linie te realizują powiązania wejść aparatu (do których podłączane są sygnały, takie jak np. styk przycisku, łącznika krańcowego czy styk pomocniczy stycznika, itp.) z wyjściami (podłączonymi do elementów wykonawczych, takich jak lampki sygnalizacyjne, styczniki, zawory itp.). Sam program przypomina w efekcie klasyczny schemat elektryczny - stąd nazwa produktu - użycie go przez elektryka jest "łatwe", czyli "easy".

Istotną kwestią jest także oszczędność miejsca w szafie - jeden easy zajmuje mniej miejsca niż kilka klasycznych komponentów, a także ma krótszy czas potrzebny na przygotowanie projektu, montaż, wprowadzanie ewentualnych zmian, identyfikację i usunięcie awarii. Warto też wspomnieć o możliwości przeprowadzenia symulacji programu co pozwala przetestować aplikację znacznie ułatwiając późniejsze uruchomienie. Nie bez znaczenia jest także szeroki zakres temperatur pracy: od -25°C do 55°C.

easy500/700

Podstawowymi aparatami są przekaźniki serii easy500/700. W wersji easy500 dostępnych jest 8 wejść cyfrowych, z czego 2 mogą pracować jako wejścia analogowe 0...10 V. Wyjścia, w zależności od typu, dostępne są w dwóch wariantach - jako przekaźniki lub tranzystory.

Wersja z tranzystorami jest droższa w początkowym etapie - należy zwykle dodać zewnętrzne przekaźniki, ale jest korzystniejsza w eksploatacji. W przypadku awarii przekaźnika wystarczy wymienić zewnętrzny element, a nie cały aparat. easy700 ma analogicznie 12/4 wejścia i 6 wyjść przekaźnikowych lub 8 wyjść tranzystorowych oraz możliwość lokalnej rozbudowy.

easy800

Popularne typy przekaźników easy oraz wybrane parametry urządzeń

Rodzina easy800 to przede wszystkim szereg typów rozszerzających możliwości easy700 o zdolność komunikacji w protokole easyNet. Można w ten sposób łączyć ze sobą do 8 aparatów. Jednostki charakteryzują się większą ilością pamięci i bogactwem różnych bloków funkcyjnych.

Wraz z pojawieniem się wśród easy systemu SmartWire-DT przekaźniki programowalne zyskały niespotykaną dotąd funkcjonalność. Dzięki nowym EASY802-DC-SWD i EASY806-DC-SWD już dzisiaj możliwe jest bezpośrednie podłączenie do easy przycisku, lampki, rozrusznika silnikowego z pomiarem prądu czy też wyłącznika mocy.

Bez udziału dodatkowych, rozbudowanych akcesoriów dostępne są w standardzie takie informacje, jak termiczny wizerunek silnika, przyczyna wyzwolenia, czy nastawy poszczególnych członów wyzwalaczy, a odpowiednie wejście pozwala monitorować wartość z licznika energii elektrycznej. Co najbardziej istotne - wykonanie zależności pomiędzy wszystkimi parametrami realizowane jest w dalszym ciągu w prostym w użyciu języku programowania easy.

Sam system SmartWire-DT pozwala wygodnie realizować układy sterowania, optymalizując wszystkie etapy ich budowy, począwszy od projektu, poprzez montaż i uruchomienie aż do utrzymania ruchu. Więcej informacji na jego temat można pobrać z www.moeller.pl/sw-dt

easySafety

Fot. 2. Przykładowa aplikacja z wykorzystaniem rodziny easy i systemu SmartWire-DT

Za pomocą programowalnego przekaźnika bezpieczeństwa easySafety użytkownik może jednym aparatem zrealizować oprócz standardowego algorytmu sterowania również aplikacje zgodne z wymaganiami kategorii 4 normy EN 954-1, PL e zgodnie z EN ISO 13849-1, SILCL 3 zgodnie z EN IEC 62061, czy SIL 3 zgodnie z EN IEC 61508.

Przekaźnik easySafety może zostać zatem użyty w aplikacjach z najbardziej rygorystycznymi wymaganiami odnośnie bezpieczeństwa. Funkcjonalność odpowiednich przekaźników bezpieczeństwa jest realizowana za pomocą bloków funkcyjnych. Użytkownik ma do dyspozycji bloki obsługujące stop awaryjny, nadzór osłon (w tym z opcją ryglowania), kurtyn świetlnych z funkcją muting lub bez niej, sterowanie oburęczne, sterowanie nożne, przyciski aktywujące, wybór trybu pracy, monitoring prędkości zerowej oraz przekroczenia prędkości dozwolonej, czy przekaźnik czasowy bezpieczeństwa. Dzięki tak dużej liczbie opcji użytkownik za pomocą jednego aparatu może zrealizować szereg różnych aplikacji. Daje to elastyczność i pozwala na szybką reakcję na zmiany wymagań co do bezpieczeństwa w chwili jej realizacji lub w przyszłości.

easyControl

Dla wszystkich użytkowników easy, oczekujących bardziej wydajnej jednostki, ciekawą propozycją jest easyControl (EC4P) - sterownik PLC w obudowie easy800. Pozwala on realizować bardziej złożone algorytmy przy zachowaniu know-how opartego o easy. Użytkownikowi udostępniona jest m.in. biblioteka wszystkich bloków funkcyjnych znanych z easy800. Jednocześnie w aparatach tych praktycznie brak jest ograniczeń dotyczących liczby użytych bloków funkcyjnych, czy ilości styków w jednej linii programowej.

Ograniczeniem jest jedynie pamięć sterownika - wystarczy wspomnieć, że można w nim zaadresować ponad 10 000 przekaźników czasowych (w easy800 maksymalnie 32). Nie bez znaczenia jest także zachowanie polskojęzycznego środowiska do programowania. Wszystkie elementy, podobnie jak pozostałe easy mają dopuszczenia morskie uznanych towarzystw klasyfikacyjnych.

easyRemote app

Fot. 3. Programowalny przekaźnik bezpieczeństwa easySafety

Ciekawostką jest pojawienie się nowego modułu EASY800- BLT-ADP. Pozwala on połączyć się z klasycznym easy800, easyControl czy easySafety za pomocą łącza bezprzewodowego Bluetooth. Nie tylko umożliwia on wgrywanie programu i podgląd online (podobnie jak klasycznym kablem), ale udostępnia też ciekawą funkcję zdalnego dostępu z poziomu smartfonu czy tabletu z systemem Android.

Wystarczy pobrać ze sklepu Google Play Market bezpłatną aplikację easyRemote app, a po uruchomieniu wyszukać odpowiedni moduł bluetooth i wpisać kod pin, który się na nim znajduje. Po skonfigurowaniu użytkownik może zdalnie sterować przekaźnikiem tak jak robiłby to z poziomu klawiatury i wyświetlacza aparatu. Pozwala to zmieniać parametry, nastawy a także sam program.

Przekaźniki programowalne, szczególnie w połączeniu z systemem SmartWire-DT, to nowoczesny sposób budowania układów automatyki w oparciu o znane, sprawdzone i proste w obsłudze mechanizmy easy. Ciągły rozwój systemu SW-DT sprawia, że pojawiają się kolejne nowe, ciekawe funkcjonalności.

Jacek Zarzycki
Eaton Electric Sp. z o. o.

www.moeller.pl