wersja mobilna
Online: 379 Sobota, 2018.01.20

Prezentacje firm

Czujniki optyczne: pewność działania w systemach transportu

czwartek, 03 listopada 2016 14:15

Detekcja, pomiar odległości, monitoring 2D - tam gdzie istnieje konieczność zastosowania technologii OPTO w przemysłowych systemach transportowych, tam Pepperl+Fuchs ugruntowuje swoją pozycję jako jeden z liderów innowacji. Nowa generacja miniaturowych czujników serii R100/101/103 - ze zintegrowanym interfejsem IO-Link - oferuje wszystkie rodzaje detekcji w jednej obudowie, łącznie z prawdopodobnie najmniejszym na rynku czujnikiem odległości. Laserowe skanery 2D serii R2000 łączą w sobie pełną, 360-stopniową detekcję z dużym jej zakresem. Wielopromieniowe pomiarowe skanery LED serii R2100 sprawdzają się głównie w mobilnych aplikacjach z użyciem wózków widłowych i innych pojazdów w hali.


Rozwój, wartość dodana, przewaga konkurencyjności - wszystkie te terminy dotyczą systemów logistycznych. Wydajność wewnętrznych procesów logistycznych jest wypadkową inteligentnej automatyki oraz ciągłej optymalizacji procesów i kosztów.

Czujniki i sterowanie wraz z odpowiednią informacją o procesie mają zdecydowany wpływ na kształt zautomatyzowanego transportu towarów oraz technologii magazynowania. Koncepcja innowacyjnych oraz prostych w adaptacji czujników Pepperl+Fuchs oferuje nieograniczone możliwości w systemach logistycznych.

R100/101/103: TECHNOLOGIA NAJWYŻSZEJ KLASY W STANDARDOWEJ OBUDOWIE

Stworzone do montażu na transporterach, układnicach paletowych czy pojazdach przemysłowych, czujniki serii R100, R101 i R103 są pierwszymi czujnikami optycznymi nowej generacji, które w małej, kompaktowej obudowie oferują wszystkie możliwe opcje detekcji: bariera, czujnik refleksyjny (wraz z filtrem polaryzacyjnym) także do detekcji materiałów przezroczystych, czujnik odbiciowy i odbiciowy z ewaluacją lub tłumieniem tła czy w końcu czujnik odległości.

Ta różnorodność pozwala projektantowi układów transportowych na ogromną dowolność w implementacji oraz późniejszych zmianach dotyczących rodzaju detekcji czy pomiaru odległości.

Wszystkie czujniki są dostępne w wersji z optyką PowerBeam LED lub innowacyjną technologią laserową DuraBeam, której niewiarygodne parametry gwarantują zwiększone zakresy detekcji oraz wydajność energetyczną, wydłużony czas życia i rozszerzony zakres temperatur pracy, np. do aplikacji chłodniczych. Technologia MPT (Multi-Pixel Technology) stworzona przez Pepperl+Fuchs jest nie tylko bardzo precyzyjna, ale także eliminuje niepożądany wpływ warunków zewnętrznych, jak np. metalicznych odbić światła od konstrukcji regałowych czy odbić od folii pakującej.

Przemysł 4.0 wymaga czujników w technologii 4.0 - dlatego stała komunikacja poprzez IO-Link jest kolejną cechą nowej serii czujników od Pepperl+Fuchs. Nieważne, czy wykorzystywany do parametryzacji, diagnostyki, czy celów serwisowych - IO-Link umożliwia komunikację z wszystkimi czujnikami serii R100, R101 i R103 w sieci z poziomu sterowania.

Jeśli zachodzi taka potrzeba, może być to dokonane bezprzewodowo za pośrednictwem tabletu lub smartfona - z użyciem technologii SmartBridge stworzonej do tego celu - w sytuacji utrudnionego lub niemożliwego dostępu do czujnika. W tym samym czasie system sterowania może wykorzystać pełną inteligencję czujników do procesów magazynowania i transportu towarów w sieci 4.0.

R2000: DWUWYMIAROWA DETEKCJA W OBSZARZE 360°

Detekcja konturu, monitorowanie frontu regału, prewencja kolizyjna - laserowy skaner 2D serii R2000 rozwiązuje wiele problemów w zautomatyzowanej logistyce. Wersja detekcyjna skanera, z możliwością dowolnego zaprogramowania do 4 pól monitorowania, wykorzystywana jest główne do kontroli nawisów, weryfikacji zajętości miejsc paletowych na układnicy lub celów antykolizyjnych.

Jeśli mowa o zakresie pomiarowym, rozdzielczości czy prędkości pomiaru, wersja pomiarowa R2000 HD jest optymalnym rozwiązaniem do aplikacji takich jak robotyka materiałowa czy zwymiarowanie ładunku, palet z towarem lub pojemników. Jako system pomiarowy z bardzo płaską i stabilną płaszczyzną pomiarową, wersja R2000 UHD (Ultra-High Density) jest jak dotąd najszybszym i najdokładniejszym rozwiązaniem do dwupłaszczyznowego pomiaru odległości i kąta.

Dzięki temu jest idealny do wykorzystania w mobilnej logistyce przemysłowej na układnicach paletowych lub jako czujnik wspierający nawigację pojazdów bezobsługowych.

R2100: DWUWYMIAROWY POMIAR ODLEGŁOŚCI ORAZ MONITORING POWIERZCHNI

Skaner serii R2100 jest czujnikiem pomiarowym 2D pozwalającym na detekcję obiektów i weryfikację ich kształtu oraz odległości, w jakiej się znajdują od elementu pomiarowego, za pomocą pola optyki tworzącego kąt 88O. Zakres pomiarowy to 8 metrów.

Głównym celem wykorzystania skanera R2100 są antykolizyjność oraz kontrola odległości w transporcie przemysłowym i technologiach magazynowych. Zainstalowany na linii transportowej, urządzeniu czy pojeździe bezobsługowym, skaner dokonuje detekcji i określa, czy obiekt jest w ruchu.

Inne dziedziny, w których jest on wykorzystywany, to aplikacje mobilne, np. urządzenia rolnicze, sprzęt załadowczy, a w szczególności tam, gdzie użytkownik wymaga wiarygodniej detekcji i pomiaru odległości. Technologia LED wykorzystana w skanerze, nie zawiera żadnych ruchomych elementów mechanicznych, czyniąc go idealnym do aplikacji w trudnych warunkach, gdzie obecne są drgania i wibracje.

JEDNO ŹRÓDŁO - WIELE NOWOCZESNYCH ROZWIĄZAŃ DLA PRZEMYSŁOWEGO TRANSPORTU TOWARÓW

Oprócz innowacji zaprezentowanych powyżej, Pepperl+Fuchs oferuje logistyce przemysłowej szeroką gamę rozwiązań do różnorodnych celów: czujniki i bariery świetlne, czujniki odległości i enkodery obrotowe, czujniki drgań, czujniki indukcyjne i ultradźwiękowe, kurtyny pomiarowe, systemy pozycjonowania i identyfikacji oparte na kodach 2D oraz technologii RFID a także systemy bezpieczeństwa.

Wszystkie te rozwiązania zawierają wiedzę lidera technologii detekcyjnej wraz z doświadczeniem wyniesionym z obsługi technologii automatycznych magazynów i przemysłowego transportu towarów.

Pepperl+Fuchs
www.pepperl-fuchs.pl