Energetyka przyszłości
| Energetab 2018 Przemysł 4.0Mówiąc o energetyce przyszłości, staramy się odchodzić od źródeł energii, które mogą się wyczerpać (ropa naftowa, węgiel, gaz ziemny, uran) i skupić na zasobach, które będziemy w stanie pozyskiwać bez ograniczeń, czyli na odnawialnych źródłach energii (OZE). Jednym z najbardziej obiecujących OZE jest energia promieniowania słonecznego, która za pomocą kolektora słonecznego ulega konwersji na energię elektryczną.
ZARZĄDZANIE OBECNYMI ŹRÓDŁAMI ENERGII - OPTYMALIZACJA PROCESÓW
Według REN21 w 2016 OZE zaspokoiły 18,2% światowego zapotrzebowania na energię. Z powyższego widać, że opierając się aktualnie tylko na OZE, świat nie mógłby funkcjonować.
Ze względu na niewielkie pokrycie zapotrzebowania na energię przez OZE, należy usprawnić zarządzanie, kontrolę zużycia i produkcji tejże energii, a także dążyć do jak najmniejszych strat energii uzyskiwanej ze źródeł dostępnych obecnie.
Efektywność kolektorów jest największa, gdy są ustawione prostopadle do padających promieni słonecznych. Podczas dnia słońce sukcesywnie zmienia swoją pozycję nad horyzontem i panele słoneczne powinny za nim podążać, aby były jak najbardziej efektywne. AIOT-IGWS01 firmy AAEON pozwalają na automatyczne sterowanie kolektorami w celu osiągnięcia ich maksymalnej wydajności.
Systemy AAEON AIOT są urządzeniami, które zapewniają szybszą i bardziej elastyczną komunikację z różnymi protokołami komunikacji przemysłowej IoT, jak LoRa, BT, Wi-Fi i 3G. Są idealne do gromadzenia, agregacji i transmisji danych. Wykorzystując IoT w kompaktowych obudowach wielkości dłoni, system AAEON AIOT oferuje maksymalną elastyczność komunikacji z systemami opartymi na rozwiązaniach Cloud wykorzystywanymi w przemyśle.
Częstym problemem dotykającym elektrownie słoneczne jest sposób zasilania samego układu sterującego kolektorami - zazwyczaj wykorzystuje się zasilanie zewnętrzne. Przetwornice Mornsun PV15-27B24R2 mogą być zasilane bezpośrednio z paneli fotowoltaicznych, dostarczając stabilne napięcie do układu monitorowania, rozwiązując tym samym problem osobno budowanego systemu zasilania, który jest drogi i trudny w utrzymaniu.
Moduły akceptują szeroki zakres napięcia wejściowego 100~1000 VDC i mają wysokie napięcie znamionowe izolacji 4000 VAC. Zapewniają też ochronę przed przepięciami, zwarciem i odwrotną polaryzacją. Przetwornice dostępne są w obudowach do montażu na płytce drukowanej, montażu na płycie oraz do montażu na szynie DIN.
Coraz szerzej wykorzystywana jest idea smart meteringu, czyli inteligentnych systemów pomiarów, którymi można zarządzać i za pomocą których można monitorować zużycie energii w trybie online, a tym samym uzyskiwać więcej informacji niż w przypadku konwencjonalnego licznika.
Firma Mornsun, biorąc pod uwagę wszystkie wymagania, stworzyła serię przetwornic LS03-16BxxSS / LD03-16Bxx, które akceptują ultraszeroki zakres napięcia wejściowego 90~528 VAC, spełniając wymagania znamionowego napięcia zasilającego 3×220 VAC / 380VAC / 480 VAC. Zapewniają one także wysoką sprawność - do 76%, izolację 4000 VAC oraz wyjściowe zabezpieczenia zwarciowe i nadprądowe.
Znacznym ułatwieniem w rozwijającym się przemyśle, w tym także energetycznym, jest bezprzewodowa komunikacja pozwalająca na kontrolę procesów z oddalonego centrum zarządzania. Elhurt oferuje produkty firmy Robustel, który rozwiązał problem operacyjny projektów (zarządzanie zużyciem energii i wody w budynkach oraz stacjach benzynowych) poprzez wprowadzenie modemów GSM, oferując alternatywę dla komunikacji przewodowej. Seria modemów M1200 umożliwia zdalną transmisję danych lokalnych poprzez sieć GSM.
Dane wejściowe są czytane poprzez porty szeregowe, jak RS-232, RS-485 i mini-USB. Modemy obsługują dwie karty SIM, zapewniając użytkownikom stabilną łączność sieciową i transmisję danych. Modem jest łatwy do konfiguracji, obsługuje VPN oraz zostały poprawione zabezpieczenia poprzez wprowadzenie firewalla.
Gdy informacja dotrze do centrum zarządzania, dane należy odczytać oraz w razie potrzeby wprowadzić zmiany w procesie. Popularne w automatyzacji procesu jest sterowanie za pomocą panelu HMI, wyposażonego np. w wyświetlacz dotykowy. Siedemnastocalowy wyświetlacz AGD-317D wyprodukowany przez AAEON zapewnia bezpieczne, łatwe i wygodne prezentowanie danych.
AGD-317D ma 5-punktowy ekran rezystancyjny i wyposażony jest w dwa porty USB na panelu frontowym. Ponadto produkt wyposażono w wyjścia DVI/VGA oraz RS-232/mini-USB, a także ochronę zasilania (DC 9-30 V) przed zbyt wysokim bądź niskim napięciem oraz odwrotną polaryzacją.
Elhurt sp. z o.o.