Rozwiązanie Pick-to-Light firmy Weidmüller dla przemysłu i intralogistyki

| Energetab 2018 Pomiary

Nowe rozwiązanie firmy Weidmüller pozwala na zwiększanie produktywności w zadaniach pobierania części i montażu, unikanie błędów w dostarczaniu komponentów na linię montażową, a także precyzyjne pobieranie części i napełnianie kontenerów w logistyce magazynowej.

Rozwiązanie Pick-to-Light firmy Weidmüller dla przemysłu i intralogistyki

Fot. 1. Rozwiązanie Pick-to-Light firmy Weidmüller: innowacyjne rozwiązania Pick-to-Light i Put-to-Light prowadzą pracownika pobierającego części poprzez wymagającą potwierdzenia sekwencję kroków w precyzyjnie zdefiniowanym procesie roboczym; pozwala to uniknąć błędów i zwiększyć produktywność

Firma Weidmüller prezentuje swoje nowe rozwiązania "Pick-to-Light" oraz "Put-to-Light" do realizacji zadań pobierania i montażu w przemyśle i intralogistyce. Solidne i odporne na zakłócenia EMC elektroniczne wyświetlacze strefowe (Digital Pick-to-Light Devices, DPD) są instalowane nad poszczególnymi lokalizacjami w magazynie - w strefach pobierania części do montażu i napełniania kontenerów.

Wyświetlacze są połączone za pomocą skrzynki przyłączeniowej oraz zintegrowanego systemu zdalnych wejść/wyjść (I/O) u-remote z informatycznym systemem zarządzania produkcją. Gdy wyświetlacz sygnałowy zapala się, pracownik pobierający części do produkcji prowadzony jest poprzez wymagającą potwierdzenia sekwencję kroków w precyzyjnie zdefiniowanym procesie roboczym. Pozwala to uniknąć błędów i zwiększa produktywność o ponad 50%.

Dla rozwiązań Pick-to-Light wyświetlacze strefowe są wyposażone w czterocyfrowe wyświetlacze siedmiosegmentowe oraz przycisk dotykowy z jasną lampką wielokolorową. System informatycznego zarządzania produkcją sygnalizuje pracownikowi za pomocą kolorowo podświetlonego przycisku dotykowego, do której lokalizacji ma się udać.

Światło jest dobrze widoczne z daleka, zapewniając wydajne planowanie sekwencji pobierania. Wyświetlacz numeryczny wskazuje pracownikowi, ile części ma być pobranych z danej strefy oraz w której strefie części te mają być umieszczone w towarzyszącym pracownikowi, automatycznie prowadzonym pojeździe autonomicznym.

Fot. 2. Rozwiązanie Pick-to-Light firmy Weidmüller: innowacyjne rozwiązania Pick-to-Light i Put-to-Light wykorzystują wyświetlacz sygnałowy z czujnikiem dotykowym oraz jasną wielokolorową lampkę do bardzo wydajnej współpracy z użytkownikiem

Pracownik potwierdza realizację procesu wyjęcia elementu, naciskając przycisk dotykowy. Zmiana koloru sygnalizuje błąd i jednocześnie prowadzi drugiego pracownika. Następnie wspomniany wózek przemysłowy transportuje pobrane części na linię montażową, gdzie zostają one wyjęte z odpowiednich stref lub kontenerów. Rozwiązanie współdzielone firmy Weidmüller zwiększa produktywność poprzez ograniczenie błędów w pobieraniu.

Rozwiązanie Put-to-Light jest zbudowane identycznie i jest wykorzystywane w obszarze napełniania pustych kontenerów. Jego funkcjonalność jest podobna do funkcjonalności rozwiązania Pick-to-Light.

W tym przypadku system informacji o produktach wysyła polecenie napełnienia kontenera. Kontener ten jest wskazany za pomocą podświetlanego przycisku dotykowego, zaś liczba części do umieszczenia w kontenerze wskazywana jest za pomocą wyświetlacza numerycznego.

Naciśnięcie przycisku kończy proces. Alternatywnie w rozwiązaniach Pick-to-Light i Put-to-Light można ustawić automatyczne potwierdzanie realizacji zadania. Wymaga to czujnika zewnętrznego, podłączonego do wyświetlacza strefowego za pomocą złącza M8. Czujnik automatycznie wykrywa pobranie części lub napełnienie kontenera i natychmiast wysyła potwierdzenie do informatycznego systemu zarządzania produkcją.

Fot. 3. Rozwiązanie Pick-to-Light firmy Weidmüller: opcja podłączenia czujników zewnętrznych umożliwia integrację automatycznego potwierdzania realizacji zadań w przepływie roboczym; to jeszcze bardziej zmniejsza ilość błędów

Opcja ta pomaga w dalszym zmniejszaniu ilości błędów. Rozwiązania Pick-to-Light i Put-to-Light firmy Weidmüller umożliwiają lepszą obsługę procesu dostaw i znacznie poprawiają wydajność.

Wyświetlacze strefowe firmy Weidmüller mają specjalne właściwości: są bardzo solidne i odporne na ciężkie warunki przemysłowe. Ich stopień ochrony wynosi IP54, zaś wytrzymałość na uderzenia IK05, ponadto oferują bardzo dobrą odporność na zakłócenia EMC. Kompaktowo zaprojektowane wyświetlacze o wymiarach 180×70×75 mm (długość × szerokość × wysokość) mogą być instalowane bez użycia narzędzi w bardzo krótkim czasie.

Wraz z skrzynkami połączeniowymi, dostępnymi jako akcesoria, klient może uzyskać zdecentralizowaną architekturę urządzeń z prawie wszystkimi strukturami komunikacyjnymi oraz systemami magistrali danych, w tym Modbus/TCP, PROFINET, EtherCAT i EtherNet/IP.

Do połączenia magistrali danych ze skrzynką zastosowano hybrydowy kabel ekranowany ze złączem M12 z kodowaniem A, którym jednocześnie doprowadzane jest zasilanie modułów napięciem roboczym od 24 do 36 VDC.

Fot. 4. Rozwiązanie Pick-to-Light firmy Weidmüller: solidna obudowa o parametrach IP54 i IK05 oraz połączenia za pomocą kabli ekranowanych umożliwiają niezawodne działanie wyświetlaczy strefowych w trudnych warunkach przemysłowych

Dodatkowe złącze wtykowe M8 na wyświetlaczu strefowym umożliwia podłączenie zewnętrznych czujników automatyki. Wyświetlacze strefowe są przeznaczone do pracy w temperaturach od 0 do 45°C przy wilgotności względnej od 30 do 80%. Obudowa wykonana jest z odpornego na uderzenia tworzywa PA66.

Rozwiązanie Pick-to-Light firmy Weidmüller umożliwia dostarczanie w odpowiednim czasie wymaganych części oraz dostosowane do użytkownika wsparcie dla manualnej pracy w przemyśle i intralogistyce. Pozwala na zmniejszenie ilości błędów i znaczne zwiększenie produktywności.

Weidmüller