steute - nowe wyłączniki linkowe zatrzymania awaryjnego i czujniki zbiegania taśmy

| Energetab 2019 Bezpieczeństwo

Niemiecka firma steute zaprezentowała nowe serie wyłączników linkowych zatrzymania awaryjnego – ZS 92 S (fot. 1) i czujników zbiegania taśmy przenośników – ZS 92 SR (fot. 2). Charakteryzujące się bardzo nowoczesnym wzornictwem urządzenia zostały zaprojektowane specjalnie do pracy w najbardziej wymagających warunkach środowiskowych, a przy ich opracowaniu wykorzystano uwagi i wskazówki klientów.

steute - nowe wyłączniki linkowe zatrzymania awaryjnego i czujniki zbiegania taśmy

Wymiary montażowe nowych urządzeń są kompatybilne z wymiarami poprzednich serii – ZS 90 S(R) i ZS 91 S(R), a także z dostępnymi na rynku popularnymi typami rozwiązań innych producentów. Ułatwia to modernizację istniejących przenośników taśmowych i maszyn (nie ma potrzeby przerabiania gniazd montażowych i instalacji elektrycznych), a także zamianę urządzeń w bieżących projektach.

EKSTREMALNA WYTRZYMAŁOŚĆ I OCHRONA

 
Fot. 2 - ZS 92 S

Obudowa, pokrywa, jak i dźwignie wyłączników linkowych ZS 92 S są odlewane z aluminium. W przypadku czujników zbiegania ZS 92 SR zarówno dźwignia, jak i osadzona na niej łożyskowana walcowa rolka, wykonane są ze stali nierdzewnej. Z tego samego materiału zrobione są także pozostałe elementy metalowe, jak śruby czy zawleczki. Wszystkie zastosowane elementy są bardzo wytrzymałe mechanicznie i, co bardzo istotne przy pracy w środowisku agresywnym, zabezpieczone wielowarstwowo przed korozją (pasywacja, warstwa podkładowa, lakierowanie proszkowe). W ten sposób zabezpiecza się także inne urządzenia steute w wykonaniu Extreme, przeznaczone m.in. do pracy w warunkach morskich. Wysoki stopień ochrony (IP66/67) gwarantuje poprawne działanie przy wysokiej wilgotności i okresowym zalewaniu wyłączników przez wodę.

ZASTOSOWANIA BEZ OGRANICZEŃ

Podczas opracowywania konstrukcji położono duży nacisk na wszechstronność nowych urządzeń. Wyłącznik linkowy ZS 92 S jest dostarczany w dziewięciu różnych wariantach umiejscowienia dźwigni aktywującej i dźwigni reset. Oznacza to, że łącznik może być zainstalowany niemal w dowolnym miejscu i pozycji. Dzięki podłużnym wycięciom montażowym umiejscowionym na tylnej ściance urządzeń możliwy jest montaż bezpośrednio na pionowej powierzchni (np. belce konstrukcyjnej przenośnika taśmowego). Jest to wyjątkowe, niespotykane u innych producentów rozwiązanie, pozwalające uniknąć konieczności montażu dodatkowych elementów wsporczych, co znacznie redukuje czas i koszty wdrożenia. Wyłączniki mogą być dodatkowo wyposażone w lampki sygnalizacyjne LED oraz cyfrowy moduł bus ‒ Dupline Safe. System bus umożliwia zastosowanie dwużyłowego przewodu do zasilania wyłączników oraz przesyłania sygnałów sterujących. Dzięki temu instalacja elektryczna jest znacznie uproszczona, a użytkownik zyskuje możliwość zdalnego określenia, który wyłącznik został aktywowany.

PROSTY MONTAŻ, OBSŁUGA I REGULACJA

Wyłącznik linkowy ZS 92 S jest bardzo łatwy w montażu i obsłudze, a jednocześnie spełnia obowiązujące na niemal całym świecie normy bezpieczeństwa. Mechanizm krzywkowy zaprojektowano w taki sposób, by znacznie zmniejszyć zarówno siłę, jak i ugięcie linki niezbędne do uruchomienia funkcji zatrzymania awaryjnego. Co niezwykle istotne, zastosowane zostały mechaniczne ograniczniki wychylenia dźwigni awaryjnej oraz dźwigni odblokowującej zestyki wyłącznika (reset). Eliminuje to ryzyko uszkodzenia mechanizmu krzywkowego, nawet w przypadku przyłożenia nadmiernej siły. W przypadku urządzeń serii ZS 92 S maksymalna długość linki wynosi 2 × 100 m. Osiągnięcie takich wartości w praktyce wymaga jednak staranności przy montażu i kalibracji całego systemu. Czujnik zbiegania ZS 92 SR umożliwia natomiast wielostopniową, nie wymagającą narzędzi regulację momentu przełączania zestyków, zależnie od kąta pochylenia dźwigni. Pozwala to na precyzyjne ustawienie momentu wygenerowania sygnału ostrzeżenia lub aktywacji systemu automatycznej korekcji biegu taśmy, a także ‒ niezależnie od tego ‒ momentu uruchomienia procedury awaryjnego zatrzymania przenośnika. Wstępny kąt pochylenia dźwigni można łatwo zmieniać bez użycia narzędzi ‒ wystarczy wyjąć zawleczkę, zdjąć dźwignię z osi i ponownie zamontować ją pod odpowiednim kątem.

 
Fot. 1 - ZS 92 SR

Urządzenia serii ZS 92 S(R), dzięki świetnemu zabezpieczeniu przed korozją, mogą być używane w skrajnie niekorzystnym środowisku, np. w zakładach nawozowych, kopalniach węgla i kruszyw, na nabrzeżach portowych, w cukrowniach czy w oczyszczalniach ścieków. Odporność na korozję została przetestowana zarówno w laboratoriach steute, jak i w realnych warunkach eksploatacyjnych. Temperatura pracy mieści się w zakresie od –40°C do +85°C. W przygotowaniu są także wersje przeciwwybuchowe (ATEX), przeznaczone do pracy w strefach Ex 1/21 oraz 22.

OFERTA KOMPLEMENTARNA

Firma steute oferuje wszystkie niezbędne akcesoria do wyłączników linkowych: linki w czerwonej osłonie PVC, kausze, klemy, sprężyny z ogranicznikami skoku, śruby oczkowe oraz specjalne napinacze linki. Akcesoria są dostępne zarówno w wersji standardowej (stal ocynkowana), jak i nierdzewnej. Dział techniczny firmy oferuje pełne wsparcie przy doborze właściwych dla danej aplikacji akcesoriów oraz określeniu ich niezbędnej liczby.


steute Polska
Al. Wilanowska 321, 02-665 Warszawa
tel. 22 843 08 20, info@steute.pl, www.steute.pl, www.wylaczniki-linkowe.pl