wersja mobilna
Online: 539 Poniedziałek, 2018.01.22

Raporty

Złącza przemysłowe. Złącza silnoprądowe i systemy modułowe

czwartek, 07 lutego 2008 09:01

Złącza przemysłowe stanowią obszerną grupę podzespołów pozwalających na łączenie sygnałów silnoprądowych, sterujących elektrycznych czy optycznych. Wersje silnoprądowe, które stanowią główną grupę produktów omawianych w raporcie, są podzespołami trafiającymi nie tylko do przemysłu, ale znajdują również odbiorców w szeregu innych branż, w tym elektrotechnicznej, motoryzacyjnej oraz sektorze OEM. Przekłada się to na stabilny i duży rynek, na którym działa wielu dystrybutorów krajowych, którzy dołączyli złącza do swojej oferty, jak również zagranicznych potentatów w zakresie ich produkcji. Biorąc pod uwagę dotychczasowy rozwój omawianego sektora i trendy makroekonomiczne można prognozować, że w najbliższych latach rynek ten będzie rozwijał się nadal dobrym tempie, pozwalając firmom dostarczającym złącza na realizowanie zysków.

Spis treści » Od silnoprądowych do sygnałowych
» Jakość na pierwszym miejscu
» Wiele branż gwarantują stabilności
» Pokaż wszystko

W raporcie zgrupowane zostały złącza silnoprądowe, systemy modułowe oraz, w drugiej kolejności, szereg produktów należących do kategorii złączy do zastosowań przemysłowych. W ramach tych grup wyróżnić można elementy różnego typu – np. złączówki, czyli złącza kabel-kabel, ale też wtyczki i gniazdka do montażu w urządzeniach, czyli złącza kabel-obudowa.

Podzespoły te łączy fakt, że są one zazwyczaj stosowane do przesyłania dużych prądów lub w aplikacjach, gdzie wymagany jest duży stopień niezawodności – przemyśle, zastosowaniach profesjonalnych, ale też transporcie czy wojsku. Ponieważ stanowią one bardzo często stanowią komplementarne elementy oferty dostawców, w raporcie omawiane są wspólnie, niemniej należy mieć świadomość różnic pomiędzy nimi.

CZĘŚĆ 1 – TECHNOLOGIA
Od silnoprądowych do sygnałowych

Początek upowszechniania się złączy przemysłowych datować można na lata 60. zeszłego wieku, kiedy elementy te zaczęły być stosowane m.in. w przemyśle maszynowym. Obszar ich zastosowań szybko rozszerzał się i obecnie złącza tego typu stosuje się w automatyce, robotyce, maszynach, elektrotechnice i innych, wcześniej wymienionych dziedzinach.

Ich popularność w przemyśle wynika m.in. z faktu, że większość podzespołów automatyki, elementów maszyn i linii technologicznych wykonywana jest modułowo – w tym przypadku niezbędna staje się możliwość ich szybkiego montażu i demontażu, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiednich parametrów połączeń.

Złącza przemysłowe produkowane są współcześnie w wielu wersjach i wykonaniach, przez co tworzą grupę towarową o szerokim asortymencie. Biorąc pod uwagę podstawowe różnice w ich budowie wyróżnić można złącza okrągłe, płaskie, prostokątne, natomiast pod względem montażu przewodu – z zaciskami śrubowych, stykami sprężynowymi oraz szybkozłącza.

Zazwyczaj komponenty te wyposażone są w zabezpieczenia mechaniczne, które zapobiegają przypadkowemu rozłączeniu oraz niepoprawnemu połączeniu kabla. Część producentów oferuje złącza o dużej trwałości pod względem łączenia i rozłączania (więcej niż milion cykli), wiele firm ma w swojej ofercie również produkty pyło- oraz wodoszczelne, a nawet konstrukcje gazoszczelne.

Rys. 1. Dziedziny najczęstszego wykorzystania łączy silnoprądowych i systemów modułowych przez klientów ankietowanych firm (źródło: ankieta redakcji APA)

Asortyment omawianych elementów jest tym większy, że zazwyczaj każdy producent złączy wprowadza w obrębie swoich produktów własne standardy związane z budową złączy czy detalami wykonania. Różnorodność ta jest dla klientów korzystna, ponieważ szukają oni elementów jak najlepiej dopasowanych do aplikacji.

Jednocześnie producenci chcą zazwyczaj obsługiwać jak najszersze rynki, przez co ich katalogi mają zazwyczaj po kilkadziesiąt lub więcej stron. Przykładowe złącza silnoprądowe dostępne na rynku krajowym przedstawione zostały w tabeli 2.

Ponieważ w przypadku omawianych elementów niemożliwe jest uznanie danej grupy za reprezentatywną dla całej omawianej tematyki, zestawienie należy traktować jako przegląd przykładów z oferty dostawców działających na rynku. Istotnym kryterium, które było użyte przy tworzeniu zestawienia, było określenie typowych prądów przewodzonych przez złącze na zakres 50 do 200 amperów.

Do grupy złączy, które zalicza się często do silnoprądowych, należą również złącza śrubowe kabel-płytka, częściej spotyka pod nazwą terminal-block. Są one wykorzystywane do przesyłania prądów o średnich wartościach, jak też podłączania sygnałów sterujących, przez co są dosyć popularne i szeroko wykorzystywane w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych.

Ze względu na względną prostotę tych produktów, są one również często umieszczane w ofercie firm, które niekoniecznie działają w omawianej branży. Jednocześnie są to komponenty wytwarzane głównie przez firmy dalekowschodnie, przy zakupie których cena jest jednym z istotniejszych czynników.

Do grupy złączy wykorzystywanych w automatyce przemysłowej należy wreszcie bardzo obszerna grupa elementów sygnałowych. Zaliczyć można do nich również złącza do systemów takich jak PXI, ATCA, TCA, AMC, ale też szereg złączy do sieci komunikacyjnych. Szybki wzrost wykorzystania technologii informatycznych w przemyśle wymusza stosowanie odpowiedniego okablowania i niezawodnych połączeń, przez co przemysłowe wersje standardów RJ-45, USB, Firewire i innych są coraz częściej pojawiającym się elementem oferty dostawców złączy. W raporcie nie są one szerzej omawiane, choć wiele uwag dotyczących technologii oraz rynku ma odniesienie również tego typu produktów.

Popularne systemy modułowe

Drugą z dużych grup produktów przedstawianych w raporcie są systemy modułowe i listwy łączeniowe, które zestawione zostały w tabeli 3. Systemy takie pozwalają na łączenie sygnałów silnoprądowych i sterujących, niektóre również na wykonywanie połączeń optycznych (światłowodowe) oraz pneumatycznych.

Są one wyrobami popularnymi na rynku automatyki oraz elektroenergetyki i wykorzystywane są najczęściej w większych instalacjach do tworzenia pakietów połączeń. Są one często przewidziane do montażu na szynie DIN, która wydaje się być tutaj idealnym rozwiązaniem zapewniającym mocną, wytrzymają konstrukcję, a przy tym łatwy montaż różnorodnych modułów.

Typową wartością maksymalnego napięcia dla systemów modułowych przedstawionych w zestawieniu raportowym to 1kV, natomiast wartość maksymalnego prądu jest w przypadku tej grupy zróżnicowana i wynosić może nawet kilkaset amperów. Różne są również maksymalne przekroje przewodów, które mogą być montowane w złączach.

Do omawianej grupy produktów zaliczyć można nie tylko systemów do montażu np. na szynie DIN – w ofercie wielu firm znaleźć można systemy złączy rzędowych do montażu na płytkach drukowanych, które mogą być konfigurowane przez użytkownika. Producenci systemów modułowych dostarczają oprócz różnorodnych modułów również szereg akcesoriów dodatkowych służących np. do znakowania oraz elementy pozwalające na wykonywanie zaawansowanych kombinacji połączeń w systemie. Taka rozszerzona oferta z pewnością sprzyja większej elastyczności aplikacyjnej omawianych produktów.

Hanna Patalas - Markt Development Manager, Poland Harting Eastern Europe

  • Jakie zmiany następują w technologii złączy silnoprądowych?
  • Choć historia prostokątnych złączy przemysłowych liczy 50 lat, gdy porównuje się aktualne produkty z tymi dawniejszymi widać, jak niewiele zmieniło się w samych zasadach działania złączy. Od początku składały się one z elementów męskiego i żeńskiego oraz obudowy, która chroniła wkłady przed wpływami atmosferycznymi. Niemniej rośnie stale zapotrzebowanie na coraz doskonalsze technologicznie wkłady, w tym związane z najnowszymi technikami komunikacji. Wcześniej jako interfejsy w maszynach stosowane były złącza D-Sub, teraz coraz częściej wykorzystywane są złącza z możliwością komunikacji za pomocą USB, Firewire lub światłowodu. Obserwujemy również tendencję do pewnego rodzaju miniaturyzacji, nawet w przypadku w przypadku złączy wysokopradowych, choć jednak jeżeli złącze ma przewodzić prądy do 650A, istnieją bariery natury fizycznej, których nie można przekroczyć.

    Klienci coraz częściej zainteresowani są złączami mieszanymi, gdzie w jednej obudowie prowadzone są sygnały prądowe i kontrolne, a często dodatkowo też optyczne, audiowizualne lub pneumatyczne. Wzrost zapotrzebowania na złącza hybrydowe obserwujemy również w zakresie automatyki przemysłowej, choć prawdziwej lawiny zapytań spodziewamy się dopiero wtedy, gdy nastąpi ujednolicenie standardów instalacyjnych dla fabryk, biur oraz pojedynczych wysp produkcyjnych, a więc miejsc, gdzie dotychczasowe wymagania są rożne. Wersja przemysłowa złącza RJ45 doczekała się również rozwiązań hybrydowych, gdzie w jednej obudowie może być prowadzony sygnał sterująco-zasilający 24V.

  • Jak wraz ze zmianami w technologii zmienia się rynek złączy, w szczególności krajowy? Jakie są wymagania klientów?
  • Rynek złączy przemysłowych rośnie, niezależnie czy dotyczy to złączy dla sygnałowych czy silnoprądowych. Zapotrzebowanie na te produkty stwarza w dużej mierze przemysł maszynowy i automatyka przemysłowa, sektor transportowy (koleje) oraz energetyka. Rozwijający się rynek alternatywnych źródeł energii w Polsce stwarza też popyt na złącza przemysłowe, w tym specyficzne, dopasowane do danej aplikacji.

    Producenci urządzeń musza sprostać wysokim wymaganiom, jakie stawia przed nimi rynek unijny. Z tych powodów kończy się w Polsce czas, gdy na rynku głównym wyznacznikiem była cena – obecnie oczekuje się produktów o sprawdzonych markach, trwałych i niezawodnych. Negatywne doświadczenia polskich producentów związane z kosztami reklamacyjnymi przyczyniają się dodatkowo do przewartościowania na rzecz jakości.

    Jako producent złączy koncentrujemy się na rynku krajowym głównie na budowaniu stałej i bezpośredniej współpracy z naszymi odbiorcami. Tego oczekują również nasi klienci, gdyż zyskują nie tylko cenowo, ale przede wszystkim w zakresie wsparcia technicznego z pierwszej ręki i możliwości lepszego dopasowania produktów do wymagań ich aplikacji. 

zobacz wszystkie Nowe produkty

Siłowniki elektryczne z interfejsem CAN

2018-01-22   | LINAK Polska
Siłowniki elektryczne z interfejsem CAN

Linak wprowadził do oferty pięć siłowników elektrycznych ze zintegrowanym interfejsem CAN w standardzie SAE J1939. Tego typu magistrala to sprawdzony protokół wykorzystywany m.in. w ciężkich maszynach budowlanych, rolniczych, itp.
czytaj więcej

Elektroniczny kontroler dostępowy RFID do systemów kontroli dostępu

2018-01-22   |
Elektroniczny kontroler dostępowy RFID do systemów kontroli dostępu

Firma Southco rozszerzyła ofertę elektronicznych systemów kontroli dostępu o nowy kontroler EA-P3 ułatwiający integrowanie systemów dostępu bezkluczowego na poziomie sprzętowym. EA-P3 ułatwia elektroniczne zarządzanie poświadczeniami za pomocą bezkontaktowych kart inteligentnych MIFARE 13,56 MHz, bez konieczności zapewnienia dostępu do sieci czy też instalacji dodatkowego sprzętu i oprogramowania.
czytaj więcej

Nowy numer APA