wersja mobilna
Online: 423 Wtorek, 2018.01.23

Raporty

Tablicowy osprzęt sterowniczo-sygnalizacyjny

środa, 14 stycznia 2009 12:32

Przyciski, przełączniki i lampki sygnalizacyjne to grupa z pozoru prostych, jeżeli chodzi o zasadę działania, elementów elektromechanicznych. W ostatnich latach w wielu aplikacjach zastępowane one były wyświetlaczami dotykowymi, panelami operatorskimi i innymi elementami sterowniczo-sygnalizacyjnymi. Pomimo tych zmian, jak się okazuje, w wielu zastosowaniach w automatyce, elektroenergetyce i branży maszynowej ich pozycja pozostała niezachwiana. Stanowią one bardzo istotną funkcjonalnie, a coraz częściej także i wzorniczo, część urządzeń, a w ich technologii zachodzą nieustanne zmiany.

Spis treści » Wiele branż i aplikacji
» Przyciski sterownicze i elementy sygnalizacyjne
» Na co zwracają uwagę klienci?
» Pokaż wszystko

Obecnie na rynku krajowym dostępnych jest szereg różnego rodzaju tytułowych produktów. Oferowane są one nieraz w postaci całych systemów przycisków i lampek, które pozwalają na tworzenie rozwiązań dostosowanych praktycznie do dowolnych aplikacji. W Polsce działa również wielu producentów tych wyrobów, a także wytwórcy klawiatur do zastosowań OEM, którzy dostarczają je do odbiorców krajowych i produkują na eksport.

WIELE BRANŻ I APLIKACJI

Tytułowe produkty trafiają do bardzo różnych zastosowań i aplikacji. Wykorzystywane są one przez producentów maszyn, rozdzielnic i szaf sterowniczych (sektor OEM), firmy z przemysłu ciężkiego (hutnictwo, górnictwo, energetyka, itp.), przetwórczego i różnego rodzaju dostawców urządzeń automatyki przemysłowej.

Do klientów firm biorących udział w raporcie należą również producenci urządzeń dźwigowych, wind oraz elektronarzędzi. Pokaźną grupą odbiorców są wreszcie firmy wykorzystujące omawiane elementy do serwisu i modernizacji istniejących urządzeń oraz tworzenia nowych instalacji – zaliczyć można do nich również też służby utrzymania ruchu w zakładach przemysłowych oraz integratorów systemów.

Obszary wykorzystania osprzętu sterowniczo-sygnalizacyjnego w podziale na cztery grupy asortymentowe zobrazowano na wykresie 1. Zauważyć można, że wyniki uzyskane z ankiety przeprowadzonej wśród jego polskich dostawców są zbieżne z tym, czego można by się spodziewać biorąc pod uwagę wymienione wcześniej branże i odbiorców tych produktów.

I tak wykorzystanie przycisków, przełączników i lampek sygnalizacyjnych obejmuje głównie zastosowania w maszynach, urządzeniach elektrycznych i tablicach sterowniczych. Nieco inaczej przedstawia się rozkład w przypadku kaset sterowniczych, których najwięcej sprzedaje się do aplikacji suwnicowych i dźwigowych oraz do różnego rodzaju maszyn.

W przypadku klawiatur podział zdecydowanie faworyzuje zastosowania związane z urządzeniami elektrycznymi, aplikacje komercyjne oraz użycie w tablicach sterowniczych. Należy zaznaczyć, że wykorzystanie klawiatur produkowanych na zamówienie (foliowe, silikonowe, itp.) dotyczy najczęściej produktów spoza branży automatyki – popularnych i profesjonalnych urządzeń elektronicznych, sprzętu medycznego czy wojskowego.

Jaki był 2008 rok?

Utrzymujące się przez kilka lat wysokie tempo rozwoju polskiej gospodarki sprzyjało rozwojowi sektora automatyki przemysłowej. Dostawcy podzespołów automatyki i elementów maszyn mogli pochwalić się nieraz rocznymi wzrostami obrotów na poziomie kilkunastu lub kilkudziesięciu procent, co dotyczyło również omawianych w raporcie komponentów.

Zapytani o 2008 rok na rynku elementów sterowniczo-sygnalizacyjnych, uczestnicy raportu wskazywali na wzrosty sprzedaży wynoszące od kilku do ponad 50%. Średnia policzona dla kilkunastu udzielonych odpowiedzi wyniosła 18,9% przy odchyleniu średnim na poziomie 9%.

TEATR KILKU AKTORÓW
Rys. 1. Zastosowania omawianych produktów w podziale na aplikacje (źródło: badanie ankietowe APA)

Chociaż spodziewać możnaby się, że w produkcji i dostarczaniu podzespołów relatywnie nieskomplikowanych technicznie, jakimi są lampki sygnalizacyjne, przyciski i kasety sterownicze, specjalizować się powinno bardzo wielu dostawców na rynku, fakty są inne.

Jeżeli chodzi o ich producentów, których wyroby dostępne na rynku polskim, wyróżnić można kilka najbardziej popularnych, wiodących marek. Dwiema najczęściej wymienianymi przez przedstawicieli firm biorących udział w raporcie były Moeller Electric oraz Schneider Electric (Telemecanique). W drugiej kolejności wskazywali oni na Baco, EAO, Giovenzana i Promet, a w kolejności dalszej – m.in. GE, J.Auer, Lovato oraz Schlegel.

Produkty tych firm dostępne są u nas bezpośrednio od polskich przedstawicielstw producentów zagranicznych lub od ich lokalnych dystrybutorów. W przypadku tych ostatnich najczęstszym modelem biznesowym jest powiązanie się jednym lub kilkoma producentami podzespołów – przykładowo Eltron prowadzi dystrybucję EAO, Astat firmy Giovenzana, Euro-Elektronika – m.in. Apem, a Nowimex sprzedaje produkty Schlegel.

O ile duża popularność na rynku krajowym takich marek jak Moeller czy Schneider nie dziwi, o tyle podkreślić należy, że Polska może pochwalić się w przypadku omawianych podzespołów relatywnie silną branżą produkcyjną. Należą do niej trzy wiodące przedsiębiorstwa, które mają status zakładów pracy chronionej.

Pierwsze z nich, Spółdzielnia Elektrotechniczna Pokój, specjalizuje się w wytwarzaniu aparatury niskiego napięcia. Oprócz przycisków sterowniczych, kaset, itp., łódzka firma oferuje szeroki asortyment łączników, styczników, łączników krańcowych oraz złączek.

Fot. 1. Zróżnicowane wzornictwo produkowanych wskaźników pozwala na ich dobór do aplikacji - na zdjęciu wskaźniki położenia, uziemienia i stanu wyłącznika produkowane przez SN Promet

Druga z firm – sosnowiecka Spółdzielnia Niewidomych Promet to producent, który swoją działalność rozpoczynał od wytwarzania elementów metalowych. Największy jego rozwój przypadł na lata 70 i 80 zeszłego wieku, gdy firma nawiązała kontakty z producentami w branży motoryzacyjnej i elektromechanicznej. Niedawno zakład poszerzył gamę produkowanych przycisków sterowniczych i lampek sygnalizacyjnych o łączniki krańcowe oraz kasety do sterowania elektrowyciągami i suwnicami.

Trzecim z rodzimych producentów jest Spółdzielnia Inwalidów Spamel, która specjalizuje się w dostarczaniu szerokiej gamy podzespołów niskiego napięcia. Należą do nich przyciski i łączniki sterownicze, różnego rodzaju rozłączniki, złączki, rozdzielnice oraz inne produkty instalacyjne.

Każda z wymienionych firm stawia na kontakty biznesowe w kraju, ale też produkuje do krajów Europy Zachodniej i dla odbiorców na wschodzie – Rosji, Ukrainy i krajów nadbałtyckich.

Omawiając krajowy rynek produkcyjny wyróżnić należy także wytwórców klawiatur, z których prawdopodobnie dwóch najpopularniejszych to LC Elektronik oraz Towarzystwo Elektrotechnologiczne Qwerty. Ich oferta omówiona została w dalszej części raportu.

Na jakie parametry zwracać uwagę?

Przyciski i inne elementy sterownicze do zastosowań w maszynach poddawane są zazwyczaj przez ich producentów badaniom na niekorzystne warunki pracy – np. wibracje i udary, wilgotność oraz zmiany temperatury. Oprócz wyników tych testów, istotnymi ich parametrami są m.in. maksymalny prąd znamionowy, napięcie izolacji oraz trwałość mechaniczna, która określa liczbę możliwych cykli przestawieniowych.

Wartość tej ostatniej wynosi dla elementów przyciskowych zazwyczaj od kilkuset tysięcy do kilku milionów, natomiast dla elementów ryglowanych – do około miliona. Jednocześnie jest ona zdeterminowana warunkami pracy – przykładowo przy przełączaniu dużych prądów maleje. Parametr ten jest zazwyczaj obarczony dużą dozą subiektywizmu, gdyż określa go dostawca, co nie zawsze odbywa się na podstawie testów i wykonanych badań. 

zobacz wszystkie Nowe produkty

Moduły akwizycji danych z obsługą protokołu Modbus TCP/IP

2018-01-23   |
Moduły akwizycji danych z obsługą protokołu Modbus TCP/IP

Ethernetowe moduły akwizycji danych serii D7000 są adresowane do systemów kontroli procesów, gdzie umożliwiają rejestrację sygnałów napięciowych, prądowych, dyskretnych i z termopar oraz umożliwiają generowanie sygnałów napięciowych i prądowych do sterowania m.in. sygnalizatorami i zaworami.
czytaj więcej

Sześcioosiowy robot współpracujący o udźwigu 10 kg i zasięgu 1,2 m

2018-01-23   | YASKAWA Polska Sp. z o.o.
Sześcioosiowy robot współpracujący o udźwigu 10 kg i zasięgu 1,2 m

Nowy 6-osiowy robot współpracujący HC10 firmy Yaskawa Motoman charakteryzuje się udźwigiem 10 kg i zasięgiem 1,2 m. Jest bezpiecznie zatrzymywany po kontakcie z operatorem, dzięki czemu nie wymaga ustanawiania stref ochronnych. Zawiera podwójne czujniki momentu obrotowego w każdym z połączeń, stale monitorujące siłę dla zapewnienia szybkiej reakcji na kontakt.
czytaj więcej

Nowy numer APA