wersja mobilna
Online: 248 Wtorek, 2018.01.16

Raporty

Raport: Komputery przemysłowe IPC – producenci, dostawcy, technologie

czwartek, 24 września 2009 10:45

IPC, czyli komputery przemysłowe, to grupa produktów, które w ostatnich latach stały się równie istotnymi elementami maszyn i linii produkcyjnych, co sterowniki, panele operatorskie czy napędy. Dostarczane są one w Polsce przez wiele firm branżowych, które obsługują klientów również spoza przemysłu – m.in. z sektorów transportu i logistyki, wojskowego, medycznego i konsumenckiego. Jednocześnie trendy w technologii IPC, takie jak popularyzacja procesorów Intel Atom i interfejsów sieci bezprzewodowych, powodują, że obszary zastosowań tych urządzeń stale się poszerzają. Przedstawiamy raport rynkowo-techniczny omawiający kwestie biznesowe w tej branży oraz zmiany w technologiach komputerów przemysłowych.

Spis treści » Produkt wielobranżowy
» Od rozwiązań embedded do systemów 19
» Intel Atom - słowo klucz
» Pokaż wszystko
PRODUKT WIELOBRANŻOWY

Rys.1.Najczęstsze aplikacje i najpopularniejsze w Polsce obszary zastosowań komputerów przemysłowych – opinia dostawców IPC (źródło: redakcyjne badanie rynku)

Sektor IPC to dynamicznie rozwijający się rynek, który związany jest ze sprzedażą różnorodnych produktów – od małych układów embedded, do dużych systemów 19’’. Zastosowania komputerów przemysłowych dotyczą przy tym znacznie większej liczby aplikacji, niż wynikałoby to z samej nazwy. Przykładem są kioski informacyjne ( Point of information) oraz sprzedaży (Point of sales), komputery medyczne i przeznaczone do systemów wojskowych.

Rys.2.Główne grupy odbiorców komputerów przemysłowych (źródło: redakcyjne badanie rynku)

Istotnym obszarem użycia IPC jest transport i logistyka, w tym zastosowania w kolejnictwie, pojazdach komunikacji publicznej, maszynach i podobne. Szybko rozwijającą się dziedziną są także rozwiązania Digital Signage, czyli związane ze świadczeniem treści multimedialnych.przypadku polskich dostawców IPC – firm zaprezentowanych w zestawieniu raportowym, najczęstszymi aplikacjami pozostają jednak te związane z szeroko rozumianym przemysłem.

Wyróżnić tutaj można kilka najważniejszych obszarów użycia komputerów (patrz wykres 1) – są nimi kontrola procesów i automatyka, systemy sieciowe i komunikacyjne (w tym mobilne), układy wspomagające decyzje operatora i aplikacje pomiarowe (akwizycja, przetwarzanie i przesyłanie danych). Jednocześnie na zakup IPC decydują się firmy pochodzące z różnych branż i o różnym profilu działalności.

Zdaniem dostawców IPC biorących udział w raporcie do najistotniejszych należą klienci końcowi (głównie zakłady przemysłowe, w dalszej kolejności firmy typu OEM) oraz integratorzy systemów, którzy wykorzystują komputery w oferowanych rozwiązaniach. Pomniejszą grupą klientów końcowych są różnego rodzaju odbiorcy niezwiązani z przemysłem (patrz wykres 2).

  • Co zmienia się w technologii komputerów przemysłowych? Jakie nowości przenikają tutaj z rynku aplikacji konsumenckich oraz PC? Jak ważne są w przypadku IPC konstrukcje bezwentylatorowe, w tym rozwiązania oparte o procesory Intel Atom?

Grzegorz Kowalczyk, CSI

W ostatnim czasie szczególnie uwidoczniły się procesy miniaturyzacji komputerów przemysłowych i coraz większe powiązanie IPC z konkretnymi aplikacjami. Małe komputery kompaktowe cechują się dziś mocą obliczeniową przewyższającą często oczekiwania użytkowników przemysłowych.

Siłą rzeczy wypierają one również stosowane dotychczas systemy serwerowe w obudowach 19’’. Coraz szerzej wykorzystywane są też układy graficzne wyświetlające obraz w rozdzielczości HD, co spowodowane jest rosnącymi potrzebami szeroko pojętego rynku Digital Signage i systemów informacyjnych. Rozwija się również komunikacja bezprzewodowa i użycie w aplikacjach przemysłowych technologii GPS czy Bluetooth.

Jeżeli chodzi o układy bezwentylatorowe, oceniam, że odsetek dostarczanych produktów tego typu jest duży i wynosi około 75% całości sprzedawanego asortymentu. Szczególną pozycję zajmuje tutaj Intel Atom. Energooszczędne, wydajne procesory chłodzone pasywnie to z całą pewnością przyszłość, a Intel Atom to platforma obecnie najlepiej wpisująca się w potrzeby naszego rynku.

Witold Bryłka, JM elektronik

Bardzo szybki rozwój technologiczny dostrzegalny na rynku komputerów komercyjnych owocuje przenoszeniem niektórych rozwiązań do branży komputerów przemysłowych. Są nimi coraz wydajniejsze procesory wielordzeniowe wraz ze współpracującymi z nimi chipsetami oraz moduły HSUPA czy Bluetooth, które umożliwiają łączność bezprzewodową. Wiele zapożyczeń z rozwiązań komercyjnych jest wymuszonych naciskiem na rozbudowane właściwości multimedialne urządzeń.

Komputery przemysłowe to bowiem nie tylko aplikacje związane z automatyką, ale też urządzenia obecne w życiu codziennym – kioski multimedialne, urządzenia typu „inteligentny budynek”, multimedialne platformy reklamowe czy terminale POS. W zastosowaniach mobilnych i typowo przemysłowych niejednokrotnie kluczowe znaczenie ma całkowicie bezwentylatorowa konstrukcja, bez względu na to, czy dotyczy to komputera jednopłytkowego, typu box, czy urządzenia panelowego. Warunkuje ona przede wszystkim bezawaryjność systemu i odporność na niekorzystne warunki środowiskowe.

Od momentu wprowadzenia na rynek rozwiązań opartych na oszczędnych i wydajnych procesorach Intel Atom widoczne jest spore zainteresowanie tymi produktami. Komputery z nimi, pomimo stosunkowo niedawnej premiery procesorów, mają już swoje stałe miejsce na rynku. Nic też nie wskazuje na to, aby zainteresowanie nimi spadło. Sądzę, że wszędzie tam, gdzie nie jest konieczna znaczna moc obliczeniowa, Intel Atom wyprze konkurencyjne rozwiązania.

STRUKTURA RYNKU

Tab.1. Komputery przemysłowe i systemy wbudowane w ofercie dostawców krajowych

Komputery przemysłowe, podobnie jak inne urządzenia omawiane w raportach w APA, dostępne są u firm należących do kilku grup – producentów (a dokładniej w polskich przedstawicielstwach firm zagranicznych), autoryzowanych dystrybutorów i przedstawicieli handlowych, integratorów systemów oraz w różnego rodzaju sklepach i hurtowniach. W praktyce jednak główną grupą firm dostarczających IPC są ich producenci i dystrybutorzy.

Tab.1cd. Komputery przemysłowe i systemy wbudowane w ofercie dostawców krajowych

Firmy te zestawiono w tabeli 1, przy czym należy zaznaczyć, że jedynie dla części z nich sprzedaż komputerów jest głównym lub jednym z najistotniejszych filarów działalności. Znacznie ciekawsze jest spojrzenie na rynek branżowy poprzez pryzmat geograficznego pochodzenia producentów IPC i popularności marek komputerów w Polsce.

Wyróżnić tutaj można dwie istotne grupy producentów, z których pierwszą stanowią firmy dalekowschodnie – m.in. Advantech, iEi Technology oraz Aaeon.

Ich wyroby dystrybuowane są u nas przez szereg firm specjalizujących się m.in. w komputerach przemysłowych – w szczególności CSI, Elmark Automatyka, JM elektronik i Guru Control Systems (patrz tabela 4). Firmy te prowadzą również sprzedaż innych urządzeń związanych z IPC (np. obudowy,dyski Flash dyski Flash, konwertery sieciowe, itp.), a także oferują usługi (np. integracji sprzętowej). Warto zaznaczyć, że najbardziej rozpoznawalną marką komputerów przemysłowych w Polsce jest, zdaniem uczestników raportu, Advantech. Wysoką pozycję zajmuje także iEi Technology (patrz wykres 3).

Tab.1cd. Komputery przemysłowe i systemy wbudowane w ofercie dostawców krajowych

Chociaż zestawienie zobrazowane na wykresie nie odzwierciedla udziałów tych firm w rynku, a jest jedynie informacją o znajomości marek, z pewnością świadczy o popularności dalekowschodnich komputerów przemysłowych w Polsce oraz o dużym wkładzie w rozwój tego rynku przez lokalnych dystrybutorów wymienionych firm.

Drugą bardzo istotną grupą dostawców IPC są producenci niemieccy. Komputery przemysłowe znajdziemy u lidera branży automatyki – w Siemensie, oraz w firmach takich jak Kontron, B&R czy Beckhoff Automation.

Tab.1cd. Komputery przemysłowe i systemy wbudowane w ofercie dostawców krajowych

Każda z nich dostarcza również inne poza komputerami podzespoły automatyki – sterowniki, napędy, rozwiązania sieciowe, itp. (oprócz Kontrona, który specjalizuje się w zakresie komputerów, systemów wbudowanych, komunikacyjnych, rozwiązań COTS i podobnych).

Firmy te oferują produkty bezpośrednio lub przez przedstawicieli, którymi mogą być partnerzy handlowi, dystrybutorzy i integratorzy systemów. Do grupy rozpoznawalnych na rynku producentów należy dodać inne wymienione na wykresie 3 oraz w tabeli 4 – przede wszystkim GE (dawne GE Fanuc), Lauer i Schneider Electric.

Rys.3.Najpopularniejsi w Polsce producenci komputerów przemysłowych (najpopularniejsze zdaniem dostawców marki) – zestawienie nie odzwierciedla wielkości sprzedaży lub udziału tych firm w rynku, lecz jest informacją o popularności danych produktów w kraju (źródło: redakcyjne badanie rynku)

Należy zaznaczyć, że stan uczestników krajowego rynku IPC jest w ostatnim czasie zasadniczo niezmienny. Sięgając kilka lat wstecz widzimy, że istotne zmiany zaszły jedynie w przypadku firmy Axiomtek.

O ile w pierwszej edycji raportu poświęconego IPC (kwiecień 2007) opublikowany został wywiad z jej przedstawicielem, obecnie firma ta, pomimo istnienia jej polskiej witryny internetowej, nie prowadzi bezpośredniej działalności w naszym kraju. Sprzedaż odbywa się z Niemiec i również do tego kraju Axiomtek podaje telefony kontaktowe.

Również dawne biuro handlowe firmy w Krakowie nie istnieje, a produkty z logo Axiomtek znajdziemy jedynie u działających u nas lokalnie importerów.

 

 

  

zobacz wszystkie Nowe produkty

Przemysłowe zasilacze UPS SSG firmy Falcon w wersji z akumulatorami LiFePO4

2018-01-16   |
Przemysłowe zasilacze UPS SSG firmy Falcon w wersji z akumulatorami LiFePO4

Przemysłowe zasilacze UPS SSG firmy Falcon mogą być obecnie dostarczane w wersjach z opcjonalnymi akumulatorami litowo-żelazowo-fosforanowymi (LiFePO4). Ich najważniejszymi zaletami w stosunku do akumulatorów kwasowych są niższy koszt użytkowania (TCO), 10-letnia żywotność (4-5 lat w przypadku wersji kwasowych), mniejsza nawet o 2/3 objętość oraz szerszy zakres dopuszczalnych temperatur pracy, wynoszący od -20 do +55°C bez degradacji parametrów.
czytaj więcej

Wielkogabarytowa, przemysłowa drukarka 3D

2018-01-16   |
Wielkogabarytowa, przemysłowa drukarka 3D

Podczas listopadowych targów Warsaw Industry Week firma Atmat zaprezentowała nową drukarkę przemysłową 3D - Atmat Jupiter. Jest to drukarka wielkogabarytowa, łącząca w sobie duże pole robocze, dużą szybkość wydruku i wydajność. Urządzenie pracuje w technologii FDM i, zdaniem przedstawicieli firmy, cechuje się największą na rynku polskim przestrzeń roboczą w tej klasie urządzenia (1100x600x800 mm).
czytaj więcej

Nowy numer APA