wersja mobilna
Online: 427 Wtorek, 2018.01.23

Raporty

Sygnalizatory świetlne i dźwiękowe – raport z rynku polskiego

środa, 14 lipca 2010 11:51

Omawiane w lipcowym raporcie urządzenia pozwalają na sygnalizowanie stanu pracy maszyn, informowanie obsługi technicznej o sytuacjach nietypowych lub zagrożeniach oraz przekazywanie różnego rodzaju komunikatów. Chociaż są one nieodzownymi elementami współczesnych linii produkcyjnych, ich wykorzystanie obejmuje również wiele obszarów poza przemysłem. Sygnalizatory dźwiękowe spotkać można przykładowo w biurach, budynkach użyteczności publicznej czy pojazdach, natomiast lampy sygnalizacyjne wykorzystuje się w różnorodnych zastosowaniach infrastrukturalnych - np. drogowych, montuje się je także na wieżach i kominach.

Spis treści » Sygnalizacja świetlna
» Sygnalizacja dźwiękowa
» Marki na rynku polskim
» Dostawcy krajowi
» Wykorzystanie sygnalizatorów
» Zmiany w przeszłości, prognozy na przyszłość
» Zmieniają się technologie
» Nie tylko LED
» Pokaż wszystko

W większości przypadków ich zastosowanie wymuszone jest obowiązującymi przepisami i normami, a sam rynek na tego typu produkty od kilku lat stopniowo rośnie. W drugiej edycji raportu poświęconego sygnalizatorom omawiamy zmiany zachodzące w branży i technologiach tych urządzeń, a także przedstawiamy ofertę dwukrotnie większej liczby firm niż poprzednio. Szczególną uwagę poświęcamy omówieniu skutkom dekoniunktury na rynku, a także kierunkom i możliwościom przyszłego rozwoju branży.

SYGNALIZACJA ŚWIETLNA…

Do podstawowych urządzeń wykorzystywanych jako sygnalizatory świetlne, których zastosowanie znacznie wykracza poza aplikacje przemysłowe, należą lampy sygnalizacyjne. Oprócz aplikacji w maszynach i na liniach produkcyjnych, wykorzystywane są one w pojazdach, budynkach (szczególnie użyteczności publicznej), a także różnego rodzaju zastosowaniach infrastrukturalnych i drogowych.

Zależnie od aplikacji mogą być to niewielkie elementy sygnalizacyjne do montażu w urządzeniach, do dużych zespołów lamp - np. na budynkach czy lotniskach. Tworzy to szeroki rynek, a liczba typów oferowanych na nim produktów jest duża. Lampy sygnalizacyjne produkowane są w różnych wykonaniach pod względem materiałów, kształtu i przede wszystkim rodzaju świecenia.

Generowane może być światło ciągłe, migające (w tym nieregularnie), a także błyskowe i rotacyjne. Jeżeli chodzi o kolor świecenia, najpopularniejsze są lampy żółte, pomarańczowe, czerwone, lecz też oferowane są m.in. wersje niebieskie, zielone i świecące na biało. Jako źródło światła wykorzystuje się tutaj zazwyczaj żarówki klasyczne i halogenowe, lampy wyładowcze, a także coraz częściej diody LED (o tych ostatnich pod koniec raportu).

Ważnymi cechami stosowanych w aplikacjach przemysłowych i profesjonalnych lamp, które bardzo często decydują o możliwości ich zastosowania w danym miejscu, są też cechy obudowy. Dotyczy to głównie klosza (soczewki), który wykonywany jest najczęściej z żywicy poliwęglanowej. W przypadku gdy urządzenia te muszą być wykorzystywane w warunkach, gdzie mogą być narażone na uszkodzenia mechaniczne, stosuje się klosze wzmocnione lub osłony z tworzyw sztucznych lub drutowe.

Wieże sygnalizacyjne

Lampy sygnalizacyjne

Sygnalizatory dźwiękowe

Rys. 1. Najpopularniejsze marki (producenci) na rynku polskim – zestawienie nie odzwierciedla wielkości sprzedaży lub udziału wymienionych firm w rynku, lecz jest informacją o popularności danych produktów w kraju na bazie zestawienia odpowiedzi ankietowych (więcej informacji w tekście raportu)

Pewnym rodzajem omawianych sygnalizatorów są wersje świetlno-akustyczne. Urządzenia te integrują syrenę, buczek lub inne źródło dźwięku z lampą sygnalizacyjną. Zapewnia to zwiększoną skuteczność informowania znajdujących się w pobliżu osób, a jednocześnie produkty te cechują się kompaktowymi wymiarami i zazwyczaj możliwością wykorzystania w różnych warunkach środowiskowych.

Sądząc po opiniach przedstawicieli firm branżowych - ich udział w ogólnej sprzedaży od kilku lat systematycznie rośnie. Bardziej specjalizowanymi, jeżeli chodzi o aplikacje, urządzeniami są wieże świetlne (sygnalizacyjne). Ich zastosowanie obejmuje przede wszystkim przemysł (na liniach technologicznych i w maszynach), rzadziej np. w logistyce, pojazdach i innych.

W odróżnieniu od klasycznych lamp sygnalizacyjnych, w ich przypadku używa się kilku modułów świecących, które montowane są na wspólnym maszcie lub, generalnie, we wspólnej obudowie. Ponieważ wieże wykonywane są w różnych kolorach, pozwala to na sygnalizowanie stanu pracy urządzeń i maszyn, wskazywanie na ewentualne awarie czy też przestoje.

Oprócz elementów świecących wieże zawierać mogą moduły dźwiękowe - np. syreny, buczki, ale też moduły głosowe, które pozwalają na odtwarzanie komunikatów nagranych do pamięci przez obsługę.

Na rynku oferowane są różne typy wież, jeżeli chodzi o wzornictwo, średnice (typowo 50, 70 mm oraz wersje cienkie - 25-30mm), a także pod względem materiałów (tworzywa sztuczne, profile aluminiowe i wykonania chromowane). Omawiając wieże sygnalizacyjne, wskazać należy na ich dwa rodzaje wykonania - kompaktowe oraz modułowe. Te pierwsze oferowane są jako gotowe do montażu urządzenia, skład wersji modułowych dobierany może być przez użytkownika.

Obecnie większość wiodących na rynku dostawców wież sygnalizacyjnych oferuje pełen pakiet komponentów do ich tworzenia (maszty, różnokolorowe elementy świecące, moduły dźwiękowe i inne), przez co istnieje możliwość precyzyjnego doboru elementu sygnalizacyjnego do potrzeb. Warto dodać, że tego typu wieże cechować się mogą, podobnie jak ich kompaktowe odpowiedniki, temperaturami pracy już od -30°C do 60°C, a stopień ochrony sięga IP65 lub więcej, dzięki czemu mogą być stosowane w szeregu typowych aplikacji.

TABELA 1. Oferta dostawców elementów sygnalizacyjnych świetlnych i dźwiękowych

Ofertą uzupełniającą, aczkolwiek istotną dla dostawców lamp sygnalizacyjnych, jest tzw. oświetlenie przeszkodowe. Lampy tego typu wykorzystywane są przede wszystkim do oznaczania wysokich obiektów - kominów, dźwigów, masztów i podobnych.

Cechują się one dużą żywotnością, odpornością mechaniczną oraz jasnością (stosuje się tutaj lampy wyładowcze i podobne źródła światła, które gwarantować mają ich odpowiednią widoczność również w trudnych warunkach atmosferycznych).

 

…I DŹWIĘKOWA

Sygnalizacja dźwiękowa, chociaż często wykorzystywana jest równolegle ze świetlną, związana jest z nieco innym obszarem aplikacji i rynkami. Tego typu sygnalizatory używane są nie tylko do informowania o przebiegu procesów, pracy maszyn i innych zdarzeniach na liniach produkcyjnych, ale generalnie do ostrzegania i informowania o występowaniu dowolnej sytuacji niebezpiecznej lub nietypowej.

Przykładem ich użycia jest zastosowanie w maszynach roboczych i pojazdach do informowania o ich pracy (i jednocześnie niebezpieczeństwie dla znajdujących się w pobliżu osób), czy też wykorzystanie w budynkach komercyjnych i użyteczności publicznej do sygnalizacji ostrzegawczej (np. w momencie pożaru).

Generowane sygnały mogą też, przykładowo poprzez odpowiednią sekwencję tonów, służyć do przekazania konkretnej informacji - np. dla personelu obsługującego dane urządzenia. Sygnalizatory dźwiękowe stosowane w przemyśle, budynkach czy motoryzacji to zazwyczaj jednolub wielotonowe syreny oraz buczki, ewentualnie też dzwonki i gongi. Urządzenia te różnią się, oprócz typu generowanego dźwięku, również głośnością (natężenie dźwięku wynosić może ponad 100dB), a także wykonaniem (wersje z tubami, kompaktowe i inne).

Głośność może być często regulowana, a współczesne sygnalizatory cechują się często możliwością wyboru szeregu różnych tonów, a nawet odtwarzaniem komunikatów użytkownika (o tym pod koniec raportu). Zwiększa to możliwości informowania o zachodzących wydarzeniach, a także zwiększa czytelność komunikatów.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że sygnalizatory dźwiękowe oferowane są, oprócz wersji standardowych, w wersjach o wysokim stopniu ochrony (np. do zastosowania w warunkach zewnętrznych, pojazdach, itp.), a także wykonaniach specjalnych - do aplikacji morskich oraz pracy w strefach zagrożonych wybuchem. 

zobacz wszystkie Nowe produkty

Moduły akwizycji danych z obsługą protokołu Modbus TCP/IP

2018-01-23   |
Moduły akwizycji danych z obsługą protokołu Modbus TCP/IP

Ethernetowe moduły akwizycji danych serii D7000 są adresowane do systemów kontroli procesów, gdzie umożliwiają rejestrację sygnałów napięciowych, prądowych, dyskretnych i z termopar oraz umożliwiają generowanie sygnałów napięciowych i prądowych do sterowania m.in. sygnalizatorami i zaworami.
czytaj więcej

Sześcioosiowy robot współpracujący o udźwigu 10 kg i zasięgu 1,2 m

2018-01-23   | YASKAWA Polska Sp. z o.o.
Sześcioosiowy robot współpracujący o udźwigu 10 kg i zasięgu 1,2 m

Nowy 6-osiowy robot współpracujący HC10 firmy Yaskawa Motoman charakteryzuje się udźwigiem 10 kg i zasięgiem 1,2 m. Jest bezpiecznie zatrzymywany po kontakcie z operatorem, dzięki czemu nie wymaga ustanawiania stref ochronnych. Zawiera podwójne czujniki momentu obrotowego w każdym z połączeń, stale monitorujące siłę dla zapewnienia szybkiej reakcji na kontakt.
czytaj więcej

Nowy numer APA