Energetyka, wod-kan, przemysł motoryzacyjny i spożywczy

Koniunktura w omawianej branży jest zdecydowanie pozytywna – i takie jej oceny uzyskujemy już od lat. W szczególności w epoce transformacji cyfrowej przemysłu zapotrzebowanie na oprogramowanie oraz projekty wdrożeniowe utrzymuje się na wysokim poziomie. Aż 86% badanych oceniło sytuację rynkową w 2023 roku jako dobrą, pozostali jako bardzo dobrą (rys. 12). Jest to wynik lepszy niż dwa i cztery lata temu. Prognozy są również optymistyczne – ponad połowa ankietowanych uznała, że zmiany idą we właściwą stronę.

 
Rys. 12

Sektorami rynku, które będą w przyszłości dla krajowych dostawców oprogramowania najważniejsze, są przede wszystkim: energetyka oraz branża spożywcza, motoryzacyjna i wod-kan. Wskazania z nimi związane otrzymały najwięcej głosów (rys. 13) i, co warto zauważyć, o ile dwa pierwsze to powtórka sprzed dwóch lat, o tyle dwa kolejne są nowością. Natomiast nowość ta nie dziwi, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że poprzedni raport tworzyliśmy w 2021 roku, a więc w trakcie pandemii.

 
Rys. 13. Najbardziej perspektywiczne branże będące krajowymi odbiorcami oprogramowania przemysłowego

Do kolejnych, rzadziej wskazywanych perspektywicznych obszarów należały w tym roku m.in.: FMCG, budownictwo, ogólnie przemysł i produkcja oraz infrastruktura. Finalnie, można zauważyć, że lista wskazań obejmuje praktycznie wszystkie omówione wcześniej zastosowania oprogramowania, przez co na rynku zostanie utrzymane status quo.

Źródłem wszystkich danych przedstawionych w tabelach oraz na wykresach są wyniki uzyskane w badaniu ankietowym przeprowadzonym w czerwcu 2023 roku wśród firm działających w Polsce w branży związanej z oprogramowaniem przemysłowym.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe