POPULARNE NA RYNKU PRODUKTY

Rys. 3. Najpopularniejsze w Polsce marki (dostawcy) przetworników położenia - zestawienie nie odzwierciedla udziału wymienionych firm w rynku, lecz jest przybliżoną informacją o popularności marek w kraju

Przetworniki położenia były praktycznie zawsze wysoce popularnymi produktami, charakteryzowały się też dużą podażą i różnorodnością dostępnych marek. Jeżeli chodzi o dostawców, to w tabelach raportowych znalazło się ich ponad trzydziestu - w dużej części są to znani oferenci automatyki przemysłowej.

W przypadku niektórych firm przetworniki położenia stanowią jedną z głównych grup produktowych (m.in. Kubler Polska, Sick, Renishaw, Turck, Balluff), dla wielu są one fragmentem szerokiej oferty dystrybucyjnej. Cechą charakterystyczną omawianej grupy wyrobów jest ich duża różnorodność - w ofertach dystrybucyjnych znajdziemy, oprócz wersji standardowych, również przetworniki kompaktowe, wersje do zastosowań heavy duty, cechujące się różną budową wewnętrzną, zasadą działania i stosowanymi interfejsami.

Asortyment producentów liczony jest nieraz w setkach lub nawet tysiącach modeli, do tego dochodzą wersje kastomizowane (wykonywane na zamówienie). Zdecydowana większość dostawców proponuje wraz z przetwornikami położenia również inne elementy, które umożliwiają tworzenie systemów pomiarowych.

Podobnie jak nie zmienia się popularność samych przetworników położenia, tak też w przypadku preferowanych przez krajowych klientów marek mamy do czynienia z dosyć statycznym obrazem. Najczęściej wybieraną jest niezmiennie Kübler, którego produkty oferowane są przez lokalny oddział oraz licznych dystrybutorów.

Silniki krokowe - przykładowe produkty

Firma ta zajmuje czołową pozycję w zestawieniach już od dawna, aczkolwiek marek produktów dostępnych na rynku jest znacznie więcej i wskazać tu można również m.in.: Sick, Balluff, Lika, Turck, Posital Fraba, TR Electronic, Heidenhain, Omron, Eltra, MTS i inne.

Zestawienie w postaci "chmury" prezentujemy na rys. 3. Warto przy tym zauważyć, że krajowi odbiorcy przetworników położenia wybierają typowo produkty markowe i to jednocześnie najczęściej od producentów zachodnioeuropejskich.

SILNIKI KROKOWE I ICH CECHY APLIKACYJNE

Przetworniki położenia i silniki krokowe - oferowane marki produktów

Druga z tytułowych grup produktów - silniki krokowe - to komponenty stosowane w urządzeniach i różnorodnych systemach już od wielu lat. Ich typowymi zadaniami są: wykonywanie obrotów z określoną prędkością oraz o dany kąt, realizacja posuwów, a także innych zadań związanych z precyzyjnymi ruchami.

Są to elementy bezszczotkowe, które mogą pracować w otwartej pętli sprzężenia zwrotnego, przy czym do ich użycia konieczne jest stosowanie odpowiedniego elektronicznego układu sterowania. Ograniczeniami omawianych silników są niewielkie zakresy osiąganych prędkości obrotowych, stosunkowo niskie moce oraz momenty obrotowe, a także występujące kwestie związane z grzaniem się i możliwymi wibracjami podczas pracy.

Stąd też w aplikacjach, gdzie wymagane są większe obciążenia, stosuje się albo napędy hybrydowe, albo rozwiązania serwonapędowe. Te ostatnie pozwalają na osiąganie znacznie większych prędkości i momentów obrotowych, przez co "serwa" wykorzystywane są w większych maszynach - w tym takich, gdzie wymagane jest precyzyjne pozycjonowanie oraz synchronizacja osi.

Podobnie jak dostawców przetworników położenia, tak też oferentów silników krokowych zapytaliśmy o najważniejsze ich zdaniem zmiany technologiczne. W poprzednich edycjach raportu najczęściej wymieniana tu była integracja, która dotyczyła zarówno łączenia sterowników z silnikami, jak też ich montażu wspólnie z enkoderami i innymi komponentami mechanicznymi.

Tym razem odpowiedź ta również pojawiła się kilka razy, aczkolwiek było też kilka innych. Większość wskazań dotyczyła wykorzystania sieci komunikacyjnych (głównie EtherCAT), pojawiły się: dalsza miniaturyzacja oraz wzrost momentów osiąganych w małych silnikach dzięki stosowaniu nowych materiałów i rozwiązań konstrukcyjnych.

Krzysztof Pietrzak

FAULHABER Polska

  • Gdzie wykorzystywane są oferowane przez firmę silniki krokowe?

Oferowane przez nas silniki krokowe trafiają do dość specyficznych odbiorców z uwagi na swoją główną cechę, czyli miniaturowe gabaryty. Oferta w tym zakresie, podobnie jak w przypadku innych typów napędów, związana jest z maksymalizacją parametrów technicznych silników przy zachowaniu jak najmniejszych rozmiarów. Tak więc nasz najmniejszy silnik krokowy ma średnicę 6 mm, a największy 22 mm.

Ze względu na te właśnie gabaryty i relatywnie niewielkie generowane momenty, nie znajdziemy raczej silników krokowych marki Faulhaber w typowej automatyce produkcyjnej. Jak dotąd najczęstszymi ich zastosowaniami są urządzenia z optyką precyzyjną (nastawianie fokusa soczewki w kamerach termowizyjnych), aparatura medyczna (np. perymetry czy pompy insulinowe), komponenty i podzespoły w przemyśle kosmicznym (systemy obserwacyjne, kalibracja sejsmometrów).

Mocno rozwijającym się rynkiem są producenci UAV (zastosowania w kamerach: fokus, zoom, obrót głowicy, zmiana filtra czy przesłony), w przemysłowych urządzeniach rentgenowskich, spektrometrach czy analizatorach składu gazów.

  • Czego szukają odbiorcy?

Wybierając silniki krokowe marki Faulhaber, nasi klienci zwykle szukają minimalnych gabarytów, precyzji czy niewielkich poborów prądu. W przemyśle kosmicznym, medycznym i wojskowym krytyczna jest oczywiście niezawodność. Poszukiwaną cechą może być również zapewnienie dostaw produktów o niezmienionych cechach przez wiele lat.

Mowa jest tu przede wszystkim o przemyśle medycznym i wojskowym, gdzie wymagania narzucane są przez specjalistyczne normy oraz certyfikacje branżowe, przy czym mogą one mieć nawet kilkudziesięcioletnie ramy czasowe.

  • Jakiego wsparcia udzielacie klientom?

Naszym klientom zwykle staramy się pomóc, rozwiązując problemy na etapie konstrukcyjnym. Doradztwo w pierwszej kolejności sprowadza się do analizy potrzeb i doboru odpowiedniego napędu.

Często silniki krokowe wdrażane są do projektów wraz ze zintegrowanymi przekładniami czy elementami do posuwu liniowego, tj. śrubami pociągowymi. Do dyspozycji mamy zespół specjalistów inżynierów w fabryce Faulhaber PRECIStep w Szwajcarii, którzy również, wspólnie ze mną, prowadzą specjalistyczne szkolenia i konsultacje u polskich klientów.

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również