NA RYNKU DYSTRYBUCJI SILNIKÓW KROKOWYCH

Rys. 4. Najpopularniejsze w Polsce marki (dostawcy) silników krokowych - zestawienie nie odzwierciedla udziału wymienionych firm w rynku, lecz jest przybliżoną informacją o popularności marek w kraju

Branża produkcji i dystrybucji silników krokowych ma inną specyfikę niż ta związana z przetwornikami położenia, co wynika głównie z omawianej wcześniej odmienności odbiorców i rynków końcowych. Te ostatnie są często dalekie od typowego przemysłu, zaś dostawcy silników, jak sami przyznają, obsługują bardzo różnorodnych klientów. Dodają również, że w większości przypadków konieczne jest udzielanie im wsparcia w tworzeniu aplikacji.

Silniki krokowe oferują w kraju przede wszystkim dystrybutorzy producentów zagranicznych - jest to większość spośród 19 firm przedstawionych w tabelach raportowych. Jeżeli chodzi o producentów bezpośrednio działających na rynku, to pojawia się ich trzech: Beckhoff, Faulhaber Polska oraz WObit.

Popularnymi dostawcami (dystrybutorami) są też m.in. firmy Multiprojekt, Eldar oraz Stoltronic Polska, silniki krokowe stanowią też standardowe elementy ofert przedsiębiorstw katalogowych.

Najpopularniejszą w kraju marką jest prawdopodobnie Sanyo Denki. Już w poprzedniej edycji raportu dominowała ona pod względem liczby wskazań respondentów i tym razem swój prymat jedynie potwierdziła (rys. 4). Wśród popularnych firm są też m.in. WObit, Nanotec, Trinamic, Fulling, Crouzet, Oriental Motor oraz Leadshine i Beckhoff.

Warto tu nadmienić, że omawiane silniki to produkty o dużej podaży ze strony wytwórców dalekowschodnich i dostawcy regularnie mówią tutaj o markach "no-name" oraz po prostu o "produktach z Chin".

STANDARDOWE CZY NIETYPOWE WYMOGI ODBIORCÓW?

Rys. 5. Najważniejsze dla polskich klientów cechy omawianych w raporcie produktów

Wróćmy do całościowego spojrzenia na obydwa omawiane rynki. Odbiorcy przetworników położenia i silników skokowych mają, w pierwszym przybliżeniu, dosyć podobne do siebie wymogi względem samych produktów oraz ich dostawców. Przedstawiono je na rys. 5 - niezmiennie kluczowe są tu parametry techniczne (czyli de facto dopasowanie do wymogów aplikacji), jakość, która wiąże się z niezawodnością i pewnością działania, oraz cena zakupu.

Istotność dwóch ostatnich jest ze sobą odwrotnie skorelowana, tj. im bardziej idziemy w stronę aplikacji specjalistycznych, tym bardziej krytyczna staje się jakość kosztem ceny. Jest to proces występujący na wielu rynkach, aczkolwiek ponieważ przetworniki położenia oraz silniki krokowe znajdziemy zarówno w popularnych urządzenia elektronicznych, jak też w aparaturze naukowej czy sprzęcie wojskowym, zróżnicowanie to widać tym razem bardzo wyraźnie.

Powyższy obraz jest dosyć ogólny, tymczasem w omawianych obszarach istnieje sporo niuansów, zaś liczba istotnych dla klientów elementów ofert czy parametrów znacznie wykracza poza te podstawowe. Przykładowo odbiorcy przetworników położenia korzystają z osprzętu enkoderów - podzespołów służących do redukcji drgań i naprężeń, w pakiecie kupują też liczniki tablicowe, które pozwalają na tworzenie prostych systemów pomiarowo-kontrolnych.

Takie kompletacje oferuje wielu dostawców, dodatkowo część firm proponuje wspomnianą kastomizację, czyli produkcję enkoderów na zamówienie. W tym przypadku najczęściej dobierane są parametry techniczne (wymiary, liczba kroków, itp.) oraz interfejsy komunikacyjny. Usługi tego typu są szczególnie cenione przez klientów związanych z serwisem i utrzymaniem ruchu.

Dane teleadresowe przedstawionych firm

W przypadku silników krokowych różnorodność poszukiwanych modeli w zakresie parametrów mechanicznych i elektrycznych jest również dosyć duża, dodatkowo liczy się też możliwość dostarczenia przez firmę kompleksowego systemu.

Składać się na niego może, oprócz samego silnika, również przekładnia, enkoder, elementy mechaniczne oraz sterownik. Trudno podać tu regułę dotyczącą "typowego zakupu", bowiem zamówienie zależy od potrzeb klienta i cech tworzonej aplikacji.

Warto podkreślić, że w omawianej branży działają dostawcy o dużej specjalizacji w zakresie produktów. Przykładowo część oferuje silniki krokowe z wbudowanymi enkoderami (pozwalają one na pracę z dużą dynamiką przy zniesieniu problemu z błędami pozycji), inni dostarczają również wersje miniaturowe.

Te ostatnie ma w ofercie m.in. Faulhaber i na takie produkty jest niewątpliwie popyt w przypadku aplikacji specjalizowanych (komentarz na ten temat znajduje w ramce z wypowiedzią przedstawiciela firmy).

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również