CZYNNIKI DLA RYNKU REGRESYWNE

 
Dane teleadresowe przedsiębiorstw omawianych w raporcie oraz marki dostarczanych przez te firmy produktów

W zakresie czynników o charakterze regresywnym najczęściej wymieniane były: kwestie braku standaryzacji (kompatybilności) złączy oraz import tanich komponentów. Z tym ostatnim wiąże się też pojawianie się na rynku podróbek, co jest istotnym problemem dla części dostawców złączy markowych.

O ile pod względem wyglądu wersje podrabiane mogą być identyczne jak oryginały, o tyle w zakresie parametrów czy niezawodności zwykle od nich znacznie odstają. Z drugiej strony działalność na rynku producentów dalekowschodnich, którzy oferują tańsze, ekonomiczne złącza, ale pod własnymi markami, jest czymś jak najbardziej powszechnym i de facto pożądanym. Presja na obniżanie kosztów zakupu złączy jest silna już od lat i firmy te wyrażają potrzeby istotnej grupy odbiorców rynkowych.

Negatywne z punktu widzenia dostawców trendy są również obserwowalne po stronie popytowej. Respondenci wskazywali tu kwestie wciąż "niewystarczającej innowacyjności na rynku lokalnym", "brak chęci zmian i modernizacji" oraz występowania ograniczeń w wydatkowaniu środków inwestycyjnych.

 
Tematy przyszłych raportów w APA

Konstruktorzy są też po części przyzwyczajeni do korzystania z tradycyjnych rozwiązań i starszych typów złączy. O wdrożeniach decyduje również wspomniany rachunek ekonomiczny, czego skutkiem jest duża segmentacja na rynku złączy.

Powracającym w branży tematem są kwestie dostępności surowców i komponentów potrzebnych do produkcji omawianych wyrobów. Problemem są tu nie tylko fluktuacje kosztów zakupu i podaży surowców, ale też zmiany koniunktury przemysłowej i zapotrzebowania na złącza, co w efekcie przekłada się m.in. na wydłużające się terminy dostaw. Na ten ostatni aspekt zwróciło uwagę kilka osób, aczkolwiek skala omawianego zjawiska jest znacznie mniejsza, niż miało to miejsce na początku bieżącej dekady.

Na stosowanie omawianych produktów wpływa jeszcze jeden czynnik - coraz większa popularyzacja technologii bezprzewodowych. W tym jednak przypadku nie mówimy o wersjach silnoprądowych czy generalnie złączach przemysłowych (np. do transmisji danych pomiędzy maszynami). Zapotrzebowanie na te ostatnie wręcz rośnie, co ma związek z trendami cyfryzacji oraz integracji obszaru produkcji z IT.

Karol Lenkiewicz

igus

  • Jakie cechy złączy silnoprądowych są istotne dla lokalnych odbiorców?

Dla naszych klientów istotne są przede wszystkim zgodność parametrów technicznych z wymaganiami oraz dostępność. W przypadku producentów maszyn mamy możliwość proponowania naszych rozwiązań - wtedy gwarantujemy też dostępność, wysoką jakość wykonania oraz konkurencyjną cenę.

W przypadku utrzymania ruchu w firmach produkcyjnych zazwyczaj musimy dostosować się do konkretnych wymagań klienta co do rodzaju złącza i producenta. Jeśli produkt jest trudno dostępny, możemy zaproponować klientowi wymianę zarówno złącza, jak i gniazda.

  • Jakie są nowości technologiczne?

Na rynku złączy zasilających, na przykład do serwonapędów, wydaje się, że kwestia materiałów jest dosyć dobrze poznana i przetestowana. Niemniej jednak można zauważyć trend powstawania plastikowych obudów w miejsce metalowych - takimi są przykładowo złącza springtec od TE Intercontec oraz plastikowe obudowy złączy modułowych HARTING.

Firma igus opracowała kątową, plastikową obudowę ibow, która ma szereg zalet niedostępnych dla standardowych, metalowych złączy kątowych. Jest to np. łatwość montażu, możliwość wyjścia przewodu w dowolnym kierunku oraz bardzo niska cena, którą uzyskujemy dzięki seryjnej produkcji na wtryskarkach.

W kwestii funkcjonalności dominującym trendem jest miniaturyzacja, a co za tym idzie - rozwiązania hybrydowe, czyli wykorzystywanie jednego przewodu i jednego złącza do zasilania oraz komunikacji. Kolejny trend to dostarczanie gotowych wiązek. Coraz więcej klientów decyduje się na kompletne rozwiązania z uwagi na krótszy czas produkcji i montażu, ominięcie wielu kroków podczas zakupu materiałów oraz oszczędności magazynowania.

  • Gdzie trafiają w kraju złącza przemysłowe? Z czego korzystają lokalni użytkownicy?

Polscy użytkownicy z reguły szukają konkretnych rozwiązań, które są łatwo dostępne. Przy tym są otwarci na szukanie alternatyw, złączy o podobnej funkcjonalności, ale od innego producenta. Bardzo pomocne jest to, że wielu producentów złączy stosuje te same standardy złączy (np. rozmiar gwintu M8, M12, M23, rozmiar obudów wtyczek prostokątnych), dzięki czemu odbiorcy nie mają problemu ze znalezieniem odpowiedniego rozwiązania na polskim rynku.

W przypadku firmy igus głównymi odbiorcami są producenci maszyn. Do części z nich dostarczamy same złącza, które następnie klient sam montuje na przewodach. Do zdecydowanej większości dostarczamy gotowe rozwiązania marki readycable - konfekcjonowane przewody z gwarancją 36 miesięcy bezawaryjnej pracy w prowadnikach kablowych.

  • Kto działa w branży?

W Polsce widać przewagę firm dystrybucyjnych, hurtowni elektrycznych nad bezpośrednimi producentami. Producenci złączy to zazwyczaj zagraniczne firmy, które albo nie mają w Polsce swojego przedstawicielstwa, albo zajmują się sprzedażą hurtową z pominięciem klienta detalicznego. Firma igus podchodzi do tematu elastycznie, jesteśmy w stanie zaopatrywać w towar zarówno innych dystrybutorów, jak i sprzedawać złącza bezpośrednio do finalnego użytkownika.

W KIERUNKU 2020 ROKU

Spojrzenie w przyszłość na branże, które w najbliższych latach powinny być istotnymi dla dostawców złączy rynkami, potwierdza tezę o uniwersalności i popularności omawianych produktów. Zestawienie zaprezentowane na rysunku 9 obejmuje kilkadziesiąt kategorii, przy czym na czoło wysuwają się tutaj: energetyka, transport i motoryzacja oraz wojsko.

 
Rys. 9. Najbardziej perspektywiczne branże będące odbiorcami złączy przemysłowych w kolejnych latach

Dostawcy spodziewają się też popytu ze strony klientów z branży maszynowej, automatyki przemysłowej oraz budynkowej i generalnie sektora produkcyjnego. Podobnie jak dawniej, tak też tym razem wśród odpowiedzi pojawiły się wskazania dotyczące e-mobilności oraz energetyki odnawialnej, aczkolwiek były bardzo nieliczne, co wskazuje na wciąż powolny rozwój tych obszarów w Polsce.

Zbigniew Piątek

Źródłem wszystkich danych przedstawionych w tabelach oraz na wykresach są wyniki uzyskane w badaniu ankietowym przeprowadzonym w 2019 roku wśród firm dostarczających w Polsce złącza przemysłowe.

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również