Część 2: analiza rynku i kierunków jego rozwoju

Sektor produkcji i dystrybucji złączy przemysłowych postrzegany jest jako dynamicznie rozwijająca się i konkurencyjna gałąź przemysłu, w której obecnych jest wielu dostawców. W zestawieniach raportowych wymieniono 33 firmy działające w tej branży. Wśród nich są zarówno dobrze rozpoznawalne na rynku krajowym przedsiębiorstwa dystrybucyjne, jak też światowi liderzy, jeżeli chodzi o producentów. Należy podkreślić, że prezentowana lista nie jest wyczerpująca, gdyż złącza dostępne są także u innych dostawców, w tym w hurtowniach elektrotechnicznych oraz w ogólnodostępnych sieciach handlowych. Dodajmy, że konkurencja w branży dystrybucji złączy postrzegana jest jako silna. Potwierdziła to ponad połowa badanych (zob. rys. 6), co stanowi niewielki spadek w porównaniu z danymi uzyskanymi przez nas w poprzednim badaniu rynku.

 
Rys. 6. Jak sprzedają się złącza przemysłowe? – odpowiedzi na pytania

Popularne i atrakcyjne dla dostawców produkty

Dostawcy renomowanych marek złączy przemysłowych, głównie z Europy Zachodniej, a także firmy oferujące bardziej ekonomiczne alternatywy działają na rynku krajowym zarówno bezpośrednio, jak też poprzez różnorodnych pośredników. Wśród kluczowych producentów złączy są przede wszystkim: HARTING (zdecydowana przewaga wskazań w stosunku do pozostałych dostawców), Phoenix Contact, ILME, Amphenol, Staubli, Wieland Electric, Molex oraz Weidmüller (rys. 7). Ważnymi markami są też przedsiębiorstwa takie jak: Cabur, TE, WAGO, LEMO oraz Conec (choć nie wszystkie pojawiły się w tegorocznej statystyce).

 
Rys. 7. Najpopularniejsze zdaniem dystrybutorów marki złączy przemysłowych sprzedawanych w Polsce; wyniki odzwierciedlają opinie respondentów redakcyjnej ankiety, wielkość napisu jest wprost proporcjonalna do popularności

Produkty wymienionych firm są dostępne poprzez ich krajowe oddziały oraz specjalizowanych dystrybutorów takich jak przykładowo: Astat, Dacpol, Eltron, Impol-1, Micros, OEM Automatic czy Semicon. Oczywiście złącza przemysłowe są dostępne w firmach katalogowych, w tym m.in. Automation24, Digi-Key, Elfa Distrelec, Elhurt, Farnell, RS Components oraz TME. Sprzedaż tego typu wyrobów, szczególnie specjalistycznych, uważana jest za atrakcyjną działalność pod względem marż, co przyciąga dystrybutorów, z sektorów automatyki, elektrotechniki i elektroniki. Złącza są towarem, który można stosunkowo łatwo włączyć do istniejącej oferty, co dodatkowo sprzyja ich popularności.

W ankiecie zapytaliśmy również o stosunek przychodów ze sprzedaży złączy do całkowitych obrotów firmy. Można tu zauważyć znaczące dysproporcje. Dla kilku przedsiębiorstw złącza stanowią 100% produktów, co wskazuje na ich specjalizację i pełne skoncentrowanie na tej kategorii. Z drugiej strony istnieje spora grupa firm, dla których są one tylko jednym z wielu wyrobów, zapewniającym niewielkie obroty. W tej kategorii odpowiedzi oscylowały wokół kilku procent, typowo 2‒4%. Środkowy zakres udziału sprzedaży złączy w obrotach firm stanowiły wartości od 5% do 30%. Dotyczy to w szczególności dystrybutorów specjalizowanych, dla których złącza są jedną z kilku kluczowych grup towarów.

(tymczasowe) Pogorszenie sytuacji na rynku

Krajowa branża dystrybucji złączy przemysłowych przez lata wykazywała pozytywne tendencje rozwojowe, zaś respondenci oceniali sytuację na rynku jako pozytywną. W tegorocznym badaniu, chociaż nadal większość osób zadecydowała podobnie, widoczną i rosnącą grupę stanowili respondenci mający zdanie przeciwne. Co piąty z nich ocenił bieżącą koniunkturę jako złą (rys. 8) i był to najwyższy taki wynik od dekady.

 
Rys. 8. Oceny sytuacji na rynku dystrybucji złączy przemysłowych w ostatnich latach

Niewątpliwie sytuacja pogorszyła się, przy czym nie chodzi tu tylko o rynek związany ze złączami, ale generalnie branżę automatyki przemysłowej i cały sektor przemysłowy. Zdaniem dystrybutorów oraz przedstawicieli innych firm branżowych w końcówce roku obserwować można gorsze nastroje, wycofanie klientów i zmniejszenie zamówień (szczególnie planowanych), co może potrwać do połowy 2024 roku. Dodajmy, że również co piąty ankietowany uznał, że sytuacja pogarsza się, zaś ponad połowa stwierdziła, że się nie zmienia (rys. 9). Prawdopodobnie jesteśmy w środku okresu dekoniunktury i trzeba przeczekać tę zimę w oczekiwaniu na przyszłoroczną wiosnę lub lato.

 
Rys. 9. Zmiany koniunktury w omawianej branzy

Publikujemy jeszcze jedną statystykę dotyczącą wartości krajowego rynku złączy przemysłowych. Tegoroczne oszacowania respondentów w tym zakresie obejmowały szeroki zakres kwot – od kilku do kilkuset milionów złotych rocznie. Wiele odpowiedzi koncentrowało się jednak wokół wartości średnich, a więc przedziału od około 80 do 150 milionów złotych rocznie. Są to wyniki minimalnie wyższe niż w poprzednich raportach, ale jednocześnie, pod względem przedziału typowych oszacowań, bardzo podobne. Tradycyjnie w tym miejscu zaznaczamy, że są to jedynie kwoty orientacyjne, bez istotności statystycznej.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe