wersja mobilna
Online: 234 Wtorek, 2018.01.16

Raporty

Komunikacja bezprzewodowa

piątek, 15 stycznia 2016 09:48

Mobilne, bezprzewodowe, podłączone do sieci - takie są dzisiaj popularne urządzenia elektroniczne. Określenia te coraz częściej pojawiają się również w kontekście aplikacji przemysłowych. Nasza branża wprawdzie już od lat korzysta z rozwiązań telemetrycznych oraz zdalnej kontroli pracy systemów, aczkolwiek przez długi czas zwlekała - głównie ze względów bezpieczeństwa - z wpuszczeniem smartfonów i tabletów na teren hali fabrycznej czy zastąpieniem połączeń kablowych łączami bezprzewodowymi.

Spis treści » Przemysł i inne zastosowania profesjonalne
» Transmisja danych na duże odległości
» Wi-Fi na prowadzeniu
» Malejące ceny sprzyjają bezprzewodowości
» Na rynku pozytywnie, choć konkurencyjnie
» Kierunek: energetyka
» Dostawcy branżowi
» Rozmowa z Mariuszem Ciesielskim z Microdis Group
» Pokaż wszystko

W drugą połowę dekady wchodzimy w odmiennej sytuacji - przemysłowe systemy bezprzewodowe stały się na tyle dostępne cenowo, wydajne pod względem transmisji danych i przede wszystkim niezawodne, że są chętnie stosowane w kolejnych aplikacjach, a rynek z nimi związany cechuje się ciągłym trendem wzrostowym.

Rys. 1. Najpopularniejsze zastosowania omawianych w raporcie modułów M2M i urządzeń do komunikacji bezprzewodowej

Mówiąc o komunikacji bezprzewodowej w przemyśle i innych zastosowaniach profesjonalnych, takich jak te w energetyce czy transporcie, zazwyczaj myślimy o rozwiązaniach M2M (machine to machine). Mogą one być realizowane na wiele sposobów - z wykorzystaniem osobnych urządzeń, takich jak modemy i routery bezprzewodowe, produktów z wbudowanymi interfejsami bezprzewodowymi (np. czujniki, sterowniki, itd.), a także poprzez użycie miniaturowych modułów M2M wbudowywanych w większe systemy. Te ostatnie są szczególnie popularne na rynku producentów maszyn i urządzeń embedded.

Komunikacja w przemyśle to również wymiana danych pomiędzy systemami produkcyjnymi i kontrolno-pomiarowymi a urządzeniami wykorzystywanymi przez personel. W tym przypadku stosowane są przemysłowe wersje urządzeń do sieci Wi-Fi, rzadziej te w standardach takich jak Bluetooth czy NFC. W branży przemysłowej, w przeciwieństwie do sektora elektroniki, gdzie firmy często samodzielnie tworzą urządzenia komunikacyjne, korzysta się typowo z rozwiązań gotowych. Zawierają one moduł radiowy, układ sterujący, zasilacz, często też interfejsy komunikacyjne pozwalające na komunikację w różnych standardach sieci przemysłowej.

Oferta dostawców modułów M2M (praca w sieci GSM)

Omawiając w raporcie rynek i technologie komunikacji bezprzewodowej w przemyśle, zajmujemy się właściwie całym powyżej opisanym spektrum rozwiązań, przy czym szczególną uwagę zwracamy na produkty samodzielne - takimi bowiem interesują się najczęściej integratorzy systemów automatyki oraz klienci końcowi. Jeżeli chodzi o moduły embedded i układy elektroniczne, osobom zainteresowanym tą tematyką polecamy raport "Rynek komunikacji bezprzewodowej M2M w Polsce" opublikowany w magazynie " Elektronik".

PRZEMYSŁ I INNE ZASTOSOWANIA PROFESJONALNE

Rys. 2. Główni odbiorcy urządzeń opisywanych w raporcie

Pomimo szybkich zmian technologicznych i popularyzacji komunikacji bezprzewodowej w nowych aplikacjach, rdzeń zastosowań modułów M2M i urządzeń bezprzewodowych pozostaje od lat niezmienny. Obejmuje on monitoring oraz diagnostykę urządzeń, zdalne sterowanie pracą systemów oraz zastosowania telemetryczne (patrz rys. 1). Dotyczą one przede wszystkim przemysłu, systemów rozproszonych oraz szeroko rozumianych aplikacji profesjonalnych.

Na wykresie wyróżniono też wskazania związane z systemami alarmowymi i ochroną mienia, transportem oraz energetyką, aczkolwiek zakres realizowanych tu systemów można by de facto zaliczyć również do monitoringu, zdalnej diagnostyki i sterowania. W przypadku transportu (logistyki) dochodzi jeszcze ważne zagadnienie związane z zarządzaniem flotą pojazdów oraz zapewnianiem pasażerom dostępu do sieci Internet.

Co ciekawe, podobny obszar aplikacyjny dotyczy zarówno urządzeń samodzielnych, jak i modułów M2M oraz innych produktów bezprzewodowych omawianych w raporcie. Różnice uwidaczniają się w przypadku kategorii wod-kan oraz zastosowań konsumenckich oraz w handlu - w tym wypadku najczęściej wybierane są urządzenia gotowe do montażu. Drugą z rzeczy wartych odnotowania jest brak na rysunku 1 wskazań związanych z inteligentnym budynkiem. Można sądzić, że mamy tu cały czas do czynienia z wyczekiwaniem dostawców na rozwój rynku.

Moduły GSM do montażu w urządzeniach - przykładowe produkty

W branży przemysłowej urządzenia bezprzewodowe sprzedawane są najczęściej do integratorów systemów, czyli firm instalujących je i uruchamiających w aplikacjach docelowych. Takimi są przykładowo systemy pomiarowe w zakładach, instalacje monitoringu obiektów czy systemy kontrolno-sterujące w rozproszonych instalacjach uzdatniania wody. Ważnymi odbiorcami są też klienci końcowi, a więc firmy produkcyjne, przedsiębiorstwa komunalne, przedsiębiorstwa energetyczne, itd. Producenci OEM znaleźli się na trzecim miejscu listy, a całość zestawienia zaprezentowana na rysunku 2 jest podobna jak w latach poprzednich.

TRANSMISJA DANYCH NA DUŻE ODLEGŁOŚCI

Rys. 3. Najszybciej rozwijające się w przemyśle technologie bezprzewodowe

W omawianych zastosowaniach wykorzystywane jest całe spektrum technologii komunikacyjnych, co daje możliwość doboru rozwiązania pod względem wymaganego zasięgu transmisji i przepustowości, wielkości sieci, kosztów wdrożenia (ceny urządzeń, dostępna infrastruktura, itd.) oraz innych parametrów. Te najczęściej wybierane przedstawiono na rysunku 3. Czołowe miejsca zajmują urządzenia do komunikacji GSM oraz w standardzie Wi-Fi, w przypadku których obserwować można duży wzrost w stosunku do 2014 roku, kiedy publikowaliśmy poprzedni raport poświęcony tytułowej tematyce.

Transmisja w sieciach komórkowych zawdzięcza swoją popularność w przemyśle nie tylko szybkości przesyłu danych, ale przede wszystkim zasięgowi. Chociaż ich użytkowanie wiąże się z koniecznością odpłatnego korzystania z usług wybranego operatora komórkowego, w zamian uzyskuje się zasięg i dostępność (uptime), których nie jest w stanie zapewnić żadna inna technologia komunikacyjna. Rozwój tego typu sieci był w ostatnich dekadach bardzo dynamiczny, czego efektem są dzisiaj niskie ceny abonamentu i możliwość korzystania z różnych technologii.

Komunikacja GSM używana jest najczęściej do nadzoru obiektów, do monitoringu systemów i innych zastosowań telemetrycznych. W takich przypadkach przesyłane są raczej niewielkie ilości danych, przez co z powodzeniem stosuje się tu np. transmisję GPRS. Nowe urządzenia, takie jak te zaprezentowane w tabeli publikowanej w raporcie, wspierają typowo komunikację z prędkościami gigabitowymi.

W przemyśle, podobnie jak na rynku konsumenckim, dostępne są też moduły i urządzenia pracujące w standardzie LTE, aczkolwiek popyt na nie rośnie w naszej branży stosunkowo powoli. Do wyjątków należą aplikacje w transporcie i logistyce, gdzie łącze bezprzewodowe służy nie tylko do monitoringu pracy, ale przede wszystkim do zapewniania pasażerom szybkiego dostępu do Internetu. Niemniej jednak można uznać, że cały czas produkty do sieci 3G i 3,5G stanowią główny element ofert dostawców branżowych.

Samodzielne moduły GSM - przykładowe produkty

Na polskim rynku dostępnych jest przynajmniej kilkadziesiąt marek przemysłowych urządzeń GSM, przy czym kilkanaście z nich wytypowanych zostało jako najbardziej popularne i rozpoznawalne. Takimi są: Gemalto, SIMCom, Inventia, u-blox, Quectel, Sierra Wireless, Phoenix Contact oraz Telit, przy czym ten ostatni znalazł się na początku zestawienia (patrz rys. 4). Wszystkie wymienione marki pojawiały się już w poprzednich raportach i nie ma tu większego zaskoczenia. Warto jednak zaznaczyć, że zestawienie to agreguje zarówno nazwy producentów modułów, jak i większych urządzeń do komunikacji w sieciach GSM.

Omawiając tematykę komunikacji na duże odległości, musimy wspomnieć o radiomodemach, gdyż zajmują one w branży przemysłowej miejsce specyficzne. Na rynku dostępne są już od kilku dekad, przy czym stanowiły pierwsze powszechnie wykorzystywane w przemyśle urządzenia do transmisji bezprzewodowej na odległości kilku-, kilkadziesiąt kilometrów. Ich rolę przejęły z czasem systemy bazujące na sieciach komórkowych, jednak radiomodemy mają nadal niewielki (a w ostatnich latach nawet stopniowo rosnący) udział w rynku.

Oferta dostawców przemysłowych urządzeń Wi-Fi

Urządzenia komunikujące się w zakresie częstotliwości 433 i 868 MHz (oraz innych, mniej popularnych) charakteryzują się zwykle stosunkowo niewielkimi prędkościami przesyłu danych, aczkolwiek nie wymagają one istnienia rozbudowanej struktury sieciowej jak w przypadku sieci komórkowych. Korzystanie z nich nie wiąże się również z opłatami abonamentowymi.

Z tego powodu radiomodemy są dosyć wygodne do transmisji danych w obrębie przykładowo rozległych instalacji - np. w sektorze wodociągowo-kanalizacyjnych, oraz innych, gdzie zachodzi konieczność transmisji danych pomiarowych do odległej centrali czy kontroli zdalnych urządzeń. Mogą one pracować w paśmie ogólnodostępnym lub licencjonowanym, a także są dostępne od wielu dostawców, których wymieniono w jednej z końcowych tabel w raporcie. Najpopularniejszą w kraju marką radiomodemów jest fiński Satel Oy. 

zobacz wszystkie Nowe produkty

Przemysłowe zasilacze UPS SSG firmy Falcon w wersji z akumulatorami LiFePO4

2018-01-16   |
Przemysłowe zasilacze UPS SSG firmy Falcon w wersji z akumulatorami LiFePO4

Przemysłowe zasilacze UPS SSG firmy Falcon mogą być obecnie dostarczane w wersjach z opcjonalnymi akumulatorami litowo-żelazowo-fosforanowymi (LiFePO4). Ich najważniejszymi zaletami w stosunku do akumulatorów kwasowych są niższy koszt użytkowania (TCO), 10-letnia żywotność (4-5 lat w przypadku wersji kwasowych), mniejsza nawet o 2/3 objętość oraz szerszy zakres dopuszczalnych temperatur pracy, wynoszący od -20 do +55°C bez degradacji parametrów.
czytaj więcej

Wielkogabarytowa, przemysłowa drukarka 3D

2018-01-16   |
Wielkogabarytowa, przemysłowa drukarka 3D

Podczas listopadowych targów Warsaw Industry Week firma Atmat zaprezentowała nową drukarkę przemysłową 3D - Atmat Jupiter. Jest to drukarka wielkogabarytowa, łącząca w sobie duże pole robocze, dużą szybkość wydruku i wydajność. Urządzenie pracuje w technologii FDM i, zdaniem przedstawicieli firmy, cechuje się największą na rynku polskim przestrzeń roboczą w tej klasie urządzenia (1100x600x800 mm).
czytaj więcej

Nowy numer APA