Produkcja żywności i napojów - zaawansowane rozwiązania z zakresu automatyzacji

| Prezentacje firmowe Artykuły

Sterowanie produkcją i automatyka pomagają chronić aktywa producenta, markę oraz kapitał ludzki

Produkcja żywności i napojów - zaawansowane rozwiązania z zakresu automatyzacji

Globalne trendy społeczne i gospodarcze stawiają producentów żywności i napojów przed wyzwaniami takimi jak: stała gotowość przeprowadzenia audytów, przestrzeganie przepisów dotyczących ochrony środowiska, zachowanie elastyczności z zarządzaniu coraz większą gamą różnorodności produktów, w celu dostosowania produkcję żywności i napojów do gustów konsumenta.

Bezpośrednie powiązanie produkcji z popytem staje się coraz większym wyzwaniem. Większy nacisk kładzie się na wydajność linii produkcyjnej, a tym samym obniżenie liczby przestojów, unikanie przerw w produkcji i ewentualnych kar.

W odpowiedzi na te potrzeby rynku firma Omron oferuje produkty i rozwiązania, pozwalające kontrolę produktów, zachowanie bezpieczeństwa, minimalizację czasu przełączenia, integrację linii produkcyjnej z całym systemem produkcyjnym, które może pozwolić na produkcję nawet krótkich partii produkcyjnych.

ZARZĄDZANIE INFORMACJAMI

Zapewnienie właściwego działania instalacji produkcyjnej przy optymalnej wydajności i poziomie jakości wymaga wielu informacji. Na poziomie linii produkcyjnej dane muszą być zbierane w czasie rzeczywistym z wielu urządzeń, zapisywane jednej platformie i przekazywane bezpośrednio do sieci informacyjnej producenta.

Pozwala to zmniejszyć dodatkowe koszty sprzętu i złożoności. Sterownik Sysmac firmy Omron zapewnia szerokie możliwości monitorowania i kontroli instalacji, a dzięki wbudowanej funkcji baz danych zapewnia bezpieczny, solidny i łatwy do wdrożenia system.

KONTROLA JAKOŚCI

W środowisku produkcyjnym istnieje wiele aspektów jakości. Należą do nich: produkt, podstawowe i wtórne opakowania, właściwe połączenie produktu/opakowania oraz weryfikacja kodów, np. kodów dat. Całkowita kontrola linii produkcyjnej mająca na celu sprawdzenie wszystkich parametrów produktu jest istotną częścią zminimalizowania ilości złomu i utrzymania wydajności instalacji produkcyjnej. Dysponujemy skalowalną i różnorodną gamą czujników wizyjnych oraz systemów umożliwiających obsługę każdego rodzaju aplikacji kontroli jakości.

Automat pakujący STICK S 5000-6 - odpowiedź na potrzeby klientów w segmencie maszyn do dozowania i napełnienia

Głównym celem firmy INOPAK było sprostać wymaganiom, stawianych przez klientów w segmencie maszyn do dozowania i napełnienia.

Automat pakujący STICK S 5000-6 to jedna z najnowszych maszyn do pakowania konstrukcji firmy INOPAK. W projekcie wykorzystany został najnowszy sterownik NJ 301-1100, co umożliwiło dostosowanie urządzenia do najwyższych wymogów. Zastosowana komunikacja EtherCAT, która łączy serwonapęd, wyspy zaworowe oraz falowniki pozwoliła uzyskać wysoką powtarzalność i dokładność formowania opakowania i dozowania produktu.

Sercem urządzenia jest serwonapęd Accurax G5, który dzięki współpracy ze sterownikiem NJ umożliwił dynamiczną i precyzyjną pracę maszyny. Możliwość definiowania i dynamicznej zmiany krzywej ruchu znacząco skróciło czas oprogramowania maszyny. Oprogramowanie CX Supervision wykorzystano do monitorowania maszyny oraz archiwizowania danych produkcyjnych. Daje to możliwość kontrolowania wydajności maszyny, przestojów w pracy oraz stanów awaryjnych.

Kwestie bezpieczeństwa rozwiązano przy pomocy przekaźników G9SB. Zastosowano dwa obwody bezpieczeństwa. Pierwszy, podstawowy łączy rozbudowane. przyciski stopów awaryjnych i powoduje natychmiastowe wyłączenie maszyny.

Drugi obwód zabezpiecza osłony, które można odstawić za pomocą klucza serwisowego w celu uruchomienia maszyny z ograniczona prędkością podczas regulacji i prac konserwacyjnych. Wdrożenie zrealizowane zostało przez firmę INOPAK S.C. K. Piotrowski, T. Pędzich.

ZARZĄDZANIE ENERGIĄ

W każdym programie zarządzania energią istotne jest, aby monitorować i analizować punkty i czas zużycia energii oraz podejmować decyzje na podstawie zgromadzonych informacji, np. dotyczącej obniżenia prędkości wentylatora wyciągu lub przenośnika do obrotów biegu jałowego, gdy następuje krótkie wstrzymanie produkcji. Szeroka gama naszych systemów automatycznego monitorowania zużycia energii obejmuje czujniki do pomiarów elektrycznych, strumienia powietrza i temperatury. Dane te są też przekazywane do układu sterowania linią.

ŚLEDZENIE

Coraz bardziej rygorystyczne ramy przepisów prawnych zmuszają producentów do rejestrowania i prezentowania informacji służących do identyfikowania produktów oraz udostępniania ich w łańcuchu dostaw. Dotyczy to stosowania i odczytu kodów serializowanych czy unikalnych, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na produkcję i udostępnianie ich w łańcuchu dostaw.

Dzięki temu wzrasta zaufanie klientów, a producenci mogą szybko i łatwo przywołać produkty, jeśli jest to wymagane, chroniąc tym samym reputację marki. Firma Omron dostarcza kompletne systemy wizyjne i RFID współpracujące ze sterownikiem obsługującym bazy danych.

Nadruk i weryfikacja kodów loteryjnych na opakowanie produktów mleczarskich

Klient, działający w branży mleczarskiej założył wzrost świadomości marki, promocję kluczowych produktów oraz zwiększenie sprzedaży poprzez zorganizowanie loterii z nagrodami. Zgodnie z pierwotnymi założeniami każdy produkt miał być oznakowany unikalnym kodem, który uprawniałby konsumenta do otrzymania nagród w postaci maskotek charakterystycznych dla promowanej marki.

Do realizacji projektu klient przeznaczył dwie linie produkcyjne, a firmie Hitmark powierzył zadanie dostarczenia i zaimplementowania urządzeń znakujących oraz systemu wizyjnego, którego zadaniem miało być czytanie unikatowych kodów i weryfikacja ich poprawności i czytelności. Podstawowym problemem była zakładana wydajność całej linii produkcyjnej czyli około 30 tys. produktów na godzinę. Do przeprowadzenia całości projektu Hitmark wyznaczył zespół składający się z doświadczonego przedstawiciela.

Propozycja przygotowana dla klienta zakładała, że na każdej z dwóch linii zainstalowana zostanie atramentowa drukarka przemysłowa małych znaków Hitachi model RXS D160W oraz kolorowa kamera Omron FH-S.C. z obiektywem 3Z4S-LE SV-1214V zamknięta w obudowie o klasie szczelności IP65.

Aplikacja wymagała nanoszenia kodów składających się z 10 znaków alfanumerycznych na bok kubeczków z produktem, poruszających się z prędkością około 100 metrów na minutę (około 30 tys. sztuk na godzinę). Tak szybkie nanoszenie nadruków oraz ich weryfikacji pozwalała klientowi zachować zakładaną wydajność i zapewnić realizację zamówień bez angażowania w projekt dodatkowych linii produkcyjnych. W rezultacie klient otrzymuje prawidłowo oznakowane produkty, których kody są w 100% czytelne i unikatowe.

Dodatkowo posiada pewną, zweryfikowaną bibliotekę wydrukowanych i tym samym wykorzystanych kodów, z których zostały wyłonione wygrywające kody. Wdrożenie całego systemu trwało około miesiąca przy czym najbardziej pracochłonnym zadaniem okazało się stworzenie oprogramowania łączącego poszczególne elementy w spójnie działającą całość.

Dzięki implementacji systemu klient przeprowadził zakładaną kampanię promocyjną, która zwiększyła rozpoznawalność marki i kluczowych produktów. Główne powody zadowolenia klienta to szybkość realizacji całego projektu i jego końcowa efektywność przy poniesieniu niewielkich nakładów finansowych.

USŁUGI ZWIĄZANE Z BEZPIECZEŃSTWEM

Ciągle zmieniające się przepisy prawne i rozporządzenia dotyczące bezpieczeństwa oraz lokalne regulacje stanowią duże wyzwanie dla producentów i konstruktorów maszyn w zakresie budowania systemów nowych i modernizowanych. Systemy bezpieczeństwa pozwalają w odpowiedni sposób chronić pracowników i, jeśli są prawidłowo stosowane, odgrywają również ważną rolę w zwiększaniu wydajności.

Dzięki szerokiej gamie usług związanych z bezpieczeństwem, firma Omron może zaoferować wsparcie oznakowania CE, testowanie czasu przestojów i ocenę poziomu wydajności. Ponadto w ofercie firmy Omron jest pełna gama produktów zapewniających bezpieczeństwo, takich jak: czujniki, kurtyny świetlne, wyłączniki i sterowniki.

ROBOTY DO PRZENOSZENIA PRODUKTÓW

Roboty odgrywają coraz większą rolę w produkcji żywności i napojów. Zapewniają one bezpieczniejsze, bardziej elastyczne, efektywne i higieniczne warunki dla coraz większej liczby różnorodnych projektów. Rozwiązanie firmy Omron oparte jest na platformie automatyki Sysmac, oferującej roboty typu Delta, które są zintegrowane na poziomie środowiska sprzętowego i programowego w zakresie wizyjności, bezpieczeństwa i ruchu. Pozwala to na znaczące skrócenie czasu zadań projektowania, budowania i rozruchu oraz obniżenie kosztów.

Jeszcze przed zapakowaniem, zapuszkowaniem, zabutelkowaniem lub umieszczeniem w torbie końcowego produktu wielu konstruktorów poświęca sporo czasu na zapoznanie się z działalnością klientów, od początku do końca. Powtarzalność działań przy zachowaniu wysokiej produktywności i wysokich standardów jakości stanowi codzienne wyzwanie.

Właśnie z tego powodu firma Omron przygotowała szeroką ofertę produktów dostosowanych do poleceniowej produkcji seryjnej, która wymaga technologii takich jak szybkie, wielopętlowe sterowanie regulacyjne o wysokiej rozdzielczości, szybkie przetwarzanie i magazynowanie danych, a także ciągła, wzrokowa kontrola jakości.

Omron
industrial.omron.pl