Elementy wykonawcze

Analizę poświęconą tematyce urządzeń napędowych i robotów kończymy rozdziałem, w którym omawiamy elementy wykonawcze. Takimi są przede wszystkim siłowniki, które w przemyśle występują w wersjach pneumatycznych, hydraulicznych oraz coraz popularniejszych elektrycznych. Stosowane są one w bardzo różnych aplikacjach na liniach produkcyjnych - np. do przenoszenia, sortowania i pozycjonowania elementów, używa się ich też do podnoszenia i opuszczania różnych np. klap, podestów, itd., trafiają one także do licznych maszyn roboczych. W ich dostarczaniu wyspecjalizowała się grupa dostawców, od której przedstawienia rozpoczynamy omówienie tego sektora rynku.

Elementy wykonawcze

Specjaliści branżowi

Główni odbiorcy siłowników i zaworów

W sektorach związanych z produkcją elementów wykonawczych działają firmy zazwyczaj specjalizujące się w jednej lub kilku grupach siłowników oraz produktach z nimi związanych (np. sterownikach, osprzęcie, zaworach i wyspach zaworowych, itd.). O ile w przypadku niektórych typów siłowników trudno jest wskazać lidera rynkowego, o tyle dla wersji pneumatycznych firmą taką z pewnością jest Festo.

Jest to wywodzący się z Niemiec producent szerokiej gamy elementów wykonawczych pneumatycznych i elektrycznych, zaworów i różnego osprzętu, który zajął czołowe miejsce w rankingu tworzonym przez redakcję magazynu APA. Drugim najlepiej rozpoznawalnym dostawcą jest SMC Industrial Automation - globalnie działająca japońska firma, która ma swój oddział również w Polsce. Warto poza tym wskazać takie marki jak Norgren, Parker Hannifin oraz rodzimego producenta, którym jest kielecka Prema.

DANIEL RACZKOWSKI

BIBUS MENOS

  • Czego szukają klienci?

Opierając się na statystykach sprzedażowych marki Camozzi z zeszłego roku, można stwierdzić, że na zdecydowanym prowadzeniu są elementy złączne. Wynika to jednak ze specyfiki układów pneumatycznych, w których tych podzespołów jest najwięcej, a także na ich jakości i renomie. Z drugiej strony, jeśli weźmiemy pod uwagę elementy takie jak siłowniki, zawory czy elementy przygotowania powietrza, to zdecydowana większość zamówień dotyczy zaworów.

Najczęściej są to wersje 3/2 lub 5/2 sterowane elektrycznie, ręcznie i pneumatycznie. Na następnym miejscu plasują się prawie ex aequo siłowniki i zespoły przygotowania powietrza. Klienci poza wyrobami w dobrych cenach szukają najczęściej profesjonalnego i szybkiego wsparcia technicznego. Niestety osoby z utrzymania ruchu nadal często rozliczane są co miesiąc, co całkowicie zniechęca ich do inwestowania w produkty, których zakup zwraca się po dłuższym czasie.

  • Czy działając na omawianym rynku, trzeba oferować szeroki asortyment czy konieczna jest specjalizacja?

Pojedyncze komponenty z reguły dostarczane są do producentów maszyn, ponieważ to ich działy konstrukcyjne dokonują kompletacji rozwiązań, ale także ze wsparciem ze strony dostawcy. Elastyczność dostawcy i możliwość dostarczenia elementów specjalnych może rewelacyjnie uzupełnić ofertę. Gdy jednak spotykamy się z firmami handlowymi, bądź tam, gdzie potrzebne są elementy na utrzymanie ruchu, dużą rolę odgrywa usługa i przede wszystkim proponowanie odbiorcom gotowych systemów.

Statystyka dotycząca hydrauliki siłowej jest nieco inna, gdyż tutaj mamy do czynienia z jednym zdecydowanym liderem, którym jest Bosch Rexroth. Firma ta jest dostawcą napędów hydraulicznych i elektrycznych oraz rozwiązań sterowania, przy czym wielu osobom znana jest nie tylko z automatyki przemysłowej, ale nawet lepiej z hydrauliki mobilnej (pojazdy, maszyny robocze, itp.).

Najważniejsze dla odbiorców cechy siłowników i zaworów

Wieloma znanymi w kraju markami są też producenci rodzimi. Przechodząc zaś do trzeciej z grup produktów - siłowników elektrycznych - można stwierdzić, że w tym przypadku pula dostawców jest najbardziej zdywersyfikowana. Wśród nich są zarówno podmioty oferujące również elementy wykonawcze innego rodzaju (np. Bosch Rexroth, Festo, Parker, Rotork), jak też przedsiębiorstwa specjalizujące się w siłownikach i napędach elektrycznych, prowadnicach czy systemach pozycjonujących (np. Hiwin). Trudno tu jednocześnie wskazać wyraźnego lidera pod względem popularności, a tym bardziej udziałów w rynku.

Na wykresie chmurowym publikowanym w analizie przedstawiono zaś najpopularniejsze marki zaworów, wysp zaworowych i podobnych produktów. Tutaj listę firm otwierają Parker, Festo oraz SMC, a za nimi znalazły się m.in. Bosch Rexroth i Danfoss. Zawory występują zazwyczaj w systemach z elementami wykonawczymi, stąd też wśród ich dostawców znaleźć można również wielu producentów siłowników.

Co nowego w technologiach?

Zmiany i nowości w zakresie siłowników dotyczą zarówno budowy tych podzespołów, w tym wykorzystywanych materiałów, jak też możliwości sterowania ich pracą oraz komunikacji z systemami nadrzędnymi. Jeżeli chodzi o te pierwsze, to respondenci wskazywali tu m.in. na konstrukcje siłowników pneumatycznych pracujące przy zmniejszonym zużyciu sprężonego powietrza, wersje z samonastawialnym tłumieniem, prowadnicą zintegrowaną w cylindrze oraz automatyczną amortyzacją.

Z kolei wysiłki producentów siłowników elektrycznych skierowane są ich zdaniem w stronę wytwarzania elementów o większych siłach oraz do pracy ciągłej, natomiast siłowników elektrycznych - popularyzacji wersji ze zintegrowanymi elementami pomiarowymi. Jeżeli chodzi o zmiany w przypadku zaworów, to do nowości zaliczyć można m.in. elektrozawory do pracy bezsmarowej oraz piezoelektryczne proporcjonalne regulatory przepływu.

Producenci oferują też rozdzielacze z autokompensacją zużycia uszczelnień, a także wersje pozwalające na pracę ze zwiększonymi ciśnieniami nominalnymi (w tym również w wykonaniach ATEX). Coraz większą popularnością cieszą się też zawory z autodiagnostyką, które ułatwiają konserwację całej instalacji. W przypadku materiałów pojawiają się przede wszystkim nowe pokrycia tłoczysk oraz wykonania obudów i elementów siłowników (np. ze stali nierdzewnej czy z technopolimeru).

Z kolei zmiany związane z trzecim z wymienionych obszarów (sterowania i komunikacji) dotyczą w największym stopniu zaworów i wysp zaworowych. Producenci tych ostatnich oferują wersje z modułami I/O oraz interfejsami do różnych sieci przemysłowych typu fieldbus - np. Profibus, CANopen, itd. Oferowane są też tzw. siłowniki inteligentne, a więc wersje rozszerzone o elementy zapewniające możliwość sterowania i komunikacji, których praca może być łatwo synchronizowana z innymi.

Ostatnie lata na rynku

Dostawcy siłowników i zaworów oraz marki oferowanych przez nich produktów

Omawiane w tej części analizy sektory rynku należą do branż dojrzałych, a w przypadku takich wzrosty są zazwyczaj umiarkowane. W ostatnich latach sytuacja była tu jednak bardzo dobra, co potwierdzają też wyniki finansowe firm - przykładowo Bosch Rexroth w 2012 osiągnął globalnie rekordową w historii sprzedaż.

Z drugiej strony 2013 rok na całym rynku nie należał do najlepszych i obserwować można było pewne spowolnienie w branżach będących odbiorcami omawianych komponentów.

Jaką koniunkturę mamy obecnie i jak biznes oceniają dostawcy? Jest umiarkowanie dobrze, choć trochę gorzej niż w 2011 roku, gdy przeprowadzaliśmy przedostatnie badanie ankietowe wśród firm branżowych.

W skali od 0 do 5 większość odpowiedzi zawierała się między 3 a 4, przy czym średnie dla większości grup produktów były mniejsze niż poprzednio. Najwięcej zmieniło się w przypadku siłowników elektrycznych, natomiast wersje hydrauliczne sprzedają się mniej więcej tak jak dawniej.

Zdecydowanie trudniej niż ocenić koniunkturę na rynku jest respondentom szacować jego wartość. Powodami są zarówno rozproszenie, jeżeli chodzi o odbiorców, jak też fakt, że w omawianych branżach działa lokalnie mniej firm niż w przypadku innych obszarów rynku automatyki.

Według bardzo zgrubnych szacunków wartość sektora związanego z siłownikami pneumatycznymi wynosi 50 mln zł, natomiast z hydraulicznymi - dwa razy więcej. Zawory i osprzęt z nimi związany wyceniono na około 100 mln zł rocznie, natomiast nie uzyskaliśmy żadnej odpowiedzi dotyczącej sektora siłowników elektrycznych.

WOJCIECH WYDRA

ROTORK

  • Jakie są istotne trendy w branży i jakie nowości w zakresie produktów oferujecie?

Wskazałbym trzy istotne trendy na rynku napędów, którymi są rosnące wymagania w zakresie bezpieczeństwa, dążenie do zmniejszania zużycia powietrza w zakładach produkcyjnych oraz stosowanie coraz bardziej zaawansowanych, "inteligentnych" napędów elektrycznych. Ze względu na normy bezpieczeństwa coraz więcej instalacji wymaga użycia armatury wyposażonej w napędy zapewniające bezpieczną pozycję w przypadku braku zasilania. Dotychczas funkcje takie spełniały głównie napędy hydrauliczne i pneumatyczne. W ostatnich latach na rynku pojawiło się kilka ciekawych propozycji spełniających ten warunek.

Interesującym rozwiązaniem są też napędy elektryczne do pracy ciągłej o wysokiej powtarzalności i małym zużyciu prądu, które reprezentuje seria CVA. Dodatkowo dzięki zabudowanym wewnątrz nich superkondensatorom mają one możliwość przesterowania do dowolnej pozycji przy braku zasilania. Inne ich zalety to: możliwość ustawienia prędkości przesuwu/obrotu dla trybu pracy, jak i stanów awaryjnych, łatwość programowania i większa dokładność pozycjonowania od używanych dotychczas rozwiązań. Napędy tego typu w wielu miejscach zastępują użytkowane dotychczas napędy regulacyjne pneumatyczne z membraną.

Szukając siłownika...

Na czym zarabia się w branży?

...klient może zwrócić się do lokalnego producenta, oddziału firmy zagranicznej lub dystrybutora. Choć lista przedsiębiorstw oferujących elementy wykonawcze i zawory nie jest wyjątkowo obszerna, pakiet oferowanych na naszym rynku produktów jest szeroki i w niczym nie odbiega od tych dostępnych w innych krajach.

Spoglądając przez pryzmat najpopularniejszych marek, z pewnością należy zacząć od przedsiębiorstw niemieckich, które mają u nas swoje przedstawicielstwa.

Takimi firmami są m.in. Bosch Rexroth (hydraulika siłowa, napędy elektryczne, pneumatyka, sterowanie), Festo (pneumatyka i napędy elektryczne, mechatronika, sterowanie), IMI International Oddział Norgren Herion (pneumatyka, zawory, siłowniki), a także Parker Hannifin (pneumatyka, hydraulika, zawory, pompy oraz SMC Industrial Automation (podobnie jak poprzednik, do tego napędy liniowe).

Polska to też wiele podmiotów będących lokalnymi producentami - w większości firmami z polskim kapitałem. Wiele z nich pojawiło się w "chmurach" z popularnymi markami - do przedsiębiorstw takich należą (podano alfabetycznie): Agromet ZEHS, Centrum Produkcyjne Pneumatyki Prema, Controlmatica ZAP-PNEFAL, Fabryka Zespołów Napędowych Marbaise Leroy Somer (Emerson), FMB Bumar - Hydroma, Gramet, Hydroster, Hydrotor, Pneumat System, Ponar Wadowice oraz Zorin.

Jak można sądzić po komentarzach naszych respondentów, zarówno wypracowana przez lata renoma, jak też bezpośrednia obecność na rynku należą do głównych czynników sprzyjających popularności tych dostawców.

Najpopularniejsze w kraju marki zaworów; zestawienie nie odzwierciedla wielkości sprzedaży

Trzecią z grup firm są dystrybutorzy - ich listę, podobnie jak producentów, można znaleźć w publikowanej w analizie tabeli. Warto przy tym zaznaczyć, że część z nich oferuje usługi, które znacznie wykraczają poza standardowe wsparcie techniczne. Do takich należą m.in. wykonywanie projektów, integracja systemów oraz zapewnianie usług serwisowych.