wersja mobilna
Online: 253 Sobota, 2018.01.20

Technika

Balluff SmartCamera BVS - wykorzystanie interfejsu IO-Link

czwartek, 14 grudnia 2017 12:15

Na przełomie ostatnich kilkunastu lat nastąpił gwałtowny rozwój systemów automatyki, co z kolei przełożyło się na rozwój sieci przemysłowych, które są powszechnie wykorzystywane do celów komunikacji. Są one nieodłącznym elementem maszyn i instalacji technologicznych.

Rys. 1. Panel z gniazdami do podłączenia kamery

Ich powstanie pozwoliło na uproszczenie instalacji oraz zmniejszenie ilości przewodów potrzebnych do zapewnienia komunikacji z urządzeniami wykonawczymi. Przekłada się to na zmniejszenie nakładów finansowych, pewność działania i diagnostykę.

IO-LINK - UNIWERSALNY INTERFEJS KOMUNIKACYJNY

Momentem przełomowym w komunikacji obiektowej było stworzenie uniwersalnego cyfrowego interfejsu IO-Link, który umożliwiał komunikację z urządzeniami wykonawczymi, ich zdalną konfigurację i diagnostykę, niezależnie od rodzaju zastosowanej sieci przemysłowej, np. Profinet, Profibus czy EtherNET/IP.

IO-Link wykorzystuje standardowy przewód trzyżyłowy z jedną linią sygnałową, nieekranowany, o maksymalnej długości do 20 metrów. Urządzenia wykonawcze, np. czujniki indukcyjne, podłączone są do tzw. gatewaya (Master IO-Link), czyli urządzenia będącego bramą pomiędzy siecią przemysłową a elementami wykonawczymi.

INTELIGENTNE KAMERY

Rys. 2. Infrastruktura połączeń

Firma Balluff, będąca współtwórcą interfejsu IO-Link, systematycznie wprowadza go do swoich produktów. Jedną z nowości w portfolio firmy jest zaawansowany system wizyjny - SmartCamera, który również korzysta z zalet omawianego interfejsu.

Port IO-Link umożliwia bezpośrednią integrację komponentów IO-Linkowych z kamerą. Komunikacja opiera się na połączeniu punkt-punkt pomiędzy podłączonym urządzeniem a inteligentną kamerą. Oprócz standardowych sygnałów procesowych dostępne są dodatkowe informacje, np. sygnały diagnostyczne.

SmartCamera umożliwia pracę w jednym z 3 trybów, w zależności od bieżących potrzeb. Dostępne są: PLC Mode, IO mode i Camera Mode. PLC Mode zapewnia możliwość podłączenia każdego standardowego urządzenia kontrolowanego przez sterownik, IO Mode pozwala na bezpośrednie sterowanie sygnałami we/wy, z kolei Camera Mode umożliwia dostęp do ściśle określonych urządzeń IO-Link sterowanych poprzez 8 kanałów we/wy.

Rys. 3. Camera Mode. Infrastruktura połączeń

Wybór trybu następuje w przejrzystym, intuicyjnym interfejsie BVS Cockpit, który uruchamiany jest w zwykłej przeglądarce internetowej, po wcześniejszym podłączeniu do komputera przewodem Ethernet.

Tryb Camera Mode jest optymalnym rozwiązaniem do zastosowań w surowym otoczeniu przemysłowym. Oferuje do 16 wejść/wyjść, pozwalając na podłączenie różnych urządzeń obiektowych wyposażonych w interfejs IO-Link, np. czujników optoelektronicznych.

INNE ZASTOSOWANIA IO-LINK

Ciekawym połączeniem sprzętowym, oferującym swobodę parametryzacji i diagnostykę, jest wykorzystanie kolumny sygnalizacyjnej SmartLight.

Kamera może dowolnie sterować trzema segmentami lampy poprzez kanały I/O 5, I/O 6, I/O 7. Trzy kolory (żółty, zielony, czerwony) ustawiane w różnych wariantach (światło ciągłe, migające) dają 8 możliwych kombinacji oświetlenia, które informują operatora o statusie procesu.

IO-Link to otwarty standard używany przez różnych producentów. Cyfrowa wymiana danych, zdalna parametryzacja i diagnostyka oraz ograniczenie nakładów finansowych skutecznie przekonują do jego implementacji. Interfejs IO-Link w inteligentnych kamerach Balluff w połączeniu z narzędziami kamery umożliwia tworzenie efektywnych rozwiązań.

Balluff
www.balluff.pl

 

zobacz wszystkie Nowe produkty

Wymienne, inteligentne sondy wilgotności i temperatury do pracy w ciężkich warunkach

2018-01-19   |
Wymienne, inteligentne sondy wilgotności i temperatury do pracy w ciężkich warunkach

Firma Vaisala, specjalizująca się w produkcji czujników do pomiaru parametrów środowiskowych, zaprezentowała nową ofertę wymiennych, inteligentnych sond mogących pracować w trudnych warunkach środowiskowych. Nowe sondy wilgotności i temperatury Vaisala D HMP4, HMP5, HMP7 i HMP8 oraz sonda temperaturowa Vaisala TMP1 stanowią rozszerzenie rodziny produktowej Indigo i uzupełniają wcześniejsze modele serii GMP250 i HPP272.
czytaj więcej

Enkodery bezłożyskowe

2018-01-19   | Eldar
Enkodery bezłożyskowe

Eldar oferuje absolutne enkodery SMAB firmy Lika. Są to enkodery bezłożyskowe, cechujące się dużą prędkością obrotową, rozdzielczością do 18 bitów oraz interfejsem SSI.
czytaj więcej

Nowy numer APA