wersja mobilna
Online: 553 Środa, 2018.04.25

Technika

ThinManager - kompletna usługa terminalowa dla fabryki

poniedziałek, 26 marca 2018 13:22

Postęp technologiczny jest warunkiem niezbędnym do zmian zachodzących w przemyśle, których urzeczywistnieniem jest IV rewolucja przemysłowa. Powstają coraz nowsze rozwiązania mające na celu stworzenie inteligentnych fabryk, które nie tylko będą efektywniejsze, ale również bezpieczniejsze. Zarządzanie skomplikowanym organizmem, jakim jest zakład produkcyjny, wymaga specjalistycznych metod, które pomogą m.in. zapanować nad komunikacją między urządzeniami oraz ogromem informacji, jakie generują. Odpowiedzią na te wymagania mogą być uniwersalne usługi terminalowe.Rys. 1. Ideowy schemat systemu z ThinManager

Usługi terminalowe to prosty sposób na zmniejszenie kosztów obsługi komputerów. Ich główną cechą jest łatwe zarządzanie terminalami użytkownika końcowego oraz możliwość tworzenia dedykowanych aplikacji. Odpowiedzią na potrzeby przemysłu i automatyki przemysłowej jest ThinManager, który oferuje scentralizowane rozwiązania do zarządzania nowoczesną fabryką i biurem.

ThinManager zarządza aplikacjami i źródłami przekazu. Umożliwia wyświetlenie żądanej usługi na dowolnym urządzeniu w fabryce. Klasyczne aplikacje wizualizacyjne stanowią autonomiczne podsystemy, które nie dają możliwości wzajemnego łączenia. ThinManager to środowisko integrujące różne źródła przekazu (wizualizacje, panele operatorskie, kamery, portale CRM, MES, ERP) w jeden system. Przy użyciu intuicyjnej konsoli umożliwia zarządzanie i organizowanie przekazu dedykowanego pod konkretny terminal, użytkownika lub lokalizację.

Ogromną wartością systemu jest możliwość kompletnego uniezależnienia się klienta - na poziomie terminalo wyświetlającego przekaz - od sprzętu, systemu operacyjnego i innych uwarunkowań wpływających na działanie aplikacji (program antywirusowy, aktualizacje). W myśl pierwotnej koncepcji usług terminalowych, komputer-terminal może uruchomić system operacyjny z sieci, i co za tym idzie, nie musi mieć dysku twardego, systemu operacyjnego czy aplikacji.

Nieprzypadkowo w ofercie Rockwell Automation pojawiła się nowa seria komputerów przemysłowych klasy Thin Client - VersaView 5200. Bezdyskowe komputery, oparte na prostych procesorach Atom i 2GB RAM pamięci, występują w wersji BOX i z zintegrowanym panelem (do 21" Full HD). Rozwiązanie to dostępne jest również dla urządzeń mobilnych w postaci aplikacji na iOS, Android oraz Windows. ThinManager dostarcza aplikację kliencką TMC.

Rys. 2. Komputery VersaView 5200

ThinManager, wykorzystując takie technologie jak Remote Desktop Services, Citrix, VNC, łączy i integruje w jeden system praktycznie większość aplikacji i usług w obrębie produkcji - nazywając to źródłem przekazu. W ten sposób przygotowany przekaz jest przydzielany do konkretnych odbiorców w postaci tzw. ekranów klienta.

Najważniejszymi cechami programu jest możliwość skalowania, wyświetlania kilku przekazów na jednym ekranie, multi-monitor, jak również obsługa kamer USB i IP. Każdy ekran przydzielany jest finalnie do odbiorcy, czyli terminalu. Intuicyjna i prosta w użyciu konsola administracyjna pozwala na szybkie dodawanie i edytowanie ekranów. Administrator systemu może zdalnie przejąć kontrolę, stworzyć harmonogram pracy i logować zdarzenia pracy każdego terminalu.

Przekaz może być przygotowany pod terminal, ale także pod konkretnego użytkownika, a nawet lokalizację. Operator po zalogowaniu się przy użyciu karty RFID, czytnika linii papilarnych, lub zwyczajnie przez klawiaturę, otrzymuje odpowiedni przekaz. Pełne bezpieczeństwo i funkcjonalność uwierzytelniania można uzyskać przez połączenie TM z kontrolerem domeny.

Logowanie do poszczególnych przekazów, jako podsystemów, realizowane jest w sposób automatyczny na poziomie konfiguracji TM. Ten sam operator, posługując się urządzeniem mobilnym, może widzieć przekaz uzależniony od miejsca, w którym przebywa - tę funkcję można zrealizować przy użyciu punktów dostępowych WiFi, GPS, Bluetooth lub QRCode.

ThinManager doskonale wpisuje się w zmiany związane z IV rewolucją przemysłową. Daje inne spojrzenie na wizualizację i wygodny dostęp do informacji. Zadbano również o bezpieczeństwo, które sprowadza się do tego, że użytkownik korzysta wyłącznie z widoku przeznaczonego dla niego. Obsługa platformy zapewnia znaczne oszczędności związane z utrzymaniem zasobów sprzętowych i oprogramowania, np. stacji operatorskich. ThinManger to wielofunkcyjne i intuicyjne rozwiązanie wpisujące się w zmiany technologiczne zachodzące w przemyśle.

Save the date!

ThinManager prezentowany będzie podczas Automation University Special w dniach 6-7 czerwca 2018 roku w Hotelu Windsor w Jachrance.

Rockwell Automation
www.rockwellautomation.com/pl_PL/

 

zobacz wszystkie Nowe produkty

24-woltowe zasilacze sieciowe Quint Power z możliwością dwukrotnego przeciążania wyjścia

2018-04-25   | Phoenix Contact Sp. z o.o
24-woltowe zasilacze sieciowe Quint Power z możliwością dwukrotnego przeciążania wyjścia

W ofercie Phoenix Contact dostępne są nowe zasilacze wchodzące w skład rodziny Quint Power, które pomimo małych gabarytów (od 99 x 90 x 22,5 mm w przypadku najmniejszego modelu 1,3 A) mogą być przeciążane nawet do 200% mocy znamionowej przez 5 s. Umożliwia to współpracę z obciążeniami pobierającymi zwiększoną moc w fazie rozruchu, bez konieczności zakupu droższych modeli o większej mocy znamionowej.
czytaj więcej

Narzędzie online do projektowania kół zębatych

2018-04-25   | igus Sp. z o.o.
Narzędzie online do projektowania kół zębatych

Firma igus udostępnia konfigurator online, który umożliwia ekspresowe stworzenie projektu oraz zlecenie wykonania koła zębatego o wysokiej odporności na ścieranie. Usługa druku 3D umożliwia wydrukowanie kół zębatych wykonanych z materiału iglidur I6 przetworzonego w procesie spiekania laserowego (SLS).
czytaj więcej

Nowy numer APA