wersja mobilna
Online: 263 Sobota, 2018.01.20

Technika

Nowa epoka w dziedzinie przekaźników programowalnych. Przekaźniki easy800 ze SmartWire-DT firmy Eaton

poniedziałek, 13 lutego 2012 11:02

Oferta Eaton Electric rozszerzona została o przekaźniki programowalne easy800 z komunikacją SmartWire-DT. Rodzina easy wzbogaciła się o dwa nowe urządzenia, które zamiast tradycyjnego podłączenia aparatury przemysłowej do klasycznych wejść/wyjść sterownika łączone są szybko i efektywnie za pomocą zielonej taśmy SmartWire-DT.

Wykorzystując jedną linię systemu SmartWire-DT, połączyć można do 99 urządzeń z obsługą ponad 160 wejść/wyjść, co pokrywa zapotrzebowanie w przypadku systemów w małej i średniej wielkości maszynach. Maksymalna liczba urządzeń dla nowych easy jest ograniczona w zależności od wersji.

DWA TYPY URZĄDZEŃ

Fot. 1. Nowe przekaźniki programowalne easy800 z SmartWire-DT

Obydwa urządzenia (EASY802-DC-SWD i EASY806-DC-SWD) wyposażone są standardowo w interfejs szeregowy do programowania i podłączenia zdalnego wyświetlacza, takiego jak np. wielofunkcyjny wyświetlacz Eaton MFD-Titan (MFD-CP4 oraz MFD-80-B) lub dotykowy panel operatorski serii XV100.

Przekaźnik EASY802-DC-SWD ma dwa gniazda zasilające: POW do zasilania samego aparatu i elektroniki urządzeń SmartWire-DT oraz AUX dla zasilania 24 VDC podłączonych styczników. Dostępny jest również szeroki zakres bloków funkcyjnych znanych z wcześniejszych easy800.

Użytkownik może skorzystać m.in. z wielofunkcyjnych przekaźników czasowych, liczników, wyświetlaczy tekstów, zmiennych wejściowych, 7-dniowych i rocznych zegarów sterujących, regulatorów P-PI-PID i bloków funkcji matematycznych, co otwiera możliwość różnorodnych zastosowań. Przekaźnik EASY806-DC-SWD wyposażony jest we wszystkie funkcje powyższego urządzenia, poza tym ma dodatkowe cechy, takie jak wbudowane cztery wejścia cyfrowe (24 VDC), które mogą być stosowane do obsługi szybkiego licznika.

Szeroki zakres zastosowań pozwala użyć go jako licznika jednokanałowego (do 5 kHz), częstotliwościomierza (do 5 kHz) lub przy współpracy z enkoderem jako dwukanałowego licznika inkrementalnego (do 3 kHz). Dwa z czterech interfejsów mogą być również wykorzystane jako wyjścia (tranzystorowe 24 VDC, 0,1 A).

Mogą one zostać użyte do sterowania impulsowego (PWM) o częstotliwości do 2 kHz (np. sterowanie grzałkami) lub jako wyjście impulsowe (do 2 kHz) do obsługi silników krokowych. Moduł może być również używany do wystawiania na wyjściu dowolnej liczby impulsów o wybranej częstotliwości.

Podobnie jak wszystkie urządzenia serii easy800, easy806-DC-SWD wyposażony jest również w komunikację w sieci easyNet, co umożliwia komunikację do ośmiu urządzeń - easy800, MED-Titan, easySafety lub też sterowników PLC.

BEZPOŚREDNI DOSTĘP DO SIECI KOMUNIKACYJNEJ

Fot. 2. Przekaźnik programowalny EASY802-DC-SWD połączony z wyświetlaczem MFD-80-B i modułem MFD-CP4

SmartWire-DT został zaprojektowany jako wydajny system komunikacji, umożliwiając szybkie i łatwe połączenie aparatury przemysłowej takiej jak: styczniki, wyłączniki silnikowe, aparatura sterująca i łączeniowa oraz cyfrowe i analogowe wejścia/wyjścia. Teraz dzięki nowym przekaźnikom programowalnym serii easy800 bramka komunikacyjna do podłączenia SmartWire-DT nie jest potrzebna.

Daje to użytkownikom stały dostęp do pełnego zakresu funkcjonalności i podłączenie do 35 urządzeń w sieci w przypadku EASY806-DC-SWD oraz 20 dla EASY802-DC-SWD. Zasilanie urządzeń magistrowych oraz napięcie 24 VDC dla elementów wykonawczych takich jak styczniki dostarczone jest bezpośrednio z przewodów magistrali w ośmiożyłowej taśmie.

Dla każdego slave'a SW-DT indywidualna wtyczka urządzenia umieszczona jest na taśmie, zaciskana za pomocą praski i podłączona do urządzenia - pełne połączenie gotowe w kilku prostych krokach.

ŚRODOWISKO PROGRAMISTYCZNE

Fot. 3. Nowy EASY802-DC-SWD z przewodem do programowania poprzez złącze USB

Środowisko easySoft Pro pozwala podglądać stan online oraz w pełni przetestować sieć i każde indywidualne urządzenie SmartWire-DT. Ułatwia to znacznie i skraca czas uruchomienia. Program easySoft Pro obsługuje całą gamę przekaźników programowalnych easy firmy Eaton (easy500, easy700, easy800) oraz wielofunkcyjny wyświetlacz MFD-Titan.

Programowanie realizowane jest w języku drabinkowym. Dostępne są tu wszystkie znane funkcje i elementy easySoft Pro takie jak kompleksowe narzędzie symulacji, 16-kanałowy oscyloskop oraz dokumentacja układu wraz ze schematem połączeń. Narzędzie easySoft Pro zostało wyposażone w konfigurator SmartWire-DT, który tworzy projekt zgodnie z układem wszystkich urządzeń w magistrali.

Funkcja automatycznego przypisania argumentu oferuje znaczną oszczędność czasu: easySoft Pro tworzy standardowe przypisanie dla wszystkich slave'ów. Przełączniki i styki są przypisane do wejść od I17 do I99, a cewki styczników i lampki do wyjść od Q17 do Q99. Wartości np. prądów płynących przez wyłączniki silnikowe odwzorowywane są w easy800 w odpowiednich obszarach markerów (w zależności od potrzeb - bajt, słowo lub podwójne słowo).

Przypisanie obszarów pamięci odpowiednim parametrom może nastąpić automatycznie lub ręcznie - w zależności od potrzeb. Program pozwala też nadawać odpowiednie komentarze/ nazwy konkretnym urządzeniom. Najnowsze środowisko easySoft Pro może zostać pobrane z lokalizacji downloadcenter.moeller.net (system SmartWire-DT dostępny jest od wersji 6.90).

PODSUMOWANIE

Dzięki najnowszym przekaźnikom w rodzinie easy Eaton po raz kolejny otwiera nowy rozdział w dziedzinie prostych urządzeń automatyki. Po opracowaniu programowalnych przekaźników bezpieczeństwa easySafety, wielofunkcyjnych wyświetlaczy MFD czy choćby paneli dotykowych XV100 współpracujących z easy, nadszedł czas na współdziałanie z systemem SmartWire-DT.

Dzięki temu przekaźniki programowalne zyskują niespotykaną dotąd funkcjonalność. Teraz lampka, przycisk, stycznik czy wyłącznik silnikowy z pomiarem prądu może być podłączony bezpośrednio do przekaźnika, bez zbędnego oprzewodowania i wejść/wyjść. Ciągły rozwój systemu SmartWire-DT pozwoli wkrótce podłączyć też układy łagodnego rozruchu silników.

Dodatkowo program easySoft Pro wspiera użytkownika na wszystkich etapach programowania i uruchomienia, a także przy późniejszych modernizacjach. Wszystko to sprawia, że dzięki nowym easy800 można w prosty sposób budować zaawansowane aplikacje.

Jacek Zarzycki
Eaton Electric

www.moeller.pl

 

Firmy w artykule

zobacz wszystkie Nowe produkty

Wymienne, inteligentne sondy wilgotności i temperatury do pracy w ciężkich warunkach

2018-01-19   |
Wymienne, inteligentne sondy wilgotności i temperatury do pracy w ciężkich warunkach

Firma Vaisala, specjalizująca się w produkcji czujników do pomiaru parametrów środowiskowych, zaprezentowała nową ofertę wymiennych, inteligentnych sond mogących pracować w trudnych warunkach środowiskowych. Nowe sondy wilgotności i temperatury Vaisala D HMP4, HMP5, HMP7 i HMP8 oraz sonda temperaturowa Vaisala TMP1 stanowią rozszerzenie rodziny produktowej Indigo i uzupełniają wcześniejsze modele serii GMP250 i HPP272.
czytaj więcej

Enkodery bezłożyskowe

2018-01-19   | Eldar
Enkodery bezłożyskowe

Eldar oferuje absolutne enkodery SMAB firmy Lika. Są to enkodery bezłożyskowe, cechujące się dużą prędkością obrotową, rozdzielczością do 18 bitów oraz interfejsem SSI.
czytaj więcej

Nowy numer APA