Układy łagodnego rozruchu DS7 firmy Eaton z wbudowanym złączem SmartWire-DT

| Technika

Softstartery serii DS7 przeznaczone są do łagodnego rozruchu silników o mocy do 110 kW/400 V napędzających lekkie maszyny. Występują w dwóch wariantach napięć sterujących: 24 VAC/DC oraz 230 VAC. Rodzina DS7 została rozszerzona o urządzenia wyposażone w komunikację SmartWire-DT.

Układy łagodnego rozruchu DS7 firmy Eaton z wbudowanym złączem SmartWire-DT

Zastosowanie komunikacji upraszcza sterowanie układem łagodnego rozruchu. W klasycznym rozwiązaniu do poprawnej pracy DS7 wymagane są sygnały start/stop podawane na odpowiednie wejścia soft startera. Sygnały te inicjują jego pracę, a tym samym rozruch silnika i napędzanego urządzenia.

Stan urządzenia odczytywany jest za pomocą wyjść przekaźnikowych. Sterowanie DS7 wymaga zatem podłączenia wejść/wyjść DS7 do odpowiednich wyjść i wejść w sterowniku. Jeśli sterujemy grupą kilku lub kilkunastu soft starterów, potrzebny jest zatem stosunkowo rozbudowany sterownik oraz znaczna liczba przewodów sterujących rozprowadzonych w szafie sterowniczej.

Dzięki zastosowaniu komunikacji SmartWire-DT wszystkie DS7 mogą zostać połączone ze sterownikiem jedną wspólną taśmą komunikacyjną. Daje to wiele korzyści, w tym skrócenie czasu montażu układu oraz zmniejszenie ryzyka popełnienia błędów. Istotną zaletą DS7 w wersji z komunikacją jest rozbudowana diagnostyka.

W przypadku soft starterów DS7 bez komunikacji możliwa jest ona za pomocą diod sygnalizacyjnych umieszczonych na obudowie urządzenia. Sposób ich świecenia (kolor, czas trwania) informuje o możliwych przyczynach błędnego działania. Zatem aby sprawdzić przyczynę błędu, potrzebna jest interwencja obsługi, która wizualnie zidentyfikuje kod zgłaszanego komunikatu.

Urządzenia wyposażone w komunikację potrafią przekazać aż 36 różnych informacji statusowych. Interesującą funkcją, w jaką wyposażony jest DS7 ze SmartWire-DT jest tryb pracy BMPA (Base Mode Parameter Access). Tryb pozwala na dostęp do 80 parametrów urządzenia, za pomocą których użytkownik może np. konfigurować sposób reakcji na różne alarmy.

Przykładowo może zdecydować, czy przy danej awarii (np. przeciążenie, przekroczenie dopuszczalnej temperatury, utrata jednej fazy) zachowanie soft startera ma polegać na: przerwaniu pracy z sygnalizacją błędu, wysłaniu ostrzeżenia i zatrzymaniu, czy zignorowaniu błędu. Ten ostatni sposób reakcji może być wykorzystany w układach zasilania urządzeń ochrony przeciwpożarowej przy sterowaniu pompami, wentylacją.

Bufor pamięci błędów przechowuje osiem ostatnich zdarzeń. Soft startery DS7 nie realizują funkcji ochrony przeciążeniowej silnika. Dotyczy to również wersji z komunikacją SmartWire-DT. Zabezpieczenie silnika powinno być zrealizowane za pomocą przekaźnika termicznego lub wyłącznika silnikowego. Interesującym rozwiązaniem uzupełniającym funkcjonalność DS7 z komunikacją jest zastosowanie w torze zasilana wyłącznika silnikowego PKE.

Podobnie jak DS7 tak również wyłącznik PKE może być dostępny w wersji ze SmartWire-DT. Mamy wówczas pomiar prądu silnika oraz informację o aktualnym stanie cieplnym silnika. Co więcej, można zaprogramować układ tak, aby w przypadku przeciążenia zadanie otwarcia obwodu zrealizował soft starter, a nie wyłącznik silnikowy.

Dzięki opisanej funkcji ZMR ponowne uruchomienie nie będzie wymagać ręcznego załączenia wyłącznika. Ponowny rozruch silnika nastąpi po wysłaniu sygnału start do DS7 po magistrali SmartWire-DT lub automatycznie po czasie wymaganym dla ostygnięcia uzwojeń silnika. Soft startery DS7 ze SmartWire-DT są tylko jednym z wielu typów urządzeń firmy Eaton wyposażonych w ten rodzaj komunikacji.

Dostępne są również m.in. wyłączniki, styczniki czy lampki oraz przyciski sterownicze serii RMQ. SmartWire-DT jest nieustannie rozwijany przez co liczba urządzeń i aparatów wyposażonych w ten rodzaj komunikacji będzie systematycznie się zwiększać.

Eaton Electric
www.moeller.pl

Zobacz również