wersja mobilna
Online: 613 Środa, 2018.01.17

Technika

Komunikacja M2M dla lotniczych cystern samochodowych

środa, 12 grudnia 2012 10:33

Tankowanie samolotów na lotniskach międzynarodowych jest logistycznym majstersztykiem, biorąc pod uwagę trasę paliwa od rafinerii do samolotu, a do tego wymaga zachowania najwyższych standardów bezpieczeństwa przez całą dobę. Firma AFS wyposaża własne cysterny samochodowe w przemysłowe routery INSYS icom do przesyłania danych z zamówieniami i kontrolę tankowania just-in-time.

Firma AFS Aviation Fuel Services z Hamburga przejmuje dla swoich klientów każdy krok w procesie tankowania paliwa lotniczego i zapewnia jak najkrótszy czas przestoju samolotów na ziemi. Założona 1986 roku jako spółka zależna od firm Lufhansa oraz BP, AFS jest obecnie wiodącym dostawcą usług w Niemczech w zakresie tankowania i zarządzania procesem dostarczania paliwa do samolotów.

CENTRUM OPERACYJNE, FLOTA POJAZDÓW I PARTNERZY BIZNESOWI SĄ ZE SOBĄ POŁĄCZENI SIECIĄ

Bardzo nowoczesna flota lotniczych cystern samochodowych firmy AFS obejmuje 165 pojazdów do przewozu kerozyny (JET A-1) i paliwa lotniczego (AVGAS 100 LL), w tym pojazdy z objętością zbiorników od 30 do 60 metrów sześciennych i wysoką wydajnością wyjściową aż do 3,8 metra sześciennego na minutę, jak również poprzez odpowiedni system z dozownikiem hydrantowym, którym można zatankować bezpośrednio na przykład zbiornik samolotu Airbus A380, o pojemności 310 metrów sześciennych.

Wymieniona flota zrealizowała w 2011 roku ponad pół miliona tankowań samolotów (6,14 miliona metrów sześciennych kerozyny). Dla porównania w egipskiej piramidzie Cheopsa znalazłoby się dwa i pół raza więcej miejsca. Wszystkie pojazdy są wyposażone w komputer pokładowy, ekran dotykowy, drukarkę, sterownik PLC i system pomiarowy.

Dla sprawnego przekazywania danych do centrum operacyjnego, AFS wyposażył flotę pojazdów w przemysłowe routery INSYS icom, pracujące w sieci telefonii komórkowej. W ponad 150 portach lotniczych na świecie firma Fuel Handling System (FHS) zależna od AFS realizuje projekty "GlobeFuel", które polegają na informatyzacji procesu dostaw paliwa od rafinerii aż po zatankowanie samolotu.

Operacje zwiększające ryzyko błędu, takie jak ręcznie uzupełniana dokumentacja, są tutaj wykluczone. Firma FHS jest połączona z systemami ERP firm lotniczych i paliwowych jak również z systemami FIDS (Flight-Information-Display-Systems) poszczególnych lotnisk.

Pozwala to kontrolerowi w centrum operacyjnym AFS na precyzyjną realizację tankowania również znacznie opóźnionych samolotów. Kapitanowie Luft hansy mogą nawet bezpośrednio z kokpitu zamówić paliwo, jak również otrzymać w formie elektronicznej potwierdzenie dostarczenia oczekiwanej ilości paliwa lotniczego.

LOTNICZE CYSTERNY SAMOCHODOWE OTRZYMUJĄ DANE ZAMÓWIEŃ PRZEZ SIEĆ UMTS/3G

Rys. 1. Bezpieczny transfer danych na międzynarodowych lotniskach z wykorzystaniem sieci UMTS/3G: Lotnicze cysterny samochodowe są połączone poprzez sieci komórkowe (T-Mobile, Vodafone) z centrum operacyjnym firmy AFS Aviation Fuel Services.

Opracowany przez AFS Mobile Communication System (AMCS) transmituje dane zamówienia takie jak: identyfikacja i położenie samolotu, rodzaj, ilość paliwa, nazwa firmy naft owej, wyznaczony czas tankowania na lotnisku. Do przesyłania danych między FHS a systemem car-PC wykorzystuje AFS sieci komórkowe UMTS/3G wraz z usługą VPN operatorów T-Mobile i Vodafone.

Jako UMTS/3G Gateways zostały zastosowane w cysternach programowalne routery przemysłowe "MoRoS HSPA 2.1 PRO" oferowane przez INSYS icom. Każdy Router ma zintegrowany 4+1-portowy switch i 2 sloty na karty SIM, które w tym wypadku mają karty SIM od T-Mobile i Vodafone. Średni transfer danych przesyłanych od każdej cysterny samochodowej jest na poziomie ok. 450 MB miesięcznie.

Poprzez jednoczesne umieszczenie kart SIM dwóch różnych operatorów sieci komórkowych uzyskujemy z jednej strony redundancję, a z drugiej równomierne rozłożenie wykorzystania limitów transferu danych. Jeśli sieć UMTS/3G nie jest dostępna, rou tery automatycznie przechodzą na komunikację GPRS lub EDGE.

Właśnie m.in. dlatego firma AFS Aviation Fuel Services zdecydowała się na wykorzystanie routerów MoRoS HSPA. Urządzenia spełniają nasze wysokie wymagania dotyczące niezawodności w pracy ciągłej - mówi Jan Drömer, menedżer odpowiedzialny za systemy informacyjne w AFS.

Podkreśla on jednocześnie, że urządzenia pomimo swojej szerokiej funkcjonalności są bardzo łatwe i szybkie do skonfigurowania poprzez prosty i czytelny interfejs webowy.

Następnym istotnym elementem było kompetentne wsparcie techniczne INSYS icom, jak również możliwa dalsza rozbudowa systemu, poprzez skorzystanie z interfejsu szeregowego routera MoRoS HSPA oraz zintegrowany Linux Sandbox, przeznaczony do własnych skryptów - dodaje.

INSYS icom
www.insys-icom.com

 

Firmy w artykule

zobacz wszystkie Nowe produkty

Zaawansowane czujniki fotoelektryczne

2018-01-17   | BALLUFF Sp. z o.o.
Zaawansowane czujniki fotoelektryczne

BOS 21 ADCAP to nowy czujnik firmy Balluff, który stanowi połączenie kilku elementów w jednej obudowie: odbiciowego, odbiciowego z tłumieniem tła, refleksyjnego i bariery jednokierunkowej. Funkcja jest konfigurowana z wykorzystaniem sieci IO-Link. Czujnik został wyposażony w licznik oraz kontroler prędkości pozwalający na natychmiastowe wykrycie przepełnienia lub nieprawidłowej prędkości, która będzie prowadzić do nieoczekiwanego przestoju w aplikacji.
czytaj więcej

Laboratoryjny kontroler temperatury o stabilności lepszej niż 0,0009°C

2018-01-17   |
Laboratoryjny kontroler temperatury o stabilności lepszej niż 0,0009°C

Laboratoryjny kontroler temperatury TC15 LAB opracowany przez firmę Wavelength Electronics, współpracujący z grzałkami termoelektrycznymi i rezystancyjnymi, jest przeznaczony do zastosowań wszędzie tam, gdzie wymagana jest precyzyjna kontrola temperatury. Pobierając sygnał zwrotny z termistora, jest w stanie zapewnić stabilizację lepszą niż 0,0009°C.
czytaj więcej

Nowy numer APA