wersja mobilna
Online: 738 Wtorek, 2017.11.21

Automaticon 2013

ANDON System - Nowe narzędzie kontroli procesu produkcyjnego i ważny element koncepcji Lean Manufacturing w ofercie WERMA Signaltechnik

środa, 06 marca 2013 11:12

W każdym etapie procesu produkcyjnego - niezależnie od jego wielkości - istnieje ryzyko pojawienia się problemów, które spowodowane są awariami, wykorzystaniem wadliwych komponentów bądź ich brakiem. Jedną z metod szybkiego reagowania na takie sytuacje jest system ANDON, który pozwala na monitorowanie pracy operatorów poszczególnych linii produkcyjnych oraz osób odpowiedzialnych za usuwanie niezgodności w całym procesie produkcyjnym.

Koncepcja ANDON wywodzi się od japońskich producentów branży motoryzacyjnej i oznacza sygnał świetlny wzywający do pomocy. W nowoczesnych systemach zarządzania produkcją ANDON stał się podstawowym narzędziem kontroli procesów i przekazania - za pośrednictwem sygnałów świetlnych i dźwiękowych - informacji do odpowiednich jednostek organizacyjnych, że powstał problem i wymaga natychmiastowej reakcji.

GRUPA PRODUKTÓW ANDONCONTROL

Rys. 1. Terminal ANDONControl z kolumną sygnalizacyjną oraz modułem transmisji bezprzewodowej WIN

WERMA Signaltechnik wychodząc naprzeciw założeniom systemu stworzyła gamę produktów ANDONControl, która obejmuje trzy rodzaje terminali przyciskowych oraz bogatą rodzinę kolumn sygnalizacyjnych wyposażonych w elementy świetlne i dźwiękowe. Każdy z terminali wyposażony jest w cztery przyciski, co pozwala na wygenerowanie do ośmiu różnych zdarzeń.

Terminal rozróżnia pojedyncze naciśnięcie przycisku i przytrzymanie go na dłużej. Pracownik poprzez naciśnięcie przycisku na terminalu przyciskowym jest w stanie precyzyjnie i natychmiastowo poinformować, za pomocą dodatkowych sygnałów optycznych i akustycznych, jaki rodzaj zdarzenia nastąpił na jego stanowisku pracy.

Przyciski używane do aktywacji poszczególnych stanów mogą być oznakowane zgodnie z wymaganiami użytkowników i umożliwiają optymalne przypisanie funkcji. Terminale przyciskowe wyposażone są w zasilacze, które umożliwiają łatwą i szybką instalacje bez potrzeby stosowania dodatkowych przewodów. Trzy wymienne adaptery wtyczki zasilacza stanowią kolejny atut uniwersalności i pozwalają zastosować produkty ANDONControl na całym świecie niezależnie od rodzaju elektrycznych gniazd zasilających.

ANDONBOX

W sytuacjach, w których sygnalizator musi być umieszczony w pewnej odległości od terminala przyciskowego, stosuje się rozwiązanie ANDONBox. W systemie tym terminal przyciskowy może być zamontowany na ścianie lub na obudowie maszyny, a kolumna sygnalizacyjna w dobrze widocznym miejscu np. wysoko pod sufitem.

Obudowa terminala spełnia surowe kryteria pracy w trudnych warunkach przemysłowych. Kolory przycisków mogą być swobodnie ustalane za pomocą kolorowych kapturków, przewidziano też miejsce na opisy funkcji przycisków.

BEZPRZEWODOWY MONITORING STATUSU

Rys. 2. Terminal ANDONBox z wyniesioną kolumną sygnalizacyjną

Funkcjonalność systemu ANDONControl oraz ANDONBox można znacząco zwiększyć integrując go z systemem bezprzewodowego monitoringu statusu maszyn dostarczanego również przez firmę WERMA. System WIN (Wireless Information Network) drogą radiową zbiera informacje o bieżącym statusie kolumn sygnalizacyjnych i prezentuje te informacje w aplikacji na ekranie komputera PC.

Zdarzenia są przechowywane w bazie danych dzięki czemu można generować raporty statystyczne prezentujące np. produktywność danego stanowiska lub częstotliwość i czas trwania przerw spowodowanych awariami lub brakiem surowca. Dzięki tym danym mamy informacje pozwalające znaleźć źródła potencjalnych problemów i poprawić efektywność produkcji.

Nadajniki systemu WIN montuje się do kolumn systemu ANDON bez użycia narzędzi, nie wymagają dodatkowego zasilania ani kabli, więc wdrożenie aplikacji jest tanie i przebiega bardzo szybko. Prosty i przejrzysty interfejs programu umożliwia intuicyjną obsługę i pomaga uzyskać klarowny obraz wszystkich zintegrowanych stanowisk pracy, dając tym samym właściwe narzędzie do analizy wydajności.

Najnowsza aktualizacja programu WIN daje też możliwość przysyłania do odpowiedniej osoby na komputer lub smartfon wiadomości e-mail ze szczegółowymi informacjami o zdarzeniu.

PRZYKŁADY ZASTOSOWAŃ

Doskonałym przykładem aplikacji systemu WIN i ANDONControl są magazyny spedycyjne firmy Amazon w Wielkiej Brytanii, gdzie procesy pakowania i konfekcjonowania są w dużej mierze wykonywane ręcznie. System WIN pomaga nadzorować wydajność pakowania i służy do szybkiego przekazywania wezwań ze stanowisk pakowaczy do nadzoru i służb technicznych.

Dzięki temu skrócono czas reakcji i uzyskano większą wydajność procesów, przy jednoczesnym określeniu zakresu obowiązków i odpowiedzialności wśród pracowników produkcyjnych. Aplikacje technologii ANDON nie kończą się jedynie na przemysłowych obszarach produkcyjnych.

Potencjalne miejsca zastosowań to także np.: biura typu open-office oraz call center, gdzie mamy do czynienia z dużą liczbą stanowisk pracy, które należy nadzorować i również szybko reagować na pojawiające się na tych stanowiskach problemy.

PODSUMOWANIE

Celem koncepcji odchudzonej produkcji (Lean Manufacturing) jest optymalne koordynowanie działań. Stosowanie produktów systemu ANDON, szczególnie w połączeniu z technologią WIN, nie tylko poprawia efektywność procesów produkcyjnych, ale również zdecydowanie przyczynia się do efektywnego wykorzystania wszystkich zasobów produkcyjnych. WERMA Signaltechnik z produktami serii ANDONControl idealnie wpisuje się w założenia nowoczesnych koncepcji metod produkcyjnych.

Zapraszamy na targi Automaticon w Warszawie w dniach 19-22 marca na stoisko nr N1 w hali IV, na którym zaprezentujmy opisywane wyżej rozwiązania.

INS-TOM Sp. z o.o.
www.instom.com.pl

 

zobacz wszystkie Nowe produkty

Oprogramowanie do nadzoru procesów i jednoczesnego uruchamiania dwóch systemów operacyjnych

2017-11-21   | B&R Automatyka Przemysłowa Sp. z o.o.
Oprogramowanie do nadzoru procesów i jednoczesnego uruchamiania dwóch systemów operacyjnych

B&R wprowadził do swojego systemu automatyzacji oprogramowanie do nadzoru procesów (hipervisor). Pozwala ono na równoległą pracę Windowsa lub Linuksa z systemami operacyjnymi czasu rzeczywistego B&R, tak że działają one niezależnie i nie wpływają na siebie. Dzięki temu można np. łączyć aplikacje sterowania i HMI na jednym urządzeniu lub wykorzystywać komputer przemysłowy zarówno jako sterownik czasu rzeczywistego oraz IPC, który wysyła przetworzone dane do systemów wyższego rzędu i do chmury poprzez OPC UA.
czytaj więcej

Niebieski czujnik laserowy do pomiaru odległości od obiektów wypolerowanych i połyskliwych

2017-11-21   | WObit E.K.J.Ober s.c.
Niebieski czujnik laserowy do pomiaru odległości od obiektów wypolerowanych i połyskliwych

optoNCDT 2300-2DR (Direct Reflection) to czujnik odległości z niebieskim laserem i zintegrowanym kontrolerem, wyróżniający się ekstremalnie małą powierzchnią plamki (11 x 8,5 mm) pozwalającą na pomiar odległości od bardzo małych obiektów. Nadaje się idealnie do precyzyjnego pomiaru odległości od powierzchni silnie wypolerowanych, połyskliwych i lustrzanych, jak również może znaleźć zastosowanie do pomiaru odległości i grubości obiektów przeźroczystych, np. szkła optycznego.
czytaj więcej

Nowy numer APA