Robomaticon 2013. Renishaw wspiera event robotyczny

| Technika

Na początku marca na Politechnice Warszawskiej odbył się ogólnopolski Turniej Robotów Mobilnych - Robomaticon. Jednym z jego sponsorów była firma Renishaw, lider w branży metrologicznej.

Robomaticon 2013. Renishaw wspiera event robotyczny

Zwycięzca w konkurencji Puck Collect - Aleksander Szulc, R-BOT - Gdyńska Drużyna Robotyki

W konkursie mógł wziąć udział każdy, kto choć trochę interesuje się robotyką. Każda z drużyn samodzielnie skonstruowała i zaprogramowała robota, który miał za zadanie rywalizować z innymi podczas konkursu. Turniej został rozegrany w dziewięciu konkurencjach: Sumo, MiniSumo, NanoSumo, Puckcollect, Linefollower Amatorskie, Linefollower Profesjonalny, Micromouse, Freestyle oraz Freestyle Publiczności.

Do konkurencji Sumo, MiniSumo oraz NamoSumo mogły zakwalifikować się tylko roboty przeznaczone do walki na arenie. Zasady były proste - dwa roboty stawały naprzeciw siebie, walczyły, a ten, który pozostał na ringu - zdobywał tytuł zwycięzcy. Trudność polegała nie tylko na zbudowaniu wystarczająco mocnego korpusu i zapewnieniu największej przyczepności, ale również na odnalezieniu przeciwnika na arenie i niedopuszczeniu do przypadkowego wypadnięcia z pola walki.

W kolejnej konkurencji Puckcollect każdemu z zawodników został przydzielony jeden kolor - niebieski lub czerwony. Mecz rozgrywał się na kwadratowej planszy, w której dwóch przeciwległych rogach umieszczone były bazy. Na pozostałym obszarze maty zostały rozłożone pucki, czyli niewielkie krążki przypominające hokejowe również pomalowane w dwóch kolorach. Na sygnał dany przez sędziego roboty w ciągu 3 minut miały zebrać jak największą liczbę pucków w odpowiadających im kolorach.

Laureaci konkursu w poszczególnych kategoriach:

  • Sumo - Shachiści
  • MiniSumo - Magnet Cyber Forge
  • NanoSumo - AGH Robotic Sumo
  • Freestyle - Hexapod "Stefan"
  • Freestyle Publiczności - Quatracz
  • Puck Collect - R BOT
  • Linefollower Amatorskie - Skorp
  • Linefollower Profesjonalny - AGH Robotic Team
  • Micromouse - Razer Team "Rapid"

W konkurencji LineFollower autonomiczny robot podążał za wyznaczoną trasą. Liczył się nie tylko najkrótszy czas przejazdu, ale także funkcjonalność oraz jego oprogramowanie. Kolejna konkurencja to MicroMouse. Celem jej było dotarcie robota do środka labiryntu. Wyzwaniem było zarówno pewna i szybka jazda między ścianami, jak również określenie swojego położenia, a także bez wcześniejszej znajomości labiryntu, określenie najszybszej drogi do celu. Natomiast ostatnią konkurencją stanowił Freestyle, gdzie można było zaprezentować każde urządzenie robotyczne. Liczyła się kreatywność twórcy i jakość wykonania robota.

materiały organizatora

Jednym ze sponsorów wydarzenia była firma Renishaw - chętnie wspomaga ona wszelkie inicjatywy służące poznawaniu i rozwijaniu innowacyjnych technologii oraz angażuje się w programy edukacyjne uczelni technicznych.

Renishaw
www.renishaw.pl