wersja mobilna
Online: 429 Niedziela, 2018.01.21

Technika

Deltabar FMD72. Niezawodny, bezpieczny, ekonomiczny - pomiar bez kapilar i rurek impulsowych

poniedziałek, 03 czerwca 2013 12:59

Pomiar różnicy ciśnień jest jedną z najczęściej wykorzystywanych technik pomiaru poziomu cieczy. Odporność na duże zapienienie, falowanie powierzchni czy ruch mieszadła daje ogromną przewagę nad przetwornikami bezkontaktowymi, wykorzystującymi technikę radarową lub ultradźwiękową. Jednak tradycyjne układy pomiaru różnicy ciśnień z rurkami impulsowymi lub kapilarami mają również wady.

System elektrycznego pomiaru różnicy ciśnień Deltabar FMD72 jest innowacyjnym rozwiązaniem wykorzystującym sprawdzone komponenty. Połączenie czujników ciśnienia Cerabar z elektroniką przetworników Deltabar pozwoliło stworzyć przetwornik elektrycznej różnicy ciśnień oferujący wiele korzyści dla użytkownika.

Deltabar FMD72 zbudowany jest z dwóch modułów czujnika ciśnienia połączonych przewodami elektrycznymi z pojedynczym przetwornikiem - w ten sposób wyeliminowana została potrzeba stosowania rurek impulsowych lub kapilar. Tradycyjne układy mechaniczne wykorzystujące rurki impulsowe i kapilary powodują znane problemy związane z zatykaniem, zamarzaniem, nieszczelnością połączeń, parowaniem/kondensacją cieczy w rurce pomiaru nadciśnienia oraz dużym wpływem zmian temperatury otoczenia na dokładność pomiaru. Deltabar FMD72 stanowi niezawodną, bezpieczną i ekonomiczną odpowiedź na wymienione problemy.

REDUKCJA BŁĘDÓW TEMPERATUROWYCH

Zmiana temperatury otoczenia powoduje błędy pomiarowe w tradycyjnych układach z kapilarami. Wzrost lub spadek temperatury otoczenia wpływa na rozszerzalność cieplną cieczy manometrycznej wypełniającej kapilary tradycyjnych systemów. Z uwagi na ograniczoną pojemność kapilar wzrost objętości cieczy manometrycznej powoduje wzrost ciśnienia niezależnie od jakiejkolwiek zmiany poziomu w zbiorniku.

Wpływ temperatury na dokładność systemu z kapilarami jest jeszcze większy, jeżeli różnica temperatury pomiędzy stroną wysokiego ciśnienia (HP) i niskiego ciśnienia (LP) jest znacząca. Deltabar FMD72 pozwala usunąć do 95% tego błędu, ponieważ sygnał pomiarowy jest przesyłany elektrycznie z czujników do przetwornika. Użytkownik zyskuje niezawodny i powtarzalny pomiar odporny na zmianę temperatury otoczenia oraz różnice temperatur między stronami wysokiego i niskiego ciśnienia.

BRAK PROBLEMÓW Z RURKAMI IMPULSOWYMI

Układ pomiaru różnicy ciśnień z rurkami impulsowymi wymaga ciągłej obsługi i sprawdzania czy jest szczelny, czy nie doszło do zatkania lub zamarznięcia, a także czy rurka nadciśnienia jest sucha czy wypełniona cieczą. Brak odpowiedniej kontroli może być przyczyną kosztownego postoju. Zadajmy sobie pytanie: czy można w 100% uniknąć ryzyka wystąpienia tych problemów?

Jeżeli odpowiedź brzmi nie, to układ wolny od powyższego ryzyka jest bardziej niezawodnym rozwiązaniem. Przetwornik elektrycznej różnicy ciśnień Deltabar FMD72 jest pozbawiony rurek impulsowych i związanych z nimi problemów, przez co jest nawet 10-krotnie bardziej niezawodny.

Ponadto, z uwagi na cyfrową transmisję sygnałów pomiarowych z czujników ciśnienia do przetwornika nie ma konieczności stosowania odwadniaczy lub zbiorników kondensacyjnych. Dzięki temu nie ma konieczności konserwacji systemu i wzrasta jego niezawodność podnosząca również bezpieczeństwo instalacji.

SZYBSZA ODPOWIEDŹ - WIĘKSZA NIEZAWODNOŚĆ

Ciśnienie procesowe w układzie z kapilarami jest przekazywane hydraulicznie na membranę czujnika różnicy ciśnień. Czas odpowiedzi zależy od objętości oleju oraz jego lepkości. Im dłuższe kapilary i im mniejsza średnica, tym wolniejsza odpowiedź pomiarowa. W przypadku Deltabar FMD72 wpływ ten jest pomijalnie mały, ponieważ objętość oleju pomiędzy membraną procesową, a czujnikiem jest bardzo mała i nieznacząca. Czas odpowiedzi w FMD72 nie zależy od wysokości zbiornika, rozmiaru przyłącza procesowego czy zakresu pomiarowego.

WIELOPARAMETROWA KONTROLA PROCESU

Dzięki możliwości odczytu dodatkowych wartości procesowych z jednego urządzenia użytkownik zyskuje możliwość usprawnienia kontroli procesu. FMD72 oprócz wartości analogowej na wyjściu prądowym pozwala na odczyt za pomocą protokołu HART do czterech wartości pomiarowych, np. poziomu, różnicy ciśnień, nadciśnienia i temperatury.

Użytkownik zyskuje wartościowe informacje przydatne w zaawansowanej konserwacji oraz dla lepszego zrozumienia procesu. Informacja o nadciśnieniu może być wykorzystana do zwiększenia bezpieczeństwa. Ponadto, wieloparametrowy przetwornik FMD72 redukuje koszty inwestycyjne potrzebne do uzyskania takich samych informacji za pomocą pojedynczych przyrządów pomiarowych.

Korzyści dla użytkownika Deltabar FMD72 w trzech punktach

Niezawodny
Nowy system elektrycznej różnicy ciśnień usuwa tradycyjne problemy układów mechanicznych, czego wynikiem jest większa dostępność procesu i niezawodność.

Bezpieczny
Nowa konstrukcja i architektura systemu elektrycznej różnicy ciśnień Deltabar FMD72 minimalizuje zagrożenia bezpieczeństwa.

Ekonomiczny
Przetwornik elektrycznej różnicy ciśnień Deltabar FMD72 oferuje najniższe całkowite koszty eksploatacji dzięki skróceniu czasu instalacji, łatwiejszej obsłudze i krótszym przestojom.

MODUŁ DIAGNOSTYCZNY W TECHNOLOGII DTM

W przeszłości operator musiał wiedzieć co oznaczają kody błędów urządzeń pomiarowych, znać przyczynę ich pojawiania się oraz środki zaradcze. Moduł diagnostyczny zgodny z zaleceniami NAMUR NE107 informuje operatora za pomocą przejrzystego opisu o przyczynie usterki i możliwych środkach zaradczych. Pozwala to na szybką reakcję zwiększającą niezawodność procesu i skracającą czas przestoju.

ZALETY KONSTRUKCYJNE DELTABAR FMD72

W porównaniu do tradycyjnych systemów z kapilarami, system elektrycznej różnicy ciśnień nie wymaga specjalnych warunków montażowych, nawet przy występowaniu próżni w procesie. Z uwagi na architekturę składającą się z dwóch czujników i jednego przetwornika połączonych przewodem elektrycznym, możliwy jest montaż przetwornika w dowolnym miejscu, które będzie bezpieczne i łatwo dostępne dla obsługi, a przetwornik chroniony będzie przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Trzy oddzielne moduły oferują ekonomiczną koncepcję części zamiennych i konserwacji. W przypadku uszkodzenia modułu czujnika lub przewodu, należy wymienić tylko uszkodzony element systemu zamiast wymiany całego układu, jak ma to miejsce w przypadku przetwornika z kapilarami.

NISKIE NAPIĘCIE ZASILANIA

Deltabar FMD72 pracuje przy napięciu zasilania już od 12 VDC, dzięki czemu wymiana tradycyjnych układów różnicy ciśnień na przetwornik elektrycznej różnicy ciśnień nie wymaga żadnych zmian w jego układzie zasilania. Ponadto, FMD72 jako najlepszy niskonapięciowy układ na rynku jest w najmniejszym stopniu wrażliwy na spadki napięcia.

ŁATWY I INTUICYJNY MONTAŻ PRZEZ JEDNEGO TECHNIKA

Prosty system montażowy Deltabar FMD72 pozwala jednemu technikowi zamontować cały układ elektrycznej różnicy ciśnień. Wstępnie podłączony przetwornik i czujniki prezentują prawidłowe podłączenie. W czasie instalacji można swobodnie skrócić przewody dopasowując je dokładnie do sytuacji montażowej. Zaciski przetworników zawierają barwne oznaczenia odpowiadające kolorom przewodów podłączeniowych, pozwalające na intuicyjne podłączenie. Pokrywa obudowy czujnika jest zamocowana na zawiesiu elastycznym zabezpieczającym przed zgubieniem lub uderzeniem pobliskich osób.

PODSUMOWANIE

Wykorzystując przetwornik elektrycznej różnicy ciśnień Deltabar FMD72, Endress+Hauser oferuje innowacyjne rozwiązanie do pomiaru poziomu w zbiornikach ciśnieniowych i próżniowych. Obecnie w tych aplikacjach stosowane są przetworniki różnicy ciśnień z kapilarami lub rurkami impulsowymi. Jednak wielką wadą, a nawet dyskwalifikującym kryterium dla zastosowania układu z kapilarami jest pogorszenie dokładności pomiarowej spowodowane zmianą temperatury otoczenia, która wpływa na olej wypełniający kapilary. Układom z rurkami impulsowymi towarzyszy duże ryzyko i zawodność pomiaru z uwagi na możliwość zatkania, zamarznięcia, nieszczelności czy kondensacji/parowania cieczy w rurce nadciśnienia.

Deltabar FMD72 przeciwdziała powyższym wadom układów mechanicznych z rurkami impulsowymi lub z kapilarami, czego wynikiem jest zwiększona dostępność procesu, większa niezawodność, zmniejszona ilość zagrożeń bezpieczeństwa procesu oraz zminimalizowane całkowite koszty eksploatacji.

Deltabar FMD72 składa się z dwóch czujników ciśnienia do pomiaru wysokiego ciśnienia na dnie zbiornika oraz nadciśnienia na górze zbiornika. Wymienione sygnały ciśnienia są przesyłane cyfrowo do przetwornika, który oblicza różnicę ciśnień/poziom.

Rozsądna konstrukcja i architektura Deltabar FMD72 pozwala na łatwy i szybki montaż, bezobsługową pracę oraz dopracowaną koncepcję części zamiennych.

Ponadto, zmiana techniki pomiaru w procesie nie wiąże się z ryzykiem, ponieważ wykorzystane są sprawdzone czujniki i elektronika, które wykorzystano w nowy, innowacyjny sposób.

Andrzej Brodowicz
Endress+Hauser Polska sp. z o.o.

www.pl.endress.com

 

zobacz wszystkie Nowe produkty

Wymienne, inteligentne sondy wilgotności i temperatury do pracy w ciężkich warunkach

2018-01-19   |
Wymienne, inteligentne sondy wilgotności i temperatury do pracy w ciężkich warunkach

Firma Vaisala, specjalizująca się w produkcji czujników do pomiaru parametrów środowiskowych, zaprezentowała nową ofertę wymiennych, inteligentnych sond mogących pracować w trudnych warunkach środowiskowych. Nowe sondy wilgotności i temperatury Vaisala D HMP4, HMP5, HMP7 i HMP8 oraz sonda temperaturowa Vaisala TMP1 stanowią rozszerzenie rodziny produktowej Indigo i uzupełniają wcześniejsze modele serii GMP250 i HPP272.
czytaj więcej

Enkodery bezłożyskowe

2018-01-19   | Eldar
Enkodery bezłożyskowe

Eldar oferuje absolutne enkodery SMAB firmy Lika. Są to enkodery bezłożyskowe, cechujące się dużą prędkością obrotową, rozdzielczością do 18 bitów oraz interfejsem SSI.
czytaj więcej

Nowy numer APA