wersja mobilna
Online: 495 Piątek, 2018.01.19

Technika

Czujniki magnetyczne i indukcyjne firmy .steute - do najbardziej wymagających zastosowań

wtorek, 25 czerwca 2013 09:14

Brud, wilgoć, agresywne środowisko, zagrożenie wybuchem pyłów lub gazów, wibracje czy udary mechaniczne - to czynniki, które mogą mieć niekorzystny wpływ na pracę czujników magnetycznych i indukcyjnych stosowanych w przemyśle lub też skutkować określonymi wymaganiami certyfikacyjnymi. Firma .steute produkuje swoje czujniki właśnie z myślą o złożonych i trudnych aplikacjach, a oferta jest stale rozszerzana, także o... wersje bezprzewodowe.

Fot. 1. Miniaturowy czujnik Halla HS Si 4

Od czujników magnetycznych i indukcyjnych stosowanych w automatyce przemysłowej i systemach bezpieczeństwa oczekuje się wysokiej trwałości, uniwersalności i pewności działania. Nawet jeśli warunki środowiskowe są bardzo niekorzystne. Dlatego też .steute udostępnia swoim klientom specjalnie zaprojektowane urządzenia, obejmujące wersje bezprzewodowe, przeciwwybuchowe (ATEX), odporne na wibracje oraz o wysokim stopniu ochrony (IP69K). Przeznaczone są one zarówno do pozycjonowania elementów maszyn i urządzeń, jak też do zastosowań związanych z bezpieczeństwem pracy.

MAGNETYCZNE CZUJNIKI BEZPIECZEŃSTWA

Firma .steute oferuje dwa podstawowe typoszeregi czujników bezpieczeństwa: RC Si M30 (obudowa cylindryczna Ø30 mm, gwintowana, wykonana z niklowanego aluminium lub ze stali nierdzewnej, stopień ochrony IP67 lub IP69K, kodowany magnes) oraz RC Si 56 (obudowa prostokątna do montażu na typowych profilach aluminiowych, wykonana z tworzywa sztucznego, IP67 lub IP69K, kodowany magnes).

Ponadto, w ofercie znajdują się czujniki wykorzystujące efekt Halla i przez to całkowicie odporne na wibracje i wstrząsy: miniaturowy HS Si 4 (fot. 1) oraz większy BZ 16, do kontroli zamknięcia osłon. Ten drugi ma zabudowane dwa przekaźniki bezpieczeństwa i może funkcjonować samodzielnie, bez dodatkowego modułu bezpieczeństwa. Wszystkie wyżej wymienione czujniki, z wyjątkiem BZ 16, dostępne są także w wersji przeciwwybuchowej (ATEX).

MAGNETYCZNE CZUJNIKI POZYCYJNE

Kolejna grupa urządzeń to czujniki służące do pozycjonowania elementów maszyn i urządzeń. Oferta obejmuje 18 typoszeregów takich urządzeń, w obudowach cylindrycznych (średnica od 8 do 18 mm) oraz prostokątnych (w tym przystosowanych do współpracy z siłownikami). Czujniki dostępne są w wersji z tworzywa sztucznego, niklowanego aluminium/mosiądzu, a także ze stali nierdzewnej.

Stopień ochrony to minimalnie IP67 (także w przypadku wersji z wtyczką) lub IP69K. Trzy wersje czujników cylindrycznych (RC 13.5, RC 15 oraz RC M20) dostępne są w wersji przeciwwybuchowej (ATEX). Te ostatnie stosowane są bardzo często w przemyśle naft owym, gazowym oraz w przemyśle okrętowym i morskim.

MAGNETYCZNE CZUJNIKI BEZPRZEWODOWE

Fot. 2. Bezprzewodowe czujniki magnetyczne z odbiornikiem

Jedną z rewolucyjnych nowości firmy .steute bezprzewodowe, magnetyczne czujniki pozycyjne RF RC 10 EN868 (kompaktowa obudowa prostokątna z tworzywa sztucznego), RF GS M25 EN868 oraz RF GS M30 (obudowa cylindryczna odpowiednio fi 25/30 mm, z tworzywa sztucznego/metalu, gwintowana), wykorzystujące technologię EnOcean (fot. 2).

Czujniki wyposażone są w baterie litowe o dużej żywotności, przy czym w przypadku wersji RF RC 10 są one wymienne. Po zbliżeniu magnesu czujnik wysyła kodowany telegram (na częstotliwości 868,3 MHz), który może być odbierany przez jeden z czterech typów odbiorników, wyposażonych w wyjścia przekaźnikowe lub pnp/npn, a w opcji dodatkowo w interfejs RS232, służący do komunikacji z systemem sterowania.

Zasięg transmisji to odpowiednio 300 m w terenie otwartym oraz 30 m w typowej hali fabrycznej. Zasięg może być podwajany dzięki zastosowaniu przekaźników sygnału. Czujniki tego typu predystynowane są do zastosowania w maszynach z elementami ruchomymi, a szczególnie wirującymi, gdzie zwykłe czujniki wymagałyby użycia kłopotliwych w eksploatacji szczotkozbieraczy.

CZUJNIKI INDUKCYJNE W WYKONANIU EXTREME

Fot. 3. Nowość w ofercie - czujniki indukcyjne standardowe i Extreme

Absolutną nowością firmy .steuteczujniki indukcyjne w wykonaniu Extreme (fot. 3), przeznaczone do pracy w najtrudniejszych warunkach środowiskowych. Charakteryzują się one bardzo szerokim zakresem dopuszczalnej temperatury otoczenia (od -40 °C do +120 °C) oraz wysokim stopniem ochrony IP68.

Dostępne są w średnicach 8, 12, 18 i 30 mm, a odległość działania mieści się w zakresie od 2 do 10 mm. Obudowy wykonane są we wszystkich przypadkach ze stali nierdzewnej. Czujniki te są dostępne także w wykonaniu standardowym, przeznaczonym do pracy w temperaturach od -25 °C do +85 °C, przy stopniu ochrony IP67. Wszystkie czujniki dostępne są zarówno w wersjach z kablem, jak i przyłączem konektorowym.

BEZPRZEWODOWE CZUJNIKI INDUKCYJNE

Fot. 4. Bezprzewodowe czujniki indukcyjne z modułem radiowym i odbiornikiem

Dzięki opracowaniu uniwersalnego nadajnika RF 96 ST możliwe stało się wprowadzenie do portfolio urządzeń bezprzewodowych także czujników indukcyjnych (fot. 4). Czujniki o średnicy 12, 18 lub 30 mm i zasięgu od 4 do 15 mm podłączane są za pomocą przewodu z wtyczką do nadajnika, stanowiącego jednocześnie źródło energii (oparte na baterii o długiej żywotności).

Po aktywacji czujnika nadajnik przesyła sygnał w standardzie EnOcean do odbiornika radiowego, podobnie jak dzieje się to w przypadku bezprzewodowych sensorów magnetycznych. Co warte uwagi, nadajnik RF 96 ST może współpracować także z dowolnymi zestykowymi wyłącznikami elektromechanicznymi, przekształcając je tym samym w urządzenia radiowe.

Ciekawym uzupełnieniem oferty sensorów bezdotykowych jest czujnik optyczny serii RF 96 LT EN868, służący do wykrywania obiektów lub, w jednej z wersji, rozróżniający dziesięć poziomów szarości.

Adam Więch
steute Polska

www.steute.pl

 

zobacz wszystkie Nowe produkty

Wymienne, inteligentne sondy wilgotności i temperatury do pracy w ciężkich warunkach

2018-01-19   |
Wymienne, inteligentne sondy wilgotności i temperatury do pracy w ciężkich warunkach

Firma Vaisala, specjalizująca się w produkcji czujników do pomiaru parametrów środowiskowych, zaprezentowała nową ofertę wymiennych, inteligentnych sond mogących pracować w trudnych warunkach środowiskowych. Nowe sondy wilgotności i temperatury Vaisala D HMP4, HMP5, HMP7 i HMP8 oraz sonda temperaturowa Vaisala TMP1 stanowią rozszerzenie rodziny produktowej Indigo i uzupełniają wcześniejsze modele serii GMP250 i HPP272.
czytaj więcej

Enkodery bezłożyskowe

2018-01-19   | Eldar
Enkodery bezłożyskowe

Eldar oferuje absolutne enkodery SMAB firmy Lika. Są to enkodery bezłożyskowe, cechujące się dużą prędkością obrotową, rozdzielczością do 18 bitów oraz interfejsem SSI.
czytaj więcej

Nowy numer APA