wersja mobilna
Online: 465 Niedziela, 2018.01.21

Technika

Pluto. Nowe wersje sterowników bezpieczeństwa w ofercie ABB Jokab Safety

poniedziałek, 12 sierpnia 2013 12:32

Sterowniki bezpieczeństwa Pluto są odpowiedzią na zapotrzebowanie ze strony producentów maszyn w zakresie kompaktowych i przemyślanych modułów nadzorujących pracę zarówno małych maszyny, jak i dużych systemów. W takich zastosowaniach mamy do czynienia z rozmaitymi środowiskami pracy. Omawiane moduły podlegają ciągłej ewaluacji, czego efektem są ich nowe wersje wprowadzone do oferty na początku tego roku.

Rys. 1. Montaż komponentów bezpieczeństwa na szynie AS-i

Sterowniki Pluto występują w trzech podstawowych odmianach: jako wersje autonomiczne, systemy z magistralą bezpieczeństwa oraz AS-i, która w tego typu zastosowaniach jest standardem o wieloletniej tradycji. W wersjach podstawowych, podobnie jak w module bezpieczeństwa Vital, istnieje możliwość łączenia komponentów w pętle, co daje nam znaczną oszczędność pod względem wejść/wyjść.

Do jednego wejścia można podłączyć kilka czujników bezpieczeństwa, co daje nam możliwość uzyskania najwyższego osiągalnego poziomu bezpieczeństwa systemu. Istnieją również łączone wejścia i wyjścia, które mogą być stosowane np. do przycisków podświetlanych, gdzie jednocześnie korzysta się z funkcji wejścia i wyjścia.

Sterownik Pluto ma wejścia do nadzoru większości komponentów bezpieczeństwa dostępnych na rynku, a sposób działania każdego wejścia jest definiowany w oprogramowaniu Pluto Manager. Sterownik bez magistrali jest dostępny w dwóch wielkościach z odpowiednio 20 i 46 wejściami/wyjściami - S20 i S46-6. Sterowniki te są analogiczne do wersji wyposażonej w magistralę bezpieczeństwa, czyli B20 i B46-6.

WERSJA PLC DO SYSTEMÓW BEZPIECZEŃSTWA BEZ MAGISTRALI

Pojedyńcze jednostki Pluto mogą być stosowane jako autonomiczne programowalne sterowniki bezpieczeństwa z opcjonalnym rozszerzeniem. Mają one możliwość wizualizacji procesu.

PLUTO Z MAGISTRALĄ KOMUNIKACYJNĄ SAFETY BUS (ALL MASTER)

Wersja z magistralą bezpieczeństwa umożliwia pracę w dużych rozbudowanych systemach poprzez bramki obsługujące sieci Profibus DP, DeviceNet, CANopen, Ethernet, Profinet, Modbus. Sterownik umożliwia współpracę z enkoderami absolutnymi jedno- i wieloobrotowymi (dostępne są przeznaczone do tego moduły w programie Pluto Manager).

PLUTO AS-i

Rys. 2. System bezpieczeństwa nadzorowany przez sterownik programowalny bezpieczeństwa Pluto

Jest to wersja Pluto połączona z magistralą komunikacyjną AS-i. Urządzenie może pracować jako master na magistrali AS-i lub współpracować z innym AS-i master jako monitor. Ma on cyfrowe i analogowe wejścia oraz wyjścia bezpieczeństwa. Pluto AS-i może także pełnić funkcję modułu bezpiecznych wejść/wyjść magistrali AS-i.

Dwużyłowa szyna AS-i to:

  • prostsza funkcjonalność i instalacja,
  • łatwy montaż, demontaż i przemieszczanie w ramach szyny,
  • zasilanie, dane i sterowanie w tym samym przewodzie,

Pluto AS-i jako master, monitor lub bezpieczne wejścia/wyjścia.

WIĘCEJ O WERSJI DO SYSTEMÓW BEZPIECZEŃSTWA

Sterownik programowalny PLC Pluto do systemów bezpieczeństwa umożliwia swobodne programowanie funkcji. Zapewnia on oszczędność wejść i wyjść poprzez szeregowe podłączenie kilku czujników do jednego wejścia przy zachowaniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Istnieje możliwości edycji własnego programu lub korzystania z bloków funkcyjnych z atestem TÜV. Istnieje możliwość tworzenia systemów typu All-Master z maksymalnie 32 sterownikami Pluto na jednej szynie.

PLUTO MANAGER

Programowanie odbywa się w języku programowania drabinkowego lub logiki programowalnej - przy użyciu zegarów czasowych, pamięci pomocniczych, rejestrów, programowania sekwencyjnego i bloków z atestem TÜV. Program można pobrać bezpłatnie ze strony www.abb.pl/jokabsafety. Na stronie www.abb.pl dostępne są także archiwalne wersje programu.

BLOKI DEDYKOWANE DO OBSŁUGI PRAS MIMOŚRODOWYCH

Rys. 3. Przykładowe połączenie kilku modułów w systemie

W bibliotekach programu Pluto Manager znajdują się gotowe bloki funkcyjne do nadzoru komponentów bezpieczeństwa użytych do zabezpieczenia prasy mimośrodowej.

NOWE WERSJE D20 I D45

Powstały one, aby zaspokoić zapotrzebowanie klientów na zwiększoną liczbę wejść analogowych - mają odpowiednio 4 wejścia (D20) i 8 wejść (D45). Wersja D45 ma dodatkowo wejścia zliczające impulsy o częstotliwości do 14 kHz. Umożliwia to obsługę tak popularnych komponentów w maszynach, jak czujniki indukcyjne, enkodery inkrementalne oraz fotokomórki.

MONITORING PRĄDU - TYLKO W WERSJI PLUTO A20

W przeciwieństwie do innych wersji, Pluto A20 jako jedyny ma możliwość monitorowania wartości prądu pomiędzy wyjściami IQ16 i IQ17.

KOMPATYBILNOŚĆ Z OPROGRAMOWANIEM SISTEMA

Wszystkie komponenty ABB Jokab Safety mają biblioteki do programu Sistema umożliwiającego obliczanie kategorii bezpieczeństwa oraz biblioteki plików dla większości dostępnych na rynku środowisk graficznych.

ABB Jokab Safety
www.abb.pl/jokabsafety

 

zobacz wszystkie Nowe produkty

Wymienne, inteligentne sondy wilgotności i temperatury do pracy w ciężkich warunkach

2018-01-19   |
Wymienne, inteligentne sondy wilgotności i temperatury do pracy w ciężkich warunkach

Firma Vaisala, specjalizująca się w produkcji czujników do pomiaru parametrów środowiskowych, zaprezentowała nową ofertę wymiennych, inteligentnych sond mogących pracować w trudnych warunkach środowiskowych. Nowe sondy wilgotności i temperatury Vaisala D HMP4, HMP5, HMP7 i HMP8 oraz sonda temperaturowa Vaisala TMP1 stanowią rozszerzenie rodziny produktowej Indigo i uzupełniają wcześniejsze modele serii GMP250 i HPP272.
czytaj więcej

Enkodery bezłożyskowe

2018-01-19   | Eldar
Enkodery bezłożyskowe

Eldar oferuje absolutne enkodery SMAB firmy Lika. Są to enkodery bezłożyskowe, cechujące się dużą prędkością obrotową, rozdzielczością do 18 bitów oraz interfejsem SSI.
czytaj więcej

Nowy numer APA