wersja mobilna
Online: 354 Poniedziałek, 2018.01.22

Technika

Nowe przekaźniki interfejsowe IRC firmy Conta-Clip w ofercie OEM Automatic

piątek, 14 listopada 2014 09:56

Przekaźniki serii IRC (Interface Relay Compact) zostały wprowadzone w ramach nowej strategii firmy Conta-Clip w zakresie przekaźników interfejsowych o szerokości 6,2 mm. Pięć różnych wersji pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni, zapewnia prostą instalację i doskonałą funkcjonalność.

Dzięki wymiennym modułom przekaźników czy transoptorów SSR, można je stosować w wielu aplikacjach o zróżnicowanych wymaganiach.

WERSJA PODSTAWOWA BASIC

Przekaźniki interfejsowe, które są stosowane i pracują we wszystkich aplikacjach. Szerokość modułu to standardowe 6,1 mm, a całkowita głębokość wraz z zatrzaskiem wynosi 90,7 mm. Zatrzask jest jednocześnie uchwytem tabliczki opisowej.

WERSJA SM-IRC

Rys. 3. Sposób włączenia przekaźników IRCP-I (u góry) i IRCP-O do układów ze sterownikiem PLC

Rozszerzeniem wersji Basic są przekaźniki wyposażone w moduły bezpiecznikowe. Zastosowano tutaj unikalny sposób ochrony każdego wyjścia przekaźnikowego. Fabrycznie moduł SM-IRC dostarczany jest z obwodem zamkniętym - Close (No Module), jednak można w nim umieścić wkładkę z bezpiecznikiem cylindrycznym 5 × 20 mm. Po zamontowaniu kołek sygnalizacyjny wskazuje stan pracy jako Close (Module In), a bezpiecznik wpięty jest w układ i chroni przekaźniki.

Usunięcie wkładki, na przykład w celu wymiany przepalonego bezpiecznika, sygnalizowane jest ustawieniem kołka w pozycji Open (Module Out) - układ jest rozwarty.

Przekaźnik interfejsowy bezpiecznikowy można przywrócić do ustawień fabrycznych Close (No Module) przez przesunięcie kołka-wskaźnika w lewo, na przykład przy pomocy wkrętaka. Pozwala to na użytkowanie przekaźników jak typowych przekaźników serii Basic.

PRZEKAŹNIKI UŁATWIAJĄCE PODŁĄCZENIE DO PLC

Seria IRCP-I oferuje możliwość podłączenia czujników z wejściami (Input) w PLC. Wszystkie trzy przewody sterujące układem wykonawczym (na wyjściu PLC) mogą być podłączone bezpośrednio do modułu przekaźnikowego (rys. 3). Pozwala to zaoszczędzić miejsce w obudowie urządzenia, a także uprościć montaż układu (skrócić czas na wykonanie okablowania).

Elementy IRCP-O to przekaźniki o konstrukcji analogicznej do serii IRCP-I, z tym że tutaj zmostkowane są przewody wyjściowe (Output) sterownika PLC. W tej serii wszystkie 3 przewody sterujące układem wykonawczym (na wyjściu PLC) mogą być podłączone bezpośrednio do modułu przekaźnikowego. Pozwala to zaoszczędzić miejsce w obudowie urządzenia, a także skraca czas potrzebny na wykonanie okablowania.

PRZEKAŹNIKI CZASOWE

Ostatnia grupa produktów to MFR-IRCPU - wielofunkcyjne interfejsowe przekaźniki czasowe. Każdy przekaźnik zapewnia szeroką gamę kombinacji czasowych, uzyskiwanych przez ustawienie w odpowiedniej pozycji 5 dwupołożeniowych zworek. Pierwsze dwie zworki umożliwiają ustawienie odpowiednich zakresów czasowych. Użytkownik ma do dyspozycji 4 zakresy: (0,1-3) s, (3-60) s, (1-20) min, (0,3-6) godz.

Kolejne 3 zworki odpowiadają za wybór jednej z 8 funkcji czasowych. Przekaźniki serii MFR mają funkcje:

On DDelay - po podaniu napięcia na przekaźnik, zamknięcie styku wyjściowego następuje po upływie nastawionego czasu T.

Off Delay - po podaniu napięcia na przekaźnik, zamknięcie styku wyjściowego następuje natychmiast. Otwarcie styku wyjściowego następuje po upływie nastawionego czasu T.

Fixed Pulse - po podaniu napięcia na przekaźnik, dopiero po upływie ustawionego czasu T nastąpi zamknięcie styku wyjściowego na 0,5 s.

Blinker On Beginning - po podaniu napięcia na przekaźnik natychmiast rozpocznie się generowanie impulsów o ustawionym czasie trwania T. Czas trwania impulsów i przerwa między nimi są symetryczne. Generowanie impulsów trwa tak długo, jak długo podane jest napięcie zasilające.

Off Delay z sygnałem Start - napięcie na przekaźniku jest podawane cały czas. Styk wyjściowy zamykany jest natychmiast po podaniu sygnału sterującego. Po wyłączeniu sygnału sterującego liczony jest czas T, po którym styk wyjściowy jest otwierany.

On Delay i Off Delay z sygnałem Start - napięcie jest podawane ciągle na przekaźnik. Podanie sygnału sterującego rozpoczyna liczenie czasu, po którym nastąpi załączenie styku wyjściowego. Po zdjęciu sygnału sterującego nastąpi odliczanie czasu T, po którym styk wyjściowy zostanie otwarty.

Impuls On Delay Off - napięcie jest podawane ciągle na przekaźnik. Podanie sygnału sterującego natychmiast zamyka styk wyjściowy i jednocześnie rozpoczyna liczenie czasu T, po którym nastąpi otwarcie styku wyjściowego.

Impuls Off Delay Off - napięcie jest podawane ciągle na przekaźnik. Po podaniu sygnału sterującego w układzie nic się nie dzieje. Natychmiast po zaniku sygnału sterującego styk wyjściowy jest zamykany i jednocześnie następuje odliczanie czasu T, po którym następuje otwarcie styku wyjściowego.

PODSUMOWANIE

Wszystkie przekaźniki interfejsowe IRC firmy Conta-Clip występują w 2 wersjach: IRC - śrubowej oraz FIRC - sprężynowej Push-In. Istotną cechą mogą być takie same gabaryty obu wersji tych urządzeń. Do przekaźników polecane są mostki nawet 16-pinowe, występujące w kolorach: czarnym, czerwonym i niebieskim.

Pozwala to w przejrzysty sposób dystrybuować potencjały i wyeliminować w ten sposób czas potrzebny na montaż przewodów na każdym z przekaźników. Uzupełnieniem oferty przekaźników serii IRC jest adapter FCA/IRC. Urządzenie jest wyposażone w gniazdo FC16, plus 2 zaciski do przyłączenia zasilania (+24 V, 0). Od strony przekaźników adapter jest wpinany między styki A1-A2.

Marcin Brzozowski
Kierownik ds. Kluczowych Klientów
OEM Automatic
www.oemautomatic.pl

 

zobacz wszystkie Nowe produkty

Siłowniki elektryczne z interfejsem CAN

2018-01-22   | LINAK Polska
Siłowniki elektryczne z interfejsem CAN

Linak wprowadził do oferty pięć siłowników elektrycznych ze zintegrowanym interfejsem CAN w standardzie SAE J1939. Tego typu magistrala to sprawdzony protokół wykorzystywany m.in. w ciężkich maszynach budowlanych, rolniczych, itp.
czytaj więcej

Elektroniczny kontroler dostępowy RFID do systemów kontroli dostępu

2018-01-22   |
Elektroniczny kontroler dostępowy RFID do systemów kontroli dostępu

Firma Southco rozszerzyła ofertę elektronicznych systemów kontroli dostępu o nowy kontroler EA-P3 ułatwiający integrowanie systemów dostępu bezkluczowego na poziomie sprzętowym. EA-P3 ułatwia elektroniczne zarządzanie poświadczeniami za pomocą bezkontaktowych kart inteligentnych MIFARE 13,56 MHz, bez konieczności zapewnienia dostępu do sieci czy też instalacji dodatkowego sprzętu i oprogramowania.
czytaj więcej

Nowy numer APA