wersja mobilna
Online: 375 Sobota, 2018.01.20

Technika

Impol-1 - kompleksowy dostawca elementów i systemów automatyki oraz systemów alarmowych do separatorów

piątek, 14 listopada 2014 10:33

Impol-1 ma szeroką ofertę elementów automatyki które pozwalają na budowę różnorodnych systemów - od prostych po bardzo zaawansowane. Oprócz urządzeń, które Impol-1 produkuje - a są nimi czujniki indukcyjne i pojemnościowe, indukcyjne czujniki prędkości ICP i elektroniczne sygnalizatory ruchu ESR oraz zasilacze - firma ma w swojej ofercie produkty firm: Sick, Kuebler, Pepperl+Fuchs oraz MeanWell. Poniżej przedstawiamy wybrane nowości z naszej oferty.

Elementami pozwalającymi na określenie położenia elementów ruchomych w różnorodnych aplikacjach są enkodery. Występują one w wielu wersjach wykonania zarówno pod względem mechanicznym jak i elektrycznym. Jednym z najbardziej popularnych są enkodery inkrementalne.

Enkoder inkrementalny rodziny ESIMA DBS36 firmy Sick który dzięki swym małym wymiarom może być używany w wielu różnorodnych aplikacjach. Średnica korpusu w tym enkoderze wynosi tylko 37mm. Kołnierz do mocowania czołowego z wielootworowym rastrem zapewnia swobodę montażu. Dostępne są wersje z wałkiem oraz z otworem nieprzelotowym która jest wyposażona w uniwersalny wspornik antyrotacyjny. Enkodery te mogą być wyposażone w interfejsy: TTL/RS-422, HTL/push-pull i otwarty kolektor NPN. Dostępne są rozdzielczości od 100 do 2500 obr/min.

Oprócz enkoderów obrotowych występują też enkodery które pozwalają na określenie przesunięcia liniowego. Są to enkodery linkowe oraz enkodery magnetyczne. Poniżej przykład jednego z nich.

Liniowy enkoder absolutny z taśmą magnetyczną rodziny LA50/BA5 firmy Kuebler pracuje z rozdzielczością 10 um a maksymalny długość pomiaru to 20 metrów. Odległość pomiędzy taśmą magnetyczną a głowicą może wynosić to maksymalnie 1,5mm. Głowica pomiarowa może być wyposażona w interfejs SSI lub CANopen. Wmontowana dioda LED sygnalizuje gdy poziom pola magnetycznego jest za słaby co pozwala uprościć instalację całego systemu.

W różnorodnych gałęziach przemysłu często zachodzi potrzeba policzenia energii, czasu, impulsów lub częstotliwości. Takie zadania mogą zrealizować liczniki firmy Kuebler które firma Impol-1 jako autoryzowany dystrybutor posiada w swojej ofercie. Występują one jako urządzenia elektroniczne lub elektromechaniczne. Poniżej przykład jednego z nich.

Licznik Codix 560 firmy Kubler jest uniwersalnym licznikiem który może liczyć: czas, częstotliwość i impulsy do częstotliwości 55 kHz oraz pracować jako wskaźnik pozycji. Może on pracować jako licznik partii lub licznik całkowity. Posiada on dwa wyjścia przekaźnikowe. Może być wyposażony w interfejs RS232 lub RS485 co umożliwia bezpośrednie podłączenie do komputera PC, większego wyświetlacza lub drukarki. Urządzenie może być zasilane z napięcia 10-30 VDC lub 100-240 VAC. Zakres temperatur pracy wynosi od -20 do +65°C.

Ważną grupę czujników występujących w automatyce są czujniki poziomu, przepływu, ciśnienia i temperatury. Poniżej jest zaprezentowana rodzina czujników poziomu która dzięki dobrym parametrom metrologicznym i atrakcyjnej cenie może być użyta w wielu różnorodnych aplikacjach.

Czujnik poziomu rodziny LFP firmy SICK. Długość sondy może wynosić od 10 do 400 cm. Można ją dowolnie skracać. Czujnik ten posiada wyjście analogowe (0-10 V lub 4-20 mA) oraz podwójne wyjście binarne. Pozwala to na: pomiar ciągły oraz sygnalizację progowych wartości poziomu (możliwość zaprogramowania maksymalnie 4 progów poziomu). Można też zaprogramować funkcję tzw. okna tzn. czujnik będzie sygnalizował gdy wartość poziomu przekroczy ustalony poziom minimalny lub maksymalny. Czujnik LFP można zaprogramować przed zamontowaniem w zbiorniku co znacznie upraszcza instalację.

Dzisiaj zwraca się coraz większą uwagę na problemy ochrony środowiska. Oprócz różnorodnych elementów automatyki firma IMPOL-1 jest przedstawicielem fińskiej firmy Labkotec oferującej systemy alarmowe do separatorów tłuszczy i substancji ro popochodnych. Sygnalizują one konieczność opróżnienia separatora, a tym samym pomaga zapobiegać przedostawaniu się szkodliwych związków (węglowodory) do kanalizacji.

Jednym z nowych urządzeń jest bezprzewodowy system alarmowy LokaSET który pozwala na monitoring cieczy w szambie. System składa się z następujących modułów: centralki alarmowej zainstalowanej w domu, modułu radiowego oraz sondy.

Sonda dołączona jest do modułu radiowego. Komunikacja pomiędzy modułem radiowym zainstalowanym przy szambie a centralką alarmową odbywa się bezprzewodowo. Pozwala to uniknąć instalacji przewodu łączącego sondę zainstalowaną w szambie z mieszkaniem co prowadzi do redukcji kosztów instalacji związanych z instalacją kabla. Urządzenie posiada sygnalizację optyczną, akustyczną oraz wyjście przekaźnikowe które można dołączyć np. do systemu alarmowego lub wykorzystać do rozbudowy o dodatkowe elementy sygnalizacyjne. Zasięg transmisji pomiędzy modułem radiowym a centralką wynosi do 650 metrów, czas życia baterii (CR123A) do 10 lat.

Impol-1
www.impol-1.pl

 

zobacz wszystkie Nowe produkty

Wymienne, inteligentne sondy wilgotności i temperatury do pracy w ciężkich warunkach

2018-01-19   |
Wymienne, inteligentne sondy wilgotności i temperatury do pracy w ciężkich warunkach

Firma Vaisala, specjalizująca się w produkcji czujników do pomiaru parametrów środowiskowych, zaprezentowała nową ofertę wymiennych, inteligentnych sond mogących pracować w trudnych warunkach środowiskowych. Nowe sondy wilgotności i temperatury Vaisala D HMP4, HMP5, HMP7 i HMP8 oraz sonda temperaturowa Vaisala TMP1 stanowią rozszerzenie rodziny produktowej Indigo i uzupełniają wcześniejsze modele serii GMP250 i HPP272.
czytaj więcej

Enkodery bezłożyskowe

2018-01-19   | Eldar
Enkodery bezłożyskowe

Eldar oferuje absolutne enkodery SMAB firmy Lika. Są to enkodery bezłożyskowe, cechujące się dużą prędkością obrotową, rozdzielczością do 18 bitów oraz interfejsem SSI.
czytaj więcej

Nowy numer APA