wersja mobilna
Online: 269 Środa, 2018.01.24

Technika

Urządzenia firmy ELPRO w systemie elektrycznego ogrzewania rozjazdów kolejowych

piątek, 19 grudnia 2014 11:11

Bezpieczeństwo ruchu kolejowego wymaga utrzymania stanu infrastruktury na odpowiednim poziomie sprawności i niezawodności. Dotyczy to nie tylko urządzeń sterowania ruchem kolejowym, ale także torowiska i urządzeń przytorowych. Rozwiązaniem ułatwiającym pracę obsługi i gwarantującym właściwy poziom bezpieczeństwa jest system obsługi urządzeń energetyki niskiego napięcia typu ZNOR-2. Jest to powszechnie znany system produkowany przez spółkę Elester-PKP.

Jednym z podstawowych zadań systemu jest automatyczne ogrzewanie szyn rozjazdów kolejowych, w celu zapewnienia ich sprawności nawet przy skrajnie niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Urządzenia zdalnego sterowania pozwalają na zdalną kontrolę i obsługę urządzeń ZNOR-2 rozmieszczonych na całym odcinku linii kolejowej.

Fot. 1. Szafa elektryczna z radiomodemem

Fot. 2. Pracujący radiomodem Elpro 915U-D

Pracownik centrum widzi na monitorach lub na ścianie graficznej wykonanej z monitorów LCD pełne, skalowalne zobrazowanie szlaku i układu torowego z uwzględnionymi urządzeniami systemu. System komunikuje się z urządzeniami zewnętrznymi za pomocą bezprzewodowego modemu Elpro 915U-D. Jest to modem realizujący dwukierunkową transmisję danych szeregowych, nawet na odległość do 12 km. Wyposażony jest w dwa interfejsy szeregowe, RS-232 i RS-485, mogące pracować równocześnie w dwóch niezależnych kanałach.

WDROŻONY SYSTEM

Rys. 1. Schemat ideowy omawianego systemu

Do tej pory komunikacja radiowa na dużych dystansach możliwa była tylko na częstotliwościach licencjonowanych, zwykle w pasmach poniżej 500 MHz. Firma Elpro jako alternatywę proponuje modem 915U-D pracujący w otwartym paśmie 2,4 GHz. Pozwala on na transmisję danych z prędkością do 250 kb/s na dystansach do 12 km (wymagana widoczność optyczna anten, anteny 5 dBi).

Radiomodemy pracują w topologii master/slave, z możliwością stosowania repeaterów. Nie ma ograniczeń co do ich liczby i lokalizacji w sieci. Repeater może obsługiwać urządzenia końcowe tak jak slave. Zastosowanie takiej topologii pozwala na tworzenie rozległych sieci pokrywających ogromne obszary.

Z kolei podwójna identyfikacja sieci (adres sieciowy i identyfikator) umożliwia stworzenie kilku niezależnych sieci na tym samym obszarze. Dzięki funkcji roamingu każdy slave i repeater automatycznie wyszukują połączenie z modemem nadrzędnym. Zapewnia to automatyczną rekonfigurację w przypadku zaniku połączenia. W razie potrzeby można również skonfigurować połączenia na sztywno.

Modemy są uniwersalne - każdy może pracować w trybie master, slave lub repeater. Konfiguracja jest intuicyjnie prosta, można jej dokonać lokalnie przez port USB lub zdalnie. W przypadku konfiguracji lokalnej nie jest potrzebne zewnętrzne źródło napięcia, wtedy zasilanie pobierane będzie z portu USB, a obwody RF (radio) zostaną wyłączone.

Podstawowe właściwości modemu Elpro 915U-D
 • praca w topologii master/slave,
 • roaming, automatyczna rekonfiguracja,
 • wsparcie dla protokołów Modbus RTU, DF1, Profibus,
 • transmisja pakietowa lub strumieniowa,
 • szyfrowanie A ES 128-, 192- lub 256-bitowe,
 • podwójna identyfikacja sieci,
 • modulacja FHSS, wysoka odporność na zakłócenia,
 • możliwość pomijania wybranych częstotliwości,
 • dwa niezależne kanały transmisyjne,
 • symultaniczna obsługa RS-232 oraz RS-485,
 • konfiguracja poprzez port USB,
 • szeroki zakres temperatur pracy (od -40°C do +65°C),
 • zasilanie 9-30 VDC,
 • sygnalizacja stanu połączenia, poziom sygnału "na styku",
 • możliwość montażu na szynie DIN lub płaskiej powierzchni,
 • zdalny dostęp do każdego radiomodemu w sieci,
 • zaawansowana diagnostyka,
 • ATEX Zone 2,
 • tryb uśpienia (sleep mode).
OPINIE O ROZWIĄZANIU

Bezprzewodowe radiomodemy Elpro 915U-D oferowane przez firmę Tekniska Polska w systemie ZNOR-2 zapewniają transmisję danych pomiędzy pulpitem nadrzędnym, czyli panelem operatorskim, a sterownikiem znajdującym się wewnątrz rozdzielnicy EOR - Elektrycznego Ogrzewania Rozjazdów. Modemy Elpro zostały wykorzystane przy realizacji zdalnego sterowania w pobliżu Lublina.

Jednym z założeń projektowanego systemu było zastosowanie transmisji bezprzewodowej, umożliwiającej nadawanie na stosunkowo dużej odległości - około dwóch kilometrów - przy zróżnicowanym ukształtowaniu terenu. Dodatkowym wymaganiem było zapewnienie transparentnej transmisji danych przy wykorzystaniu interfejsu szeregowego RS-485.

Fot. 3. Panel operatorski systemu

Fot. 4. Antena firmy Completech

Dzięki zastosowaniu modemów Elpro 915U-D, pracujących w trybie strumieniowym, przesył danych pomiędzy sterownikami odbywa się płynnie i z dużą prędkością - 250 kb/s. Transmisja realizowana jest w trybie half-duplex, czyli pytanie-odpowiedź. Topologia pracy systemu to gwiazda - mówi Krzysztof Misiakiewicz, inżynier elektronik w firmie Elester-PKP.

Do modemów zostały podłączone wysokiej jakości anteny fińskiej firmy Completech oferowane przez Tekniska Polska. Ze swojej strony, jako użytkownik, mogę dodać, że modemy konfiguruje się w intuicyjny sposób. Bardzo pomocny przy uruchamianiu systemu okazał się wskaźnik RSSI w postaci analogowej. W łatwy sposób można zbadać siłę sygnału zwykłym miernikiem. Modemy działają w naszym systemie od jesieni 2012, ogólnie oceniam ich pracę bardzo pozytywnie - dodaje Krzysztof Misiakiewicz.

Tekniska Polska
tekniska.pl

 

zobacz wszystkie Nowe produkty

Małogabarytowe, łatwe w instalacji czujniki prądowe na zakres pomiarowy 5500 A

2018-01-24   | HARTING Polska Sp. z o.o.
Małogabarytowe, łatwe w instalacji czujniki prądowe na zakres pomiarowy 5500 A

Czujniki prądowe nowej serii HCME z oferty firmy HARTING charakteryzują się małymi gabarytami i łatwą instalacją. Mogą być one montowane bezpośrednio na szynach zbiorczych. Pomimo małych gabarytów (szerokość 14 cm, wysokość 6 cm) umożliwiają pomiar prądów o natężeniu do 5500 A z dużą precyzją. Pracują w szerokim zakresie temperatur otoczenia od -40 do +85°C.
czytaj więcej

Nowatorski system transportu liniowego

2018-01-24   | B&R Automatyka Przemysłowa Sp. z o.o.
Nowatorski system transportu liniowego

Podczas odbywającej się w Norymberdze wystawy SPS IPC Drives 2017 firma B&R zaprezentowała nowy, inteligentny system transportowy ACOPOStrak. Pozwala on na masową personalizację produkcji, tj. wytwarzanie wyrobów jednostkowych przy zachowaniu ekonomii produkcji masowej. System transportu liniowego może być bardzo elastycznie konfigurowany. ACOPOStrak może być przekształcony w dowolny otwarty lub zamknięty układ poprzez dowolność ustawienia poszczególnych segmentów.
czytaj więcej

Nowy numer APA