wersja mobilna
Online: 268 Środa, 2018.01.24

Technika

Czy każdy zna się na zasilaczach?

środa, 25 marca 2015 09:26

Różnorodność wymagań stawianych w stosunku do zasilania ma silny związek z przeznaczeniem i zastosowaniem danego zasilacza w konkretnej aplikacji. To sprawia, że dobór odpowiedniego zasilacza nie jest sprawą prostą i wymaga dużego doświadczenia i sporej wiedzy technicznej.

Na polskim rynku działa bardzo wielu dystrybutorów, którzy oferują tanie zasilacze dalekowschodnich producentów. W zależności od renomy faktycznego producenta są to często zasilacze o dobrej jakości, jednak oferujące tylko podstawowe funkcje. Dystrybutorzy tych zasilaczy, z nielicznymi wyjątkami, sprowadzają swoje działania jedynie do pośrednictwa sprzedaży, nie oferując żadnego wsparcia technicznego i fachowej pomocy.

Brak odpowiedniego doradztwa w zakresie zasilania doprowadza często do sytuacji, że producent bardziej skomplikowanego urządzenia, do którego potrzebny jest rozbudowany system zasilania, próbuje go wykonać, na miarę swoich możliwości i doświadczenia, bazując na prostym zasilaczu jednowyjściowym nieposiadającym żadnych specjalnych funkcji.

ZASILACZE MEAN WELL W OFERCIE MERAWEX

Fot. 1. Przykład typowego zasilacza Mean Well do montażu na szynę DIN

Taka sytuacja zachęca do skorzystania z oferty firmy, która jest w stanie zaproponować i dobrać odpowiedni zasilacz bazując na szerokiej ofercie zarówno własnych wersji specjalizowanych pod potrzeby konkretnego odbiorcy, jak i typowych rozwiązaniach światowych producentów zasilaczy.

Do firm spełniających powyższe kryteria należy zaliczyć spółkę Merawex, która od ponad 25 lat koncentruje się na opracowywaniu i produkcji zasilaczy dla klientów z wielu gałęzi przemysłu, energetyki, telekomunikacji, transportu i innych specjalistycznych branż, jak na przykład urządzeń dla systemów przeciwpożarowych. Od kilku lat firma oferuje również zasilacze firmy Mean Well. Wieloletnie zaangażowanie w sprzedaż i wsparcie techniczne produktów tej marki zaowocowało otrzymaniem oficjalnego statusu partnera firmy Mean Well w Polsce.

Taki model współpracy gwarantuje naszym kontrahentom, że współpracując z firmą Merawex, otrzymają nie tylko właściwy zasilacz dobrany do danego zastosowania, ale oznacza to przede wszystkim gwarancję uzyskania fachowej pomocy zarówno na etapie wyboru odpowiedniego rozwiązania jak i pomocy przy jego dostosowaniu, instalacji czy nawet w trakcie pracy zasilacza na obiekcie.

Współpraca z Merawex daje również możliwość otrzymania zasilacza dopasowanego do konkretnych oczekiwań odbiorcy. Merawex, bazując na swoim doświadczeniu oraz zapleczu technicznym inżynierów Mean Well, jest w stanie dokonać w danym zasilaczu wielu zmian i rozszerzeń, zmieniając lub dorabiając pewne funkcje do gotowych już wyrobów.

Warto zwrócić uwagę, że zdolności produkcyjne firmy Merawex i posiadany dział kontroli jakości umożliwia dostarczenie zarówno pojedynczych sztuk przerobionych zasilaczy, jak i dużych serii wykonanych na zamówienie. Na wszystkie wprowadzone modyfikacje Merawex jest w stanie przeprowadzić podstawowe badania i testy funkcjonalne oraz dostarczyć kontrahentowi dokumenty potwierdzające poprawność wykonanych zmian.

Proponujemy również opracowanie bardziej skomplikowanych urządzeń zasilających bazujących na typowych produktach Mean Well. W tej sytuacji Merawex dobudowuje wymagane funkcje dodatkowe oczekiwane przez odbiorcę oraz umieszcza całość w odpowiedniej obudowie.

Jako partner oraz bezpośredni importer zasilaczy Mean Well, Merawex zapewnia swoim klientom szybkie dostawy i konkurencyjne ceny na wszystkie modele z katalogu producenta.

A JEŚLI WYMAGANE JEST COŚ SPECJALNEGO?

Fot. 2. Dedykowany zasilacz Merawex wykorzystujący typowy zasilacz Mean Well

W sytuacji, kiedy wymagany jest zasilacz spełniający funkcje, które trudno jest dodać do typowego zasilacza MeanWell, korzystne może być użycie z specjalizowanego zasilacza. Trudnym obszarem zastosowań zasilaczy są zasilacze napięcia gwarantowanego przystosowane do współpracy z bateriami akumulatorów.

Obecnie, od coraz większej liczby urządzeń wymaga się utrzymania pracy przy braku zasilania sieciowego. Od urządzeń chroniących życie czy mienie oczekuje się często pracy bez zasilania sieciowego w czasie kilkudziesięciu godzin. Stosowane są różne typy baterii akumulatorów, od klasycznych już akumulatorów VRLA po nowoczesne baterie litowo-jonowe.

Dla różnych pojemności akumulatorów i wymaganych czasów podtrzymania i ładowania akumulatorów potrzebne mogą być specjalne tryby pracy zasilacza oraz zastosowanie kompensacji temperaturowej i rozłącznika głębokiego rozładowania, które w sposób istotny wydłużają żywotność akumulatorów oraz przede wszystkim umożliwią właściwą współpracę zastosowanych akumulatorów i zasilacza.

Specyficznym zasilaczem, który w sposób szczególny przeznaczony jest do współpracy z akumulatorami, jest produkowany przez Merawex zasilacz serii Cameleon oznaczony indeksem AZ (lub AZC, gdy wyposażony jest w łącze komunikacji cyfrowej RS232/RS485). Produkowany jest w pełnym zakresie napięć baterii akumulatorów, czyli 12 V, 24 V i 48 V z mocami do 600 W.

Specjalną funkcją zastosowaną w tym zasilaczu jest zaimplementowanie układu mierzącego rezystancję obwodu baterii akumulatorów. W skład tej rezystancji wchodzą: rezystancje samej baterii, rezystancje jej połączeń, bezpieczników, zacisków itp. Pomiar rezystancji ma umożliwić wczesne wykrycie pogorszenia się z czasem jakości baterii i ewentualnych połączeń np. jakości styków czy zacisków.

Merawex na życzenie odbiorcy jest w stanie opracować i wykonać zasilacz spełniający funkcje odbiorcy.

CO JESZCZE JEST POTRZEBNE?

Fot. 3. Specjalizowany zasilacz przemysłowy Cameleon produkcji Merawex

Wszystkie zasilacze bezprzerwowe i buforowe wymagają do swej prawidłowej pracy zastosowania akumulatorów. Jak już wspomniano, obecnie najpopularniejsze w zastosowaniach przemysłowych stały się akumulatory VRLA typu AGM. Tutaj również Merawex wspiera swoich kontrahentów. W ofercie znajduje się wiele typów akumulatorów zarówno dostawców krajowych, jak i zagranicznych (Panasonic, Europower, SSB, Hoppecke).

Warto jednak zwrócić uwagę na markę własną akumulatorów Merawex oznaczonych nazwą MXB. Są to szczelne, bezobsługowe akumulatory o planowanej żywotności 10 lat przeznaczone do zastosowań w profesjonalnych aplikacjach. Merawex stosując akumulatory MXB we własnych rozwiązaniach, zaświadcza o ich wysokiej jakości. Dla wymagających klientów w ofercie znajduje się również seria akumulatorów z certyfikatami niemieckiej instytucji VdS. W komplecie z akumulatorami mogą być również dostarczone kable połączeniowe, stojaki oraz inne wyposażenie.

KTO ZATEM ZNA SIĘ NA ZASILACZACH?

Fot. 4. Akumulatory Merawex

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednak prosta. Jeszcze kilkanaście lat temu skonstruowanie dobrego zasilacza impulsowego wymagało ogromnej i usystematyzowanej wiedzy na temat analogowej techniki impulsowej. Od kilku lat, ze względu na dostępność monolitycznych układów scalonych, zrobienie zasilacza impulsowego jest już o wiele łatwiejsze.

Jednak w zastosowaniach profesjonalnych i produkcji wielkoseryjnej warto zdać się na producenta, który ma duże doświadczenie i potrafizaproponować odpowiednie rozwiązanie zasilania dla konkretnej potrzeby. Warto wtedy mieć kontakt z inżynierem czy nawet z konstruktorem, który podzieli się swoją wiedzą.

Większość poważnych firm dystrybucyjnych posiada wyszkolonych i przygotowanych ludzi, którzy znają ofertę i potrafią dobrać właściwy zasilacz. Zdarzają się jednak firmy, które do tematu zasilania nie przykładają zbyt wiele wagi i traktują zasilacz jako jeszcze jeden towar w swoim katalogu. W takiej firmie z pewnością nie uzyskamy żadnego wsparcia technicznego.

W tej sytuacji współpraca z firmą Merawex wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Fachowa pomoc przy wyborze odpowiedniego zasilacza, dobór akumulatorów czy innych akcesoriów może zdjąć z projektanta czy wykonawcy wiele problemów związanych z doborem właściwego rozwiązania i ustrzec się problemów w przyszłości.

Zapraszamy do współpracy!

Merawex Sp. z o.o.
www.merawex.com.pl

 

zobacz wszystkie Nowe produkty

Moduły akwizycji danych z obsługą protokołu Modbus TCP/IP

2018-01-23   |
Moduły akwizycji danych z obsługą protokołu Modbus TCP/IP

Ethernetowe moduły akwizycji danych serii D7000 są adresowane do systemów kontroli procesów, gdzie umożliwiają rejestrację sygnałów napięciowych, prądowych, dyskretnych i z termopar oraz umożliwiają generowanie sygnałów napięciowych i prądowych do sterowania m.in. sygnalizatorami i zaworami.
czytaj więcej

Sześcioosiowy robot współpracujący o udźwigu 10 kg i zasięgu 1,2 m

2018-01-23   | YASKAWA Polska Sp. z o.o.
Sześcioosiowy robot współpracujący o udźwigu 10 kg i zasięgu 1,2 m

Nowy 6-osiowy robot współpracujący HC10 firmy Yaskawa Motoman charakteryzuje się udźwigiem 10 kg i zasięgiem 1,2 m. Jest bezpiecznie zatrzymywany po kontakcie z operatorem, dzięki czemu nie wymaga ustanawiania stref ochronnych. Zawiera podwójne czujniki momentu obrotowego w każdym z połączeń, stale monitorujące siłę dla zapewnienia szybkiej reakcji na kontakt.
czytaj więcej

Nowy numer APA