wersja mobilna
Online: 208 Środa, 2018.01.24

Technika

Memosens? Tak, z Memosens wszystkie pomiary mają zupełnie nowy sens

środa, 20 maja 2015 10:41

Innowacyjne sensory w technologii Memosens wraz z platformą nowoczesnych przetworników pomiarowych Liquiline to źródło państwa oszczędności. I nie tylko.

Fot. 1. Magia Memosens

Początkowo w miarę rozwoju technologii nasi klienci prosili nas o wprowadzenie usprawnień w punktach pomiarowych pH, które byłyby niewrażliwe na wilgoć w formie deszczu lub śniegu. Ważne było dla nich, by czujniki mogły być łatwo kalibrowane, regenerowane i czyszczone. Te pożądane cechy nowej generacji sensorów w porównaniu z dotychczas stosowanymi analogowymi systemami pomiarowymi miały zdecydowanie ułatwiać obsługę i zwiększać elastyczność w zakresie konserwacji i serwisu.

Rewolucyjna technologia Memosens dla sensorów stosowanych w analizie fizykochemicznej cieczy jest odpowiedzią na prośby klientów, których słuchaliśmy przez lata. Wraz z nową serią przetworników Liquiline, proponujemy Państwu najbardziej nowoczesny i niezawodny system pomiarowy dostępny na rynku. Wyznaczona przez nas przyjazna filozofia kalibracji, możliwa tylko w wyniku zastosowania tych innowacji, jest najbardziej znaczącą i wyróżniającą cechą technologii Memosens. Wszystko razem prezentuje ogromny potencjał oszczędności dla użytkownika.

Technologia Memosens zawsze zyskuje uznanie klientów dzięki trzem głównym cechom:

1. INDUKCYJNE ZASILANIE I TRANSMISJA SYGNAŁU POMIAROWEGO

Fot. 2. Normalne warunki pracy dla złącza pozwalającego na indukcyjny transfer energii i danych

Indukcyjne, a więc bezstykowe połączenie pomiędzy czujnikiem a przetwornikiem za pomocą prostej wtyczki z zamkiem bagnetowym uniezależnia czujnik od wpływów środowiskowych. Wszystkie obecnie znane problemy związane z wilgocią, deszczem, śniegiem, korozją czy pętlami uziemienia zostały w ten sposób ostatecznie rozwiązane.

2. SYGNAŁY CYFROWE DLA WOLNEJ OD ZAKŁÓCEŃ TRANSMISJI NA DUŻE ODLEGŁOŚCI

Dwukierunkowa, cyfrowa komunikacja pomiędzy czujnikiem a przetwornikiem lub PLC na podstawie zdefiniowanych poziomów sygnału rozwiązuje wszystkie problemy w zakresie okablowania i wysokiej impedancji oraz zakłóceń transmisji sygnału.

Także tych generowanych przez inne instalacje elektryczne. Oznacza to, że obecnie są wykonalne układy transmisyjne pomiędzy sensorem a przetwornikiem o odległościach sięgających do 100 m, bez koniecznosci użycia wzmacniacza.

3. ZINTEGROWANY MIKROKONTROLER (CHIP) UMOŻLIWIA WDROŻENIE INNOWACYJNEJ STRATEGII KONSERWACJI

Fot. 3. Kalibracja procesowego czujnika Memosens w laboratorium

Mikrokontroler systemu z pamięcią danych RAM jest wbudowany w czujnik. Rejestruje wszystkie bieżące procesy i dane pomiarowe oraz rejestruje historię danych sensora. To sprawia, że możliwe jest przeprowadzenie wszystkich czynności serwisowych dotyczących czujnika takich jak: kalibracja i regulacja, regeneracja i czyszczenie w laboratorium pomiarowym. Wszystko, co pozostaje do zrobienia na miejscu w punkcie pomiarowym, to zamiana na wstępnie skalibrowany czujnik. To jest właśnie główne źródło Państwa oszczędności i jednocześnie ogromna przewaga czujników Memosens nad innymi rozwiązaniami.

Należy podkreślić, że istnieją dalsze korzyści wynikające ze stosowania technologii Memosens, które trzeba wziąć pod uwagę:

  • do 40% dłuższa żywotność czujników Memosens,
  • mniej cykli kalibracji w wyniku przedłużenia żywotności czujnika,
  • ogólne zmniejszenie przestojów technologicznych, mniej wykwalifikowany personel może w razie potrzeby po prostu wymienić czujniki w każdym momencie,
  • bardziej precyzyjne sterowanie procesem w wyniku bardziej dokładnej kalibracji w laboratorium, w powtarzalnych warunkach,
  • "konserwacja predykcyjna" jako integralna część technologii czujników i tym samym poprawa zarządzania aktywami.

Gdyby te korzyści włączyć do analizy kosztów, całkowite wydatki na obsługę będą znacznie zmniejszone. Koszty obsługi dla punktów pomiarowych wykorzystujących nową generację czujników są wyraźnie mniejsze w porównaniu z konwencjonalnymi punktami pomiarowymi, w którym opisane wcześniej problemy pozostają nierozwiązane.

CYKL KALIBRACJI CZUJNIKÓW MEMOSENS

Prostota logistyki czujników Memosens jest imponująca, podobnie jak w przypadku obliczeń kosztów związanych z kalibracją i konserwacją.

Ze względu na jasną strukturę logistyki (dostawa sensora, wstępne ustawienie, instalacja i późniejsza rekalibracja) oraz łatwość użycia czujników z technologią Memosens, dalsze oszczędności wydają się możliwe do uzyskania w odniesieniu do przedsiębiorstwa, zasobów i wymaganych nakładów pracy.

MAPA DROGOWA DLA TECHNOLOGII MEMOSENS I PLATFORMY LIQUILINE

Technologia Memosens jest stosowana praktycznie we wszystkich czujnikach analitycznych Endress+Hauser. Czujniki te pracują ze wszystkimi sieciami komunikacyjnymi, a w połączeniu z technologiami bezprzewodowymi i internetowymi wzmacniają aplikacje we wszystkich gałęziach przemysłu. Rozwiązania Memosens pozwalają na stosowanie naszych czujników w pomiarach fizycznych, optycznych i chemicznych.

PODSUMOWANIE

Fot. 4. Przetwornik pomiarowy Liquiline z rodziną sensorów w technologii Memosens

Nieustanne dążenie do zwiększania bezpieczeństwa procesów i łatwości użycia czujników i sensorów w pomiarach analitycznych zostały idealnie rozwiązane dzięki wynalezieniu innowacyjnej technologii Memosens. Czujniki Memosens oferują niestandardowe rozwiązania na najwyższym poziomie obsługi i funkcjonalności we wszystkich gałęziach przemysłu, takich jak chemia, farmaceutyka, biotechnologia, produkcja żywności, uzdatnianie wody i oczyszczanie ścieków, przemysł papierniczy oraz energetyka. Nasi klienci osiągają znaczne oszczędności kosztów z powodu powszechnego stosowania Memosens w procesach.

Ponadto ta innowacyjna technologia ma decydujący wkład w zakresie zarządzania technologiami ekologicznymi i gospodarczymi. Poprawa w zakresie ochrony zasobów i energii oraz bezpieczeństwa ludzi, środowiska i roślin jest wyraźnie zauważalna.

Wielu z Państwa nie było jeszcze świadomych możliwości oferowanych przez technologię Memosens, teraz jednak mamy nadzieję, że to się zmieniło. Jedno jest pewne - przyszłość w dziedzinie pomiarów analitycznych na całym świecie należy do czujników w technologii Memosens.

Endress+Hauser Polska
www.pl.endress.com/pl/

 

zobacz wszystkie Nowe produkty

Moduły akwizycji danych z obsługą protokołu Modbus TCP/IP

2018-01-23   |
Moduły akwizycji danych z obsługą protokołu Modbus TCP/IP

Ethernetowe moduły akwizycji danych serii D7000 są adresowane do systemów kontroli procesów, gdzie umożliwiają rejestrację sygnałów napięciowych, prądowych, dyskretnych i z termopar oraz umożliwiają generowanie sygnałów napięciowych i prądowych do sterowania m.in. sygnalizatorami i zaworami.
czytaj więcej

Sześcioosiowy robot współpracujący o udźwigu 10 kg i zasięgu 1,2 m

2018-01-23   | YASKAWA Polska Sp. z o.o.
Sześcioosiowy robot współpracujący o udźwigu 10 kg i zasięgu 1,2 m

Nowy 6-osiowy robot współpracujący HC10 firmy Yaskawa Motoman charakteryzuje się udźwigiem 10 kg i zasięgiem 1,2 m. Jest bezpiecznie zatrzymywany po kontakcie z operatorem, dzięki czemu nie wymaga ustanawiania stref ochronnych. Zawiera podwójne czujniki momentu obrotowego w każdym z połączeń, stale monitorujące siłę dla zapewnienia szybkiej reakcji na kontakt.
czytaj więcej

Nowy numer APA