wersja mobilna
Online: 369 Środa, 2018.01.17

Technika

Panele serii XV300 oraz rozproszone we/wy XN300 firmy Eaton

czwartek, 18 czerwca 2015 10:26

W ofercie Eaton pojawiły się dwa nowoczesne narzędzia do budowania systemów automatyki: obsługujący sterowanie gestami wielodotykowy panel XV300 oraz system rozproszonych wejść/wyjść nowej generacji - XN300.

XV300

Rys. 1. Panele operatorskie serii XV300

Dzięki dużym ekranom, solidnej konstrukcji, intuicyjnej obsłudze i konkurencyjnemu wskaźnikowi ceny do wydajności urządzenia z serii XV300 oferują konstruktorom maszyn i systemów nowe opcje tworzenia prostszych, bardziej kompaktowych i tańszych rozwiązań. Poza tym nowe urządzenia mają atrakcyjne wzornictwo, co jest coraz bardziej pożądaną cechą w sektorze przemysłowym.

Wykorzystywana w serii XV300 kontrola gestów w technologii multitouch w połączeniu z wysoką dokładnością ekranu dotykowego wykonanego w technologii PCT (Projected Capacitive Touch) ułatwia intuicyjną obsługę i szybsze poznawanie nowych funkcji. Przekłada się to na bardziej efektywną interakcję maszyny i człowieka.

Wysoka wydajność systemu i potężny procesor graficzny pozwalają korzystać z interfejsów użytkownika często wykraczających poza aktualne oczekiwania odbiorców. Dotyczy to takich cech, jak szybkie zmiany na ekranie czy zintegrowane elementy mutlimedialne - np. wideo, pliki PDF czy treści on-line. Dzięki temu operacje zarezerwowane do tej pory dla smartfonów i tabletów można implementować bezpośrednio na urządzeniach z serii XV300.

Panele serii XV300 oferowane są z ekranami o przekątnej 7 i 10,1 cala. Front wykonany z bezodblaskowego szkła może być czyszczony nawet z wykorzystaniem silnych detergentów. Dzięki temu urządzenia nadają się do wykorzystania w praktycznie każdym sektorze przemysłu, nie wykluczając branży spożywczej. Dostępna jest ponadto specjalna opcja montażowa w tylnej części obudowy, dzięki czemu można montować panel na płaszczyznach, za zamkniętymi drzwiami i na konsolach operatorskich. Wszystkie modele można instalować w pionie i w poziomie.

Urządzenia XV300 mogą pracować jako tradycyjne panele operatorskie łączone z zewnętrznym sterownikiem albo z wykorzystaniem zintegrowanej funkcji PLC. Jako uzupełnienie oferty Eaton proponuje nowe oprogramowanie projektowe i wizualizacyjne Galileo 10. Wspomaga ono funkcjonalność produktów z gamy XV300 choćby w zakresie obsługi gestów.

Dzięki szerokiemu zakresowi zintegrowanych protokołów komunikacyjnych oprogramowanie to jest kompatybilne z większością dostępnych obecnie sterowników. Programowanie PLC opiera się na środowisku CoDeSys, które jest całkowicie zgodne z międzynarodowym standardem IEC 61131. Eaton oferuje dwie wersje oprogramowania XSoft-CoDeSys: 2 lub 3, aby użytkownicy mogli dostosować aplikację do swoich potrzeb i realizować nowe projekty w oparciu o najnowsze standardy.

Aby uprościć pracę w sieci i integrację, urządzenia XV300 o ferują szeroką gamę interfejsów. Standardowo obejmuje ona Ethernet, USB (typu host i device), RS-232, RS-485 i CAN. Dostępne są także opcje umożliwiające połączenie z systemami Profibus DP/MPI/PPI oraz z systemem komunikacyjnym SmartWire-DT.

Urządzenia XV300 wyposażone zostały dodatkowo w drugi niezależny interfejs Ethernet, by ułatwić bezpieczne oddzielenie poziomu kontroli od poziomu sterowania. Do poszerzenia pamięci wewnętrznej lub pobierania aktualizacji można korzystać ze standardowej karty pamięci SD. Istnieje możliwość uruchomienia i korzystania z całego systemu za pośrednictwem tej karty.

XN300

Rys. 2. Wygląd nowych modułów XN300

Gdy w opisanym panelu operatorskim zostanie użyty sterownik PLC - do jego pełnej użyteczności wymagane są wejścia / wyjścia. W ofercie Eaton dostępnych jest wiele narzędzi w tym zakresie. Unikalnym rozwiązaniem jest zastosowanie tu systemu SmartWire-DT, gdzie każdy element instalacji elektrycznej staje się inteligentnym urządzeniem zdolnym do komunikacji.

Dla bardziej klasycznych zastosowań uzupełniono ofertę o stacje rozproszonych wejść/wyjść XN300. Pomimo, że jest to system modułowy - zajmuje on niewiele miejsca w szafie sterowniczej, oferując przy tym kilka interesujących funkcji. W obrysie frontowym jeden moduł ma wymiary zaledwie 12,5 × 102 mm a pozwala obsłużyć nawet 20 kanałów. Nie może przy tym zabraknąć sygnalizacji za pomocą diody, która została umieszczona tuż obok zacisku danego wejścia / wyjścia, co dodatkowo ułatwia szybką diagnostykę.

Dodano także diodę statusu modułu, która może zmieniać swój stan zgodnie z życzeniem programisty. Pomimo niewielkich wymiarów - zastosowano zdejmowane wtyczki, w których umieszczono wygodne zaciski wtykowe, dzięki czemu można podłączać przewody bez narzędzi. Poszczególne moduły instalowane są na szynie TS35 i w pomysłowy sposób zatrzaskiwane ze sobą.

Dostępnych jest oczywiście wiele różnych modułów dobieranych według potrzeb. Obok klasycznych wejść / wyjść cyfrowych i analogowych (w tym temperaturowych) system przewiduje zastosowanie modułów wagowych, szybkich liczników - w tym również SSI czy modułów obsługi silnika prądu stałego. Całość wspomagana jest programem narzędziowym - ułatwiającym konfigurację i diagnostykę stacji rozproszonej.

Szybkość postępu w świecie automatyki przemysłowej jest mniej intensywna niż w świecie elektroniki użytkowej. Gdy jednak pewne rozwiązania zostają gruntownie przetestowane, dopracowane i adaptowane dla przemysłu - pozwalają korzystać z nich w niezawodny sposób - tak jak w przypadku paneli XV300 oraz stacji rozproszonych XN300.

Jacek Zarzycki
Eaton Electric

www.moeller.pl

 

Firmy w artykule

zobacz wszystkie Nowe produkty

Przemysłowe zasilacze UPS SSG firmy Falcon w wersji z akumulatorami LiFePO4

2018-01-16   |
Przemysłowe zasilacze UPS SSG firmy Falcon w wersji z akumulatorami LiFePO4

Przemysłowe zasilacze UPS SSG firmy Falcon mogą być obecnie dostarczane w wersjach z opcjonalnymi akumulatorami litowo-żelazowo-fosforanowymi (LiFePO4). Ich najważniejszymi zaletami w stosunku do akumulatorów kwasowych są niższy koszt użytkowania (TCO), 10-letnia żywotność (4-5 lat w przypadku wersji kwasowych), mniejsza nawet o 2/3 objętość oraz szerszy zakres dopuszczalnych temperatur pracy, wynoszący od -20 do +55°C bez degradacji parametrów.
czytaj więcej

Wielkogabarytowa, przemysłowa drukarka 3D

2018-01-16   |
Wielkogabarytowa, przemysłowa drukarka 3D

Podczas listopadowych targów Warsaw Industry Week firma Atmat zaprezentowała nową drukarkę przemysłową 3D - Atmat Jupiter. Jest to drukarka wielkogabarytowa, łącząca w sobie duże pole robocze, dużą szybkość wydruku i wydajność. Urządzenie pracuje w technologii FDM i, zdaniem przedstawicieli firmy, cechuje się największą na rynku polskim przestrzeń roboczą w tej klasie urządzenia (1100x600x800 mm).
czytaj więcej

Nowy numer APA