wersja mobilna
Online: 351 Sobota, 2018.01.20

Technika

Przetwornik temperatury, z którym poprawisz bezpieczeństwo swojego zakładu. iTEMP TMT82 z atestem SIL i funkcją redundancji

piątek, 09 października 2015 10:55

Bezpieczeństwo i ciągłość pracy. To dwa ważne aspekty dla każdego zakładu przemysłowego. Wyrażane są w stosowaniu redundantnych układów automatyki. Zdarza się jednak, że redundantne układy pomiaru temperatury mają dwa czujniki, ale przełączenie na czujnik zapasowy wykonywane jest manualnie. Przetwornik temperatury iTEMP TMT82 pozwala zautomatyzować przełączanie redundantnych czujników temperatury.

BEZKONKURENCYJNIE BEZPIECZNY I WYGODNY W UŻYCIU

Fot. 1. TMT82 to podwójne korzyści

Przetwornik temperatury iTEMP TMT82 jest wyposażony w dwa wejścia pomiarowe. Dają one więcej możliwości zastosowania przetwornika na instalacji. Dzięki nim można korzystać z funkcji redundancji czujnika pomiarowego, transmisji dwóch niezależnych wartości pomiarowych za pomocą HART, monitorowania różnicy temperatur i sygnalizacji dryftu czujników, a także innych funkcji.

Do wejść pomiarowych można podłączyć wszystkie typy czujników rezystancyjnych oraz termopar. Obsługiwane są podłączenia 2-, 3- i 4-przewodowe czujników rezystancyjnych. Sygnały z czujników są przetwarzane na wartość mierzoną temperatury. Następnie jest ona przesyłana do sterownika za pomocą sygnału prądowego 4...20mA oraz sygnału cyfrowego HART 7.

Przetwornik ma wbudowaną separację galwaniczną wejść i wyjścia. Jeżeli jeden z czujników ulegnie uszkodzeniu to funkcja redundancji natychmiast przełączy źródło sygnału pomiarowego na zapasowy czujnik. Podczas przełączania sygnał prądowy pozostaje ciągły, zapewniając bezpieczeństwo i utrzymanie w ruchu instalacji procesowej.

FUNKCJE UŁATWIAJĄCE TWOJĄ PRACĘ

Zwykły dzień pracy służb utrzymania ruchu jest obfity w różne usterki i awarie, które należy usunąć. Często, aby rozszyfrować kod usterki podawany przez urządzenie, należy zajrzeć do instrukcji obsługi, co pochłania czas i wydłuża diagnostykę. Dzięki iTEMP TMT82 proces ten jest skrócony do minimum.

Wbudowana w przetwornik zaawansowana diagnostyka wg NAMUR NE107 dzieli komunikaty diagnostyczne na 5 kategorii stanów sygnału (Normalny, Wymaga obsługi, Poza specyfikacją, Sprawdzenie funkcji, Błąd). Podział ten ułatwia zdiagnozowanie poważnych błędów i ich szybkie usunięcie. Każdy komunikat diagnostyczny oprócz przypisanej kategorii stanu sygnału opisany jest kodem sygnału (np. M006), opisem jego znaczenia (np. aktywna funkcja redundancji) oraz propozycjami naprawy (np. Sprawdź podłączenie elektryczne, Sprawdź typ podłączenia, Wymień czujnik).

Wymiana jednego czujnika to łatwa sprawa. Wystarczy odłączyć uszkodzony czujnik, wymienić i podłączyć nowy czujnik. iTEMP TMT82 sprawdzi nowo podłączony czujnik i automatycznie powróci do normalnej pracy bez konieczności podłączania komunikatora HART i potwierdzania wymiany czujnika. Dzięki temu wymiana czujnika jest szybka i wygodna - bez zbędnych czynności.

Przezorność i doświadczenie podpowiada, że wymiana tylko jednego uszkodzonego czujnika może skutkować szybką wymianą drugiego, dotychczas sprawnego czujnika. Dlatego przezorni, chcąc wymienić dwa czujniki jednocześnie, mogą to zrobić bez przerywania ruchu instalacji. W tym celu na czas wymiany należy aktywować funkcję symulacji wyjścia prądowego i ustawić żądaną wartość prądu na wyjściu. Dzięki temu odłączenie obu czujników od przetwornika pozostanie zarejestrowane wyłącznie w pamięci diagnostycznej iTEMP TMT82, a do systemu sterowania nadawany będzie prawidłowy sygnał.

Dwa wejścia pomiarowe to więcej możliwości

Przetwornik iTEMP TMT82 z HART 7 i atestem SIL2/3 ma 2 wejścia pomiarowe, dzięki którym możesz korzystać z dodatkowych funkcji:

  • redundancja czujnika pomiarowego,
  • monitorowanie różnicy temperatur i sygnalizacja, gdy wartość jest w zadanym zakresie lub poza nim,
  • przełączanie pomiędzy czujnikami o różnych zakresach pomiarowych zależnie od wartości mierzonej temperatury,
  • pomiar średniej temperatury lub różnicy temperatur,
  • pomiar średniej temperatury z redundancją,
  • transmisja dwóch niezależnych wartości pomiarowych za pomocą HART.

Dowiedz się więcej: www.pl.endress.com/itemp

JEDEN TYP PRZETWORNIKA - DWIE WERSJE OBUDOWY

Wybierając iTEMP TMT82, możesz stosować jeden typ przetwornika zarówno do głowicy czujników temperatury, jak i do szafy sterowniczej. Na etapie zamówienia wybierasz rodzaj obudowy oraz typ zacisków. Wersja listwowa przeznaczona jest do montażu w szafie sterowniczej na szynie DIN o rozmiarze 35mm.

Natomiast wersja głowicowa przeznaczona jest do montażu w głowicach o kształcie DIN B. Wersja głowicowa umożliwia dodatkowo wpięcie wyświetlacza TID10, dzięki czemu masz podgląd wartości mierzonej oraz komunikatów diagnostycznych.

ATEST SIL NADANY PRZEZ NIEZALEŻNEGO AUDYTORA TÜV SÜD

Przetwornik iTEMP TMT82 został poddany ocenie zgodności z PN-EN 61508:2010 przez TÜV SÜD. Obejmowała ona ocenę warstw sprzętowej i oprogramowania. Badania prowadzone były równolegle z rozwojem urządzenia. Wykorzystano w nich metodykę FMEDA i wprowadzano usprawnienia zgodnie z PN-EN 61508-2,3. W wyniku przeprowadzonych badań TÜV SÜD wydał atest SIL potwierdzający zgodność z wymogami we wszystkich obszarach:

  • PN-EN 61508-1:2010 (system zarządzania bezpieczeństwem funkcjonalnym FSM),
  • PN-EN 61508-2:2010 (warstwa sprzętowa),
  • PN-EN 61508-3:2010 (warstwa oprogramowania).
POPRAW BEZPIECZEŃSTWO! WYBIERZ ITEMP TMT82

Wybierając iTEMP TMT82, możesz zbudować podsystem pomiarowy o poziomie nienaruszalności bezpieczeństwa SIL 3. Oznacza to, że 1000-krotnie obniżasz ryzyko wystąpienia awarii zagrażającej bezpieczeństwu instalacji. Przetwornik temperatury iTEMP TMT82 umożliwia realizację funkcji bezpieczeństwa typu: monitorowanie wartości granicznych temperatury oraz wykonywanie pomiaru w trybie zwiększonego bezpieczeństwa.

Andrzej Brodowicz
Menedżer Produktu
Endress+Hauser Polska sp. z o.o.

www.pl.endress.com

 

zobacz wszystkie Nowe produkty

Wymienne, inteligentne sondy wilgotności i temperatury do pracy w ciężkich warunkach

2018-01-19   |
Wymienne, inteligentne sondy wilgotności i temperatury do pracy w ciężkich warunkach

Firma Vaisala, specjalizująca się w produkcji czujników do pomiaru parametrów środowiskowych, zaprezentowała nową ofertę wymiennych, inteligentnych sond mogących pracować w trudnych warunkach środowiskowych. Nowe sondy wilgotności i temperatury Vaisala D HMP4, HMP5, HMP7 i HMP8 oraz sonda temperaturowa Vaisala TMP1 stanowią rozszerzenie rodziny produktowej Indigo i uzupełniają wcześniejsze modele serii GMP250 i HPP272.
czytaj więcej

Enkodery bezłożyskowe

2018-01-19   | Eldar
Enkodery bezłożyskowe

Eldar oferuje absolutne enkodery SMAB firmy Lika. Są to enkodery bezłożyskowe, cechujące się dużą prędkością obrotową, rozdzielczością do 18 bitów oraz interfejsem SSI.
czytaj więcej

Nowy numer APA