Rys.2. Widok ekranu przedstawiającego pomiar przekroju elementu o nieznanym kształcie

Oprogramowanie WMP służy do sterowania procesem pomiarowym oraz akwizycji, analizy i archiwizacji wyników. Pierwsze WMP zawierały w większości własne opracowania w tym zakresie. Obecnie, ze względu na fakt, że WMP stały się systemami niezwykle rozbudowanymi, a użytkownicy zwracają szczególną uwagę na funkcjonalność oprogramowania oraz jego komunikatywność, dominuje oprogramowanie uniwersalne. Zaletą takiego stanu rzeczy jest to, że użytkownik przywiązany do określonego oprogramowania nie musi go zmieniać nawet wtedy, gdy wymienia między sobą maszyny różnych producentów.

W Polsce ze względu na popularność WMP firmy Zeiss najbardziej rozpowszechnione jest oprogramowanie Calypso promowane właśnie przez tę firmę. Jest to oprogramowanie uniwersalne, które można stosować również z maszynami innych producentów. Calypso umożliwia wykonanie pomiaru ręcznie za pomocą manipulatora oraz w trybie CNC na podstawie napisanego programu. Obsługuje głowice pomiarowe pracujące stykowo i bezstykowo.

Oprogramowanie automatycznie rozpoznaje mierzone elementy (tj. okrąg, płaszczyzna, prosta, kula, walec, stożek) oraz prezentuje ich trójwymiarowe rysunki w oknach graficznych podobnych do tych z programów wspomagających projektowanie typu CAD/ CAM. Możliwy jest również skaningowy pomiar przekrojów krzywoliniowych o nieznanym kształcie. Widok ekranu przedstawiającego pomiar właśnie takiego przekroju pokazuje rys.2.

Oprócz pakietu Calypso podstawowym oprogramowaniem stosowanym w WMP jest Cosmos Geopak- Win firmy Mitutoyo, PC-DMIS firmy DEA, Quindos firmy Leitz (obecnie obie marki wchodzą w skład Hexagon Metrology), Metrolog firmy Metrologic Group oraz Powerinspect firmy Delcam. Poza wymienionymi programami stosowanymi do kontroli wymiarów, odchyłek kształtu i położenia stosuje się specjalistyczne oprogramowanie dedykowane tylko do jednego typu elementów, np. Blade Pro oraz Gear Pro firmy Zeiss odpowiednio do pomiarów łopatek turbin i kół zębatych.

Tomasz Szymański
Technical Manager
Mitutoyo Polska

 

    • Co zmienia się w technologii współrzędnościowych maszyn pomiarowych (WMP)? Jakie są przykłady nowości wprowadzanych przez Mitutoyo?
    • W konstrukcji WMP zmienia się dosyć dużo, przy czym różni producenci idą w różnych kierunkach. Mitutoyo buduje wyrafinowane lekkie i sztywne konstrukcje w oparciu o metodę elementów skończonych (FEM). Zmieniają się też materiały wykorzystywane w budowie maszyn – np. granit wypierany jest przez nowoczesne stopy metali czy kompozyty.
      Znaczący wpływ na wzrost dokładności ma doskonalenie systemów regulacji szczeliny łożysk pneumatycznych stosowanych w WMP. Kolejnym ważnym, szybko rozwijającym się elementem omawianych maszyn jest oprogramowanie. Mitutoyo co roku publikuje nową wersję programu Mcosmos, która wprowadza m.in. rozwiązania ułatwiające obsługę oraz zwiększające możliwości analizy i prezentacji wyników pomiarów. W przypadku naszej firmy nad rozwojem technik pomiarowych pracuje osiem ośrodków badawczo-rozwojowych wspieranych przez dwanaście instytutów zajmujących się metrologią. Oferujemy szeroką gamę WMP, przy czym najpopularniejsze są maszyny z ruchomym portalem, które występują w wersjach CNC i manualnych.
      Z kolei urządzenia najdokładniejsze to maszyny ze stałym portalem i ruchomym stołem, które zapewniają niepewność pomiaru na poziomie 0,3µm. WMP przystosowane natomiast do pracy w warunkach linii produkcyjnej charakteryzują się odpornością na czynniki zewnętrzne, zwłaszcza w zakresie zmian temperatury i zanieczyszczeń, oraz dużymi szybkościami pracy na poziomie 860mm/s.

    • Kto jest odbiorcą omawianych maszyn?

Współrzędnościowe maszyny pomiarowe dzięki ogromnej uniwersalności oprogramowania i różnorodności wyposażenia pracują praktycznie w większości branż. Oceniam, że odpowiednio wyposażona WMP znaleźć może zastosowanie wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba sprawdzenia, czy produkt odpowiada założonemu przez konstruktora kształtowi. Dotyczy to aplikacji począwszy od motoryzacji, przez przemysł lotniczy, elektronikę, ADG, przemysł medyczny po nanotechnologię – wszędzie tam również Mitutoyo może służyć adekwatnymi rozwiązaniami.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium